kıpkırmızı çilek reçeli nasıl yapılır?

En kolay ve lezzetli ev yapımı çilek reçeli nasıl yapılır? Hadi gelin size hiç bir yerde bulamacağımız sırrımı anlatayım.

Yazın çıkan en güzel meyvelerden birisi olan çilek özellikle dağ çilekleri ile şimdiye kadar herkese 100 den fazla bunu nereden aldınız!! dedirten reçeller yaptım.

Hatayın en güzel yanlarından biriside reçel kültürünün yaygın olması. 20 yıl boyunca çok şey öğrendim. Yani kısacası mis gibi kokan kolay çilek reçeli yapmak için doğru adrese geldiniz. 

Çilek reçeli yaparken en büyük problem renk ve kıvam tutturmaktır. Bunun nasıl olacağını aşağıda adım adım anlatacağım 

Sizlere tüm püf noktalarıyla çilek reçeli tarifini vereceğim.

Kıpkırmızı Ev Yapımı Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Biz bu yazımızda 1 kg çilek ile reçel yapmayı anlatacağız. Siz elinizdeki çilek kadar bunu çoğaltabilirsiniz. Ev yapımı çileklerin özelliği endüstriyel hiç bir katkının içinde yer almamasıdır. O yüzden her adımı dikkat ile uygulayın. Hadi başlayalım.

Adım 1: En iyi çileği bul! (İyi reçellik çilek nasıl anlaşılır?)

Çilek bulmak en kritik noktasıdır. Çünkü ürünün kendisi bundan oluşur. Çileği genellikle ben yüksek yerlerde yetişen çileklerden kullanmayı tercih ediyorum. Hem daha organik hem de temiz havalı yerde yetiştiklerinden lezzetli oluyorlar.

Kokusundan anlayabilirsiniz. Sapları ince uzunsa genelde onlar evde yetişen hormonsuz çilekledir. Onları görünce alın, kaçırmayın.

Size şöyle bir iyi çilek kontrol listesi oluşturdum.

  • Uzun saplı
  • Kokulu
  • Küçük, kırmızı
  • Yüksek yerlerde
  • Yerel pazarlarda

Adım 2: Çilekleri Temizleyin (Elle)

Doğru çileği bulduk. Şimdi işe koyulma zamanı.

Çilek reçelinin ilk püf noktası bıçak kullanmamaktır. Çünkü metal değdiği anda çileğin lezzetini etkileyecektir. Suyunu dışarı verir. ilk önce 1 kilo kadar çileğin yeşil yapraklarını temizleyip, yıkayın.

Adım 3: Şeker ile karıştırıp beklemeye alın (1 gün)

Bu aşamada 1 kg çilek ile 1 kg şekeri (genelde 1-1 uyguluyorum) karıştırıp bekleyeme almamız lazım. Bunun için geniş bir tencerenin içine çilekleri koyup, üstüne şekeri atabilirsiniz.

Kaşık veya herhangi bir şey kullanmayın sadece şekeri üstüne atın ki çilekler ezilmesin. O kendisi şekeri çekecektir.

Bu nokta en çok hata yapılan noktalardan biridir. Çünkü şekeri attıktan sonra karıştırılması gerektiğini düşünürler. Yapmayın.

Tencereyi kapağını kapatıp dolaba koyun. Serin ise dışarda da tutabilirsiniz. Böceklere dikkat, içinde şeker var 😉

Adım 4: Çilekleri Kaynatmaya Alın

24 saat şeker ile bekleyen çilekler artık suyunu salmış vaziyete geldi. Bu aşamada her zaman içine bir buçuk limon suyu sıkmanızı tavsiye ederim. Limon suyu da reçelin hem kıvamı hemde tadı için önemli bir püf nokta bunu da belirtmeden geçmeyelim.

İçine başka hiç bir şey koymuyoruz. Kendi suyu ile kaynatmaya alacağız.

Kaynatmaya yüksek derece (ortalama 90 ve üstü) ocakta kaynatmaya bırakabilirsiniz. Ama Reçel tam kaynamaya başlamadan hemen önce üzerinde köpükler birikmeye başladığı zaman içine bir tatlı kaşığı kadar tereyağı ekledim.

Burada tereyağı koymaktaki amaç hem reçelin köpürerek taşmasını hem de lezzet katar.

Reçel kaynamaya başlayınca ateşin altını kısın ve yavaş yavaş pişmeye bırakın. 15 dakika gibi bir süre sonra reçelin rengi değişmeye başlayacak bu şekilde toplam 45 dakika kadar kaynatıp ve ocaktan alın.

kıpkırmızı çilek reçeli nasıl yapılır?
kıpkırmızı çilek reçeli nasıl yapılır?

Adım 5: Bekletmeden Vakumlama Yapın (Kavanozlara koyun)

Vakumlama yapması için Reçeli kaynadıktan sonra beklemeden hemen ocaktan aldım ve sıcakken kavanozlara pay edin. Kapaklarını kapatıp ters çevirip soğuduktan sonra tekrar düzeltin. Bu şekilde vakumlama yapabilirsiniz.

Sonuç: Mis kokulu ev yapımı çilek tarifi düşüncelerim

Püf noktalarına uyulduğu taktirde gerçekten kıpkırmızı kıvamlı bir reçel yapmak zor değilmiş.

Bu şekilde yaptığımızda çilek reçelinin raf ömrünü 6 ay uzatmış oluyoruz. gerçekten şimdiye kadar yaptığım en güzel ve başarılı çilek reçeli tarifi buydu. O mis gibi kokusu, kıpkırmızı rengi ve kıvamı ile hepinizin denemesini isterim.

Yorumlarda benim bilmediğim sizin bildiğiniz eklemek istediğiniz bir şeyler olursa mutlu olurum.

Yapacak olanlara kolay gelsin. Afiyet olsun.