El sırtında ve yüzde ortaya çıkan yaşlılık lekeleri, genellikle 40 yaş sonrası görülür. Yaşlılık lekesi en çok güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür. El sırtı, yüz, omuz, sırt ve göğüste ortaya çıkar. Değişik boyutlarda, net sınırlı kahverengi lekeler veya et benleri şeklindedirler. Bazen kendiliğinden küçülüp büyüyebilir. Yaz aylarında rengi koyulaşır.

Bu yazımda size yaşlılık lekesi neden çıkar? Yaşlılık lekesinin tedavisi var mıdır? Yaşlılık lekesi nasıl önlenir? Bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Yaşlılık Lekesi Neden Çıkar?

Yaşlılık lekesi en fazla kadınlarda görülür ve güneş lekesi olarak da bilinir. Ne kadar genetik olduğu söylense de  buna en büyük neden güneştir. Kadınlar her yaşta lekeler ile mücadele eder. Vücudumuzun ürettiği pigmentler güneş ışıklarından korur. Vücudumuzdaki pigmentler azalmaya başladığı zaman bu inatçı yaşlılık lekeleri ile karşı karşıya kalırız. Yaşlılık lekeleri aynı zamanda dalağın düzensiz çalışmasıyla da alakalıdır.

Sıklıkla genetik olan halk dilinde yaşlılık lekesi tıp dilinde lentigo dediğimiz lekeler genellikle ellerin üstünde yüzde güneş gören bölgelerde çıkan leke tipidir. Yaşlılıkta çıkan lekeler deriden daha koyu cilt lekeleridir.Yaşlılık lekesi orta yaşlarda ortaya çıkmaya başlar.

Yaşlılık Lekesinin tedavisi var mıdır?

İyi haber şu ki, bu inatçı lekelerden kurtulabiliriz. Yaşlılık lekesi tedavisinde bir çok yöntemler uygulanıyor. Yaşlılık lekeleri için lazer tedavisi, kimyasal peeling en çok yaygın olarak kullanılan metotlardır. Yaşlılık lekelerinde lazerle tedavi en yeni yöntemdir ve çok dikkatli olunması gerekir. Peeling de aynı şekilde dikkatli olunması gereken yöntemlerdendir. Tecrübeli ellerde ve bir dermatolog gözetimde olması gerekir. Çünkü lekeyi geçireyim derken lekeyi dahada çoğaltabiliriz.

Lazer tedavisi, kimyasal peeling den başka yaşlılık lekeleri için krem de kullanılabilir. Kremlerin renk açıcı özelliğinin yanında  C vitamini yönünden zengin olmalıdır. Yaşlılık lekeleri için doğal yöntemlerde son derece başarılı sonuçlar veriyor. Hem  maliyeti ucuz hem doğal olması en çok başvurulan tedavi yöntemidir.  Biraz zaman ve sabır istiyor.

Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Yaşlılığa bağlı olarak oluşan yaşlılık lekeleri için doğal tedavi yöntemlerinin başında limon ile sirkeden oluşan kür gelir. Burada kullanacağımız sirke doğal elma sirkesi olacak marketlerde satılan hazır sirkelerden aynı sonucu alamayız.

Limon – Sirke 

Limon kürü

Limon kürü

1 tatlı kaşığı limon suyu ile 1 tatlı kaşığı doğal elma sirkesini bir fincan içerisinde karıştırın ve 5 dakika kadar bekleyin daha sonra 1 ay boyunca günde 3 kere lekeli olan bölgelere sürün. Lekenin koyuluğuna göre iyileşme süreci değişir.

Limon – Karbonat 

Yarım limonun üzerine yarım çay kaşığı karbonatı dökün ve lekeli olan bölgeleri hafifçe ovun ölü derileri temizlemede en etkili yöntem etkisini bir kaç günde gösteriyor.

Limon – Sirke – Soğan suyu

Soğan kürü

Soğan kürü

1 tatlı kaşığı limon, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı soğan suyunu bir fincanda karıştırın 5 dakika bekledikten sonra lekeli bölgeye günde 3 defa sürün. Lekeler açılana kadar devam edin.

Bal – Nişadır

1 tatlı kaşığı balın içine yarım tatlı kaşığı nişadırı karıştırın lekeli bölgeye krem gibi sürün 20 dakika kadar bekleyin ılık su ile durulayın. Cildin kurumaması için nemlendirici krem sürün.