Hatay deyince akla yemek gelir. Peki bu yemeklerin lezzeti nereden gelir? Tabi ki yemeklerde kullanılan gerçek tat ve lezzet Hatay’ın biber salçasından gelir.

Salça yemeklerimizin vazgeçilmezleri arasında hatta birinci sırada diyebiliriz. Salçayı ve özellikle biber salçasını en çok kullanan illerimizin başında Hatay gelmektedir.

Hatay yöresinde üretilen biber salçasının kalitesine diyecek yok. Gerçekten yemeklerinde bir kere dahi kullanan bir insan bunun ne demek olduğunu anlıyor ve işte salça buymuş diyor.

 Biber salçası çok önceleri ülkemiz genelinde çok bilinen ve kullanılan salça türü değildi. En çok domates salçası kullanılıyordu. Şimdi artık biber salçası girmeyen ev yok gibi…

Hatay’ın Biber Salçası

Hatay’ın Biber Salçası

Hatay’da bin bir emekle hazırlanan biber salçası nasıl yapılıyor? Salçanın kahramanları olan kadınlar tarafından Ağustos ayının ortalarına doğru tarlalardan toplanan kırmızı biberler bin bir emekle geleneksel yöntemlerle salçaya dönüştürülüyor.

Önce biberin içindeki çekirdekler temizleniyor ve yıkandıktan sonra kıyma makinesinde veya biber çekme makinelerinde çekilip sıvı hale getiriliyor. Sıvı hale gelen biberler evin damlarına serilen geniş naylonların üzerine ince bir şekilde seriliyor ve her gün bir kaç kere karıştırılmak sureti ile kurutuluyor.

Güneşte tam kıvamına gelene kadar kuruyan salça içine koruyucu olarak tuz ekleniyor tuz haricinde hiç bir katkı maddesi konulmuyor. Kavanozlara veya bidonlara konularak kullanıma hazır hale gelen ve bu şekilde üretilen biber salçası fabrikada üretilen salçalardan daha lezzetli ve sağlıklı oluyor.

Hatay’ın Biber Salçası

Kaliteli salça yapmanın püf noktasının birincisi  biberin cinsi ve toplama zamanıdır. Salça yapılacak biberler kırmızı olacak yeşil alalı olmayacak ve Ağustos ayının yarısını geçirmiş çok iyi güneş görerek olgunlaşan biber olacak. Diğer bir püf noktası ise kurutma şekli, sürekli karıştırılmak sureti ile ne cıvık ne de katı olacak ve tuz oranı iyi ayarlanacak. Bu noktalara dikkat edildiğinde hakiki ve doğal biber salçası sofralarda, mutfaklarda yerini almış olacak..

Günümüz şartlarında herkesin salça yapmak gibi bir şansı  maalesef yok fakat bir tıkla http://necdetbey.com hakiki ve doğal  salçayı evimize kadar hiç yorulmadan özel ambalajlar içerisinde ulaştıran, işini çok iyi yapan, seçici davranan ve yöresel ürünler üzerine yoğunlaşmış, doğru ürünü,  doğru zaman ve titizlikte halka ulaştırmaya çalışan ve güvenle alabileceğiniz bir firma. necdetbey yöresel ürünler web sitesinden Hatay biber salçası, domates salçası, nar ekşisi, pekmez, bal, kuru üzüm, patlıcan ve biber kurusu, baharat çeşitleri, zeytinyağı ve bir çok kaliteli ve doğal yöresel ürünlere ulaşabilirsiniz.

Afiyet olsun….