Doğal taşı neye göre almalıyız? Doğal taş olup olmadığını nasıl anlarız? Doğal taş temizliği nasıl yapılır? Hangi doğal taş hangi hastalığa iyi gelir?

Doğal taşın faydaları nelerdir? Doğal taşların şifa verici özellikleri nelerdir? Doğal taş hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulacaksınız.

Doğal Taşı Neye Göre Almalıyız?Öncelikle alacağımız taşın içinde barındırdığı minerallerini bileceğiz. Ve hangi minerallerin hangi rahatsızlığa iyi geldiği öğrendikten sonra taşımızı seçeceğiz.

Kafamıza göre rengini beğendik diye taşı kullanamayız. yarardan çok zarar verebiliriz.

Örnek vermek gerekirse hiper tiroidi olan biri ametist taşı kullanamaz. Çünkü içinde Lidyum minerali vardır.

Doğal Taş Ve Şifa verici özellikleri;

Doğal Taş Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Doğal taşın doğal olup olmadığını anlamanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri;

Taşın üzerine saç telinizi sararak yakın eğer saç teli yanmıyorsa satın aldığınız doğal taş orjinaldir.

Eğer saç teli yanıyorsa muhtemelen taşınız orjinal değildir. Fakat bu yöntem her taşta denenmemelidir. İnci, kehribar…..

Doğal taşlar görüntü olarak hepsi birbirine benzeyen aynı renk, ışıltı, şekil ve saydamlığa sahip değildir.

Orjinal Saydam taşların içerisinde kırılımlar ve gökkuşağı renklerini görebileceğiniz yansımalar oluşur. 

Değeri pahalıdır. Doğal taş ucuz değildir.

Doğal Taş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Her taşın temizliği kullanım alanına göre farklıdır.

Taşı sadece süs eşyası takı olarak kullanıyorsanız hemen akan suya tutabilirsiniz. Veya Dolunaya baktırabilirsiniz.

Eğer taşı migren, tiroid, eklem ağrıları ve daha başka rahatsızlıklar için kullanıyorsanız toprağa koymanız gerekmektedir.

Evde ufak bir saksı içine az bir toprak koyarak her akşam toprağın üstüne kullandığınız taşı bırakarak sabaha kadar bekletmelisiniz. Haftada bir toprağı değiştirin.

Doğal Taş Ve Çakralar

1. Çakra: Kök Çakrası

Akik, kırmızı yeşim, yakut, mercan, lal

2. Çakra (Yaratım Çakrası

Ay taşı

3. Çakra (Solar Pleksus)

Kaplan gözü, topaz, sitrin, amber (kehribar)

4. Çakra (Kalp Çakrası)

Kızıl kuvars, turnalin, zümrüt, yeşim taşı

5. Çakra (Boğaz Çakrası)

Turkuaz, kehribar, akuamarin, kalsedon

6.Çakra (3. Göz Çakrası)

Lapis, lazuri, safir, sodalit, kyanit

7. Çakra ( Tepe Çakrası)

Ametist, kristal kuvars, Turmalin.

Doğal taşlar ve şifa verici özellikleri 

Akik 

Bedendeki gerginliği azaltır. Canlılık, enerji ve iyimserlik verir. Nazara karşı etkilidir. Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için faydalıdır. Ağrı giderici özelliği bulunur. Tansiyonu dengeler. 1. çakra (kök çakrasını dengeler.)

Akuamarin

Bereket ve uğur taşıdır. Sezgileri kuvvetlendirir. Kendine güveni artırır. Stres ve gerginliğe iyi gelir. Meditasyon için yararlıdır. Belleği berraklaştırır. Solunum yolu rahatsızlıklarına, boğaz ağrılarına, astım, bronşit ve tiroid bezlerine iyi gelir.

Amazonit

İletişim becerilerini artırır. Barış duygusu kazandırır. Kalp, kaslar ve sinir sistemleri üzerinde etkilidir. Güzel rüyalar görmeye yardımcı olur.

Ametist

da9294be00b2fa308d2ab425288f7ae9
Doğal Taşlar

Negatif enerjiyi pozitife dönüştürür. Stresi azaltır. Depresyona faydalıdır. Şifa bakımından güçlü bir taştır. Alerji, migren, baş ağrılarına iyi gelir. Alkol uyuşturucu ve sigarayı bırakmada yardımcı taştır. Pembe kuvars ile kullanıldığında aklı ve kalbi güçlendirir. ( Tepe çakrasını dengeler)

Ametrin

Şifa verici özelliği yüksektir. Ametist ve sitrin taşlarının enerjilerinin birleşmesi sonucu oluşan bir taştır. Menopoz ve ergenlik dönemindeki olumsuz psikolojik etkileri ortadan kaldırır.

Anyolit

DNA üzerinde olumlu etkisi vardır. Hafızayı güçlendirir. Hücreleri yeniler. Bağışıklık sistemini destekler. Duygusal enerjiyi dengeler ve sağlıklı yaşam için katkı sağlar.

Apatit

Vermiş olduğu enerjideki titreşimlerden dolayı vücuda dinçlik verir ve dinginliği sağlar. Geçmişte yaşanmış kötü enerjiyi unutturur.

Aragonit

İhtiva ettiği kalsiyum ile kemik dokusunun dayanıklılığını artırır. Spazmlarda etkisi vardır. Kırılan kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırır. Saç kaybında tedavi edicidir. Yorgun vücuda canlılık verir.

Aventurin

Kalp sağlığı için önemli etkileri olan bir taştır. Fiziksel canlılığı artırır. Mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır. Şans taşı olarakta kabul edilir. Deprasyana karşı etkilidir.

Aytaşı

regnbagsmansten 757157 960 720
Doğal Taşlar

Olumsuz enerjilere karşı kalkan görevi görür. Yin dengesini sağlar. Yaşama sevinci verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hazımsızlığa iyi gelir. Duygusal dalgalanmalarda dengeleyicidir. Tokluk hissi verir. Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar.

Azurit

Göz yorgunluklarına iyi gelir. Bedeni ve ruhu uyararak zindelik verir. psişik kabiliyetini artırır ve meditasyona yardımcı olur. Migren, vertigo rahatsızlıklarına yardımcı olur.

Çeroit

Mor renkli ışık yaydığından dolayı bedeni ve ruhu kötü duygulardan arındırır. Panik atağı önleyicidir. Kunzit taşı ile birlikte pozitif enerji oluşturur.

Diaspor Taşı

Stresten korur iş hayatında mantıklı düşünmeyi sağlar ve size özgüven vererek kariyerinizi tamamlamanıza yardımcı olur. Sadece Türkiye’ de bulunur.

Dumanlı Kuvars

Doğanın ve kainatın enerjisini bize iletir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal güç sağlar. Rüyaları berraklaştırma etkisi vardır. Radyasyondan koruduğu bilinmektedir.

Florit

fluorite 1598494 960 720
Doğal Taşlar

İçerdiği kalsiyum ile kemikler ve dişler üzerinde etki göstermektedir. Baş dönmesine ve ağrısına karşı etkilidir. Düşüncelerin netleşmesine yardımcı olur.

Fuksit taşı

Baş ağrılarına iyi geldiği gibi baş dönmesi ve sersemlemeye de karşı etkilidir. mental enerjiyi güçlendirir. psikolojik açıdan verdiği enerji ile rahatlamamıza yardımcı olur.

Güneş taşı

Bedenin canlılığını ve dayanıklılığını artırır, gücünü güneşten alır. Bitkinliği ortadan kaldırır. Vereceği enerji ile liderlik duygusunu harekete geçirir. Güneş taşı yang dengesini sağlar.

Havlit

Stresli durumlarda sakinleşmemize, saplantılardan ve geçmiş yaşamımızın etkisiden kurtulmamıza yardımcı olur. Öfke ve kızgınlığı engeller, engellerin aşılmasında yardımcı olur.

Hematit

Stresi azaltır. Kan dolaşımını düzenler. Eklem ağrısı ve romatizma rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğine iletken olmasından dolayı kazanmıştır. kişinin kendisi ile barışık olmasını sağlar. Bedendeki elektriği azaltır.

Himalaya tuzu

Temizlik ve şeffaflık olan bu taş havadaki toz ve plazmaları toplama özelliğine sahiptir. Astım ve bronşit hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.

İnci

Aynı dişlerimiz ve kemiklerimiz gibi, kalsiyumdan oluşu ve besinlerle aldığımız kalsiyumun vücudumuz tarafından gerçekten kullanılmasını sağlar. Kemik ağrılarında, kronik baş ağrıları ve migrende etkilidir.

İyolit

İçerdiği element ve mineraller yardımı ile kanseri tedavi etmeye yardımcı olan bu taş genelde astroloji ile ilgilenenler ve medyumlar tarafından kullanılır.

Jasper

Karaciğeri tedavi etmeye yardımcı olur. Hormonsal dengeyi ve fiziksel dengeyi artırır.

Kalsedon

Negatif enerjiyi engeller. Nazara karşı koruma sağlar. Değişikliklere adaptasyonu kolaylaştırır. Zihinsel ve duygusal dengeleyicidir. Bunamayı engeller.

Kalsit

honey calcite 4478256 960 720
Doğal Taşlar

Konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. Genelikle öğrencilere tavsiye edilir. Rahatlama duygusunu artırır. Öğrenme yeteneğini geliştirir.

Kantaşı

Anlamayı ve hafızayı güçlendirir. Kan seviyesini dengeler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Kaplangözü 

tiger eye 1605870 960 720
Doğal Taşlar

Bağımsızlık taşıdır. bel, boyun ve migren ağrıları için yardımcı olur. Bilinç altı temizlenmesinde yardımcı olur.

Kehribar

Sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir. Tiroidlerin düzene girmesinde ve bebeklerin ağrılı diş çıkarma zamanlarında oldukça etkilidir. Çok eski tarihlerden bu yana ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Kristal Kuvars

Radyasyonu toplar. negatif enerjiyi dağıtır. Altıncı his, sevgi ve şefkat duygularını güçlendirir. Göz içn şifadır.

Krizokol

Çiftler arasındaki enerjiyi dengeleyen bu taş uyum sorununu çözmeye yardımcı olur. İçerdiği bakırdan dolayı iletkenlik özelliği ile negatif elektriğin boşaltılmasına yardımcı olur.

Krizopras

Zafer taşı olarak bilinir. Kalbi korur. Enerjisi ile dış etkenleri uzak tutar gençlik hissi verir. Depresyon durumunda rahatlatıcı özelliği vardır.

Kunzit Taşı

Renginden dolayı insana sakinlik ve rahatlama duygusu kazandırır. İçerdiği elementler sayesinde sigarayı bırakmada yardımcı olur. çiftler arasındaki monotonlaşmış aşk duygusunu canlandırır.

Kyanit

Yüksek titreşim yayma özelliğine sahip bu taş enerjinizi tazelemenizde yardımcı olur. Uyku düzeninizi sağlar ve güzel rüyalar görmenize yardımcı olur.

Larimar

Stres ve tansiyon üzerinde etkisi olan bedene rahatlık veren bir taştır. Sakinleşmeyi sağlar aynı zamanda gerçek turkuaz taşıyla stres ve tansiyon üzerinde daha da etkilidir.

Labradorit

Gözler için faydalıdır. çevrenizdeki ve bedendeki negatif elektriği toplayarak yaşadığınız ortama ya da çalıştığınız ortama adapte olmanızı sağlar. Algılamayı artırır.

Lal

Duygusal anlamda güç verirken vücutta kan basınını dengeler ve organların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ticarette aşarı sağlar. Cinsel gücü ve duyarlılığı artırır.

Lapis

Melankoli ve depresyonu önler. kaygıları azaltır. psikolojik tedavilerde yardımcı olur. Kolay öğrenme ve öğretmede yardımcı taştır. 6. çakra (3. göz çakrası)

Malakit

Gerilimi ortadan kaldırır, romatizma ağrılarını hafifletir. vücuttaki ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Bedendeki negatif temizliğe katkı sağlar.

Melek taşı

Duygusal enerjiyi dengeler ve uğur getirir. Arkadaşlık ve aşk duygularını tazeler. Vücut enerjisinin dengelenmesine yardımcı olur.

Mercan

Ev ve ailedeki olumsuz enerjileri ortadan kaldırır. Kararlılık sağlar. Heyecanlanmaları ortadan kaldırır. Kalp ve dalağı kuvvetlendirir. Hormonal sistemi dengeler. 1. çakra (kök çakrasını dengeler.)

Morganit Taşı

psikolojik olarak geçmişten gelen acı, dert ve keder gibi negatif enerjilerin giderilmesinde yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olur.

Necef Taşı

Her türlü negatif enerjiyi içine hapsetme özelliğine sahip olduğu için bedeni ve zihni korur. Dağ kristalide denilen bu taşın, oluşum koşulları nedeniyle insana ferahlık ve huzur verdiği bilinmektedir.

Obsidyen

Bedenin elektriğini boşaltmak için faydalıdır. koruyuculuğu özelliği ile dışarıdan gelen negatif elektriğe set oluşturur.

Oniks

sakinleştirme özelliği vardır. Kadın erkek ilişkilerini dengeler. Evliler arasında uyum oluşturur.

Opal

Büyülere karşı kullanılır. hayatımızdaki evlenme, boşama, iş değişikliği gibi değişim süreçlerinde rahatlama hissi verir.

Pembe Kuvars

Sevgi taşı olarak bilinir. kalbi hastalık ve travmalara karşı korur. Mutluluk duygusu verir.

Peridot

Beden zihin dengesini sağlar. Kaygı ve korkuyu azaltır. Kıskançlık hissini yok eder. Neşe verir.

Pirit

Vücudun mikroplara karşı savunma direncini artırır. Ağrı ve sızıların giderilmesinde yardımcı olur.

Rodonit

Kilo vermenizde yardımcı olur. vücutta detoks etkisi yaparak toksinlerden temizlenmenizi ve duygusal anlamda güçlenmenizi sağlar.

Rodokrozit

Stres ile oluşmuş hastalıkların giderilmesinde yardımcı olur. Aurayı temizler. panik atağa karşı etkilidir.

Rutil Kuvars

Hastalık anında hızla iyileşme sağlar. Saçların dökülmesini önler ve sağlıklı büyümesine yardımcı olur. telepati ve sezgiler üzerinde etkisi vardır.

Safir

Baş ağrısı, vertigo, kulak ağrısı gibi hastalıklara karşı etkilidir. çakra kanallarını aktifleştirme özelliğine sahiptir. İletişim problemlerinde yardımcı olur.

Sedef

Bereket ve güç taşıdır. Toprak enerjisini vücuda ileterek dinçlik oluşturur. Toksinleri temizler. Kan yapımına yardımcı olur. Karaciğer, dalak, mide, bağırsak, böbrek hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Selenit Taşı

Aurayı temizleme özelliği vardır. Enerjiyi dengelemede yardımcı olur.

Sitrin

citrine 3201605 960 720
Doğal Taşlar

Başarı para taşıdır. Sarı renginden dolayı zengillik taşıdır.

Sodalit

Yol tutmasına

Tanzanit Taşı

Troidler üzerinde etkilidir, adrenalin hormonunu dengeler.

Terahertz

Kimyasal olarak farklı özelliklere sahip olan bu taş saniyede 112 milyon titreşim yayarak vücutta enerjisini yitirmiş hücreler ve randımanlı çalışmayan organlar üzerinde etkilidir.

Topaz

Pozitif enerji yüklemesi yapar. mavi topaz boğaz rahatsızlıklarına ve fazla çalışan tiroidler üzerinde etkilidir.

Turkuaz

İletişim, sadakat ve dostluk taşı. Nazara karşı etkilidir. kandaki oksijen miktarını dengeler ve yaşam gücünü yükseltir. Tansiyonu dengler.

Turmalin

Denge ve uyum sağlar. odaklanmaya yardımcı olur. Duygusal iniş ve çıkışları dengeler.

Unakit

Organların sistematik bir şekilde çalışmasını sağlar. hoşgörülü olmanızı sağlar.

Varisit

Cesaret taşıdır. Umudu artırır. aşırı kızgınlık ve öfkeye karşı etkilidir. kalp gözünü açar. Rahatlamanıza yardımcı olur.

Yakut

İnsan vücudundaki negatif enerjisini bedenden atar ve kalkan görevi görür. Kalbi aşka ve sevgiye açar. özgüveni artırır. bağışıklık sistemini ve kan dolaşımını destekler. 1. çakra ( kök çakrasını dengeler)

Yeşim

Sihir ve büyüden koruduğuna inanılır. Eklem ve kaslar üzerinde etkilidir.

Yıldız Taşı 

Aşk ve neşe taşı olarak bilinir. Yenilikleri deneme yürekliliği sağlar. Kendine güven verir.

Zümrüt

Koşulsuz aşk taşı olarak bilinir. Yeşil ışık yaydığından dolayı beyin dinlendirir. Çiftler arasındaki duygusal bağların gelişmesine ardımcı olur.

Doğal taş satın almak isteyenler için