Tığ işi örgü yelek modelini siz örgü sever hanımlar için paylaştım umarım beğenirsiniz. İsteyen çeyizlik yelek, anne yelek modeli olarak da uygulayabilir.

Tığ İşi örgü modelinin yapımında kulandığım malzemeler,

Nako vizyon

2 numara tığ

Nako vizyon biraz kalın siz daha ince ip kullanabilirsiniz.

Tığ işi yelek modellerinde en çok kullanılan angora ip ile daha bir farklı duruyor. Yapmak isteyenler için kolay ve gösterişli bir model.

Modelde uygulanan örgü teknikleri zincir, sık iğne, ikili trabzan, fıstık  (aynı ilmeğe çoklu batma) teknikleri uygulanmıştır.

Her bedene göre örnek yerleştirme sayısı farklı. Resimdeki örneği baz alarak kenarları aynı olacak şekilde modeli beden ölçünüze göre yerleştirin. Model sayısı ipin ince ve kalın olmasına görede değişir.

Yelek  örecekseniz eğer yaka kısmını yuvarlak değil V yaka biçiminde kesin. V yaka daha güzel oluyor. V yaka. kesimi tek tek keserek yapılıyor. Yuvarlak yaka ise önden 5 veya 6 ilmek kesilir daha sonra ki sıralarda 3, 2, 1 diye azaltılır belli bir oyukluğa geldikten sonra düz olarak devam edilir ve kesilir.

Koltuk kesiminde ise düşük kol yapacaksanız hiç kesmeden örüyorsunuz. Takma kol şeklinde örecek iseniz koltuk boyuna geldikten sonra 6, 4, 3, 2, 1,1,1 şeklinde kesiyoruz. kesme işini siz kendi bedeninize göre sayıları değişir ben sadece örnek olsun diye yazdım.

Tığ İşi Örgü Yelek Modeli