Yöresel yemeklerimizden olan tantuni nasıl yapılır? Tantuni Mersin yöresine ait meşhur bir yemektir. Mersine gelip de tantuni yememek olmaz.

Tantuni Nasıl Yapılır?

Mersin deyince aklımıza tantuni , tantuni deyince aklımıza mersin geliyor. Mersin de yemek ayrı bir zevk ayrı bir heyecan.  Et tantuni, tavuk tantuni, kıyma tantuni ve farklı damak tatlarına hitap eden yoğurtlu sarımsaklı olmak üzere çeşitleri mevcuttur.

Tantuninin kendisi gibi yapılışı da ayrı bir fark. Tantuniyi pişirmek için özel tavası vardır. Tantuni tavası normal de 80 santim büyüklüğünde ve ortasında 30 santim büyüklüğünde çukurluk bulunan değişik bir tavadır.

Etler siparişe göre bu ortadaki çukur olan yerde yağın içinde kavrulur pişen etler tepsinin kenarlarına toplanır. Evde tantuni yaparken herhangi bir tavada yapabilirsiniz. Gelelim nasıl yapıldığına….

Evde yapmak isteyenler için malzemeler,

500 gram çok küçük doğranmış yağsız dana eti
2 adet soğan

2 adet domates

Maydanoz

Tuz, sumak, toz kırmızıbiber, zeytinyağı arzuya göre kimyon

Tantuni Nasıl Yapılır?

 

Tantuni Nasıl Yapılır?

Tantuni, dana etinin yağsız kısmından hazırlanır. Pişerken çabuk yanması ve kokusundan dolayı koyun eti veya başka et tercih edilmiyor. Dana etinin yağsız yerinden alınan et ince ince yaprak yaprak elde kıyılır. Et makinede ezileceği için makinede kıyılmaz tantuninin özelliği elde kıyılması ve yerken ağza tane tane gelmesidir.

Tantuni Nasıl Yapılır?

Tantuni için hazırlanan et tavanın ortasında bulunan çukur bölgede sıvı yağ ile kavrulur kavrulurken içine toz kırmızı biber eklenir. Suyu çekene kadar iyice karıştırılır. Lavaş ekmeği ısınması ve yağlanması için etin üzerine serilir. Lavaş ekmeği ne kadar ince olursa lezzeti o kadar artar. Bu iyi bir tantuni hazırlamanın inceliklerin dendir.  Somun ekmekle de çok lezzetli oluyor.

Tantuni Nasıl Yapılır?

Yağlanan lavaşı hazırlamak için önce kenara alınır üzerine ince kıyılmış soğan, maydanoz ve sumak karışımı serilir elde küçük küçük küp küp doğranmış domatesler eklenir et göz kararı konur ve üzerine tuzu da ekledikten sonra lavaş rula şeklinde sarılır ..

Limon sıkmayı unutmayın.

Tantuni ayran, gerisi yalan….

Ayran eşliğinde servis edin. Şalgamda tantuni ile güzel gidiyor…
Şükrünüz daim ve bol olsun…

Afiyet olsun…