Lavanta yağı yapımı oldukça kolay ve keyifli bir süreçtir. İşte lavanta yağı yapmanız için temel adımlar:

Doğal ve Aromatik: Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

 

lavendar 1296x728 headerLavanta toplama:

Lavanta yağı yapmak için taze lavanta çiçeklerine ihtiyacınız vardır. En iyi sonucu elde etmek için lavantayı sabah saatlerinde toplamak idealdir. Lavanta çiçeklerini keskin bir makas veya bıçakla sapından ayırın.

Lavanta çiçeklerini kurutma:

Lavanta çiçeklerini kurumaya bırakın. Bunun için bir tülbent veya havlu üzerine yayarak güneş görmeyen, kuru bir yerde muhafaza edin. Lavanta çiçekleri tamamen kuruyana kadar bu adımı bekleyin.

Yağ tabanını seçme:

Lavanta yağı yapımında genellikle tercih edilen yağlar badem yağı, zeytinyağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlardır. Bunlardan birini seçin ve steril bir cam şişeye dökün.

Lavanta çiçeklerini ezme:

Kuruyan lavanta çiçeklerini elinizle veya bir havanda hafifçe ezin. Bu, yağın lavanta çiçeklerinden daha iyi bir şekilde özüne geçmesini sağlayacaktır.

Lavanta çiçeklerini yağa ekleme:

Ezilmiş lavanta çiçeklerini seçtiğiniz yağa ekleyin. ÇiçekleriLavanta yağı yapımı yağı tamamen kaplayacak kadar eklemeye özen gösterin.

Karışımın bekletilmesi:

Lavanta çiçeklerini içeren yağı kapalı bir cam şişe içinde en az 2-4 hafta boyunca serinve karanlık bir yerde bekletin. Bu süre içinde yağ, lavanta çiçeklerinin hoş kokusunu ve özelliklerini emecektir.

Yağı süzme ve saklama:

2-4 haftalık beklemenin ardından yağın içindeki lavanta çiçeklerini süzgeç veya tülbent yardımıyla süzün. Temiz bir cam şişeye lavanta yağınızı doldurun ve serin bir yerde saklayın. Bu şekilde, lavanta yağınızı uzun süre kullanabilirsiniz.

Lavanta yağı yapımı için bu temel adımları takip ederek evde kendi doğal lavanta yağınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kekik Yağı Yapımı için TIKLAYINIZ…..

Thyme Oil Guide To Essential Oils Andrew Weil M.D 857777734