Balık sağlık açısından en çok tüketilmesi gereken et türü olduğunu artık bilmeyen yoktur. Sağlıklı olduğu için balığı tüketmek için tüketmeyelim.

Önemli olan en doğru ve en güzel balığı bulduktan sonra en sağlıklı şekilde balığı nasıl pişirelim?

Yanlış balık pişirme yöntemleri ile balık içerisinde bulunan bileşenlerin kaybolmasına neden oluruz. Pek çok balık çeşidi var ve hepsinin besin değeri farklıdır.

Balık protein ve omega-3 ve D vitamini yönünden çok zengindir. Bu nedenle sağlık uzmanları haftada iki defa balık tüketilmesini öneriyorlar.

En sağlıklı şekilde Balığı nasıl Pişirelim?

En sağlıklı balık pişirme yöntemi ızgara, fırınlama ve buharda pişirme ile yapılanıdır. En zararlı pişirme şekli ise yağda kızartmaktır. Ancak balığın türü, pişirme yöntemi, pişirme süresi de balığın besin değerini düşürebilir.

Izgara Balık

Balığı nasıl pişirelim?

Balığı nasıl pişirelim?

Izgara, yağ eklemeden yapılan en sağlıklı pişirme yöntemidir. Izgara için nasıl balık seçmeliyiz? Yağ oranı yüksek olan balıkları tercih etmeliyiz.

Somon, Çipura, Fener, Kılıç, Uskumru ,Tırança, Sinarit, Sardalye, Palamut, Orfoz, Minekop, Mercan, Lüfer, Levrek, Lahoz, Kılıç, Kefal, Karagöz, Kalkan, İstavrit, Hamsi, Eşkina, Dil, Tekir, Barbunya, ızgara yapmaya uygun balıklardır.

Izgara dan önce balıkları marine etmeli ve pişirme süresi kısa tutulmalıdır.

Buharda Balık Pişirme

Balığı nasıl pişirelim?

Balığı nasıl pişirelim?

Sağlıklı balık pişirme yöntemlerinden biri de buharda pişirmedir. Pişirim süresince su ve sıvılar eklenerek yapılır. Yağ eklenmediği için fazla kaloriye sebep olmaz.

Somon, Çipura, Fener, Kılıç, Uskumru ,Tırança, Sinarit, Sardalye, Palamut, Orfoz, Minekop, Mercan, Lüfer, Levrek, Lahoz, Kılıç, Kefal, Karagöz, Kalkan, İstavrit, Hamsi, Eşkina, Dil, Tekir, Barbunya, buharda pişirmeye uygun balıklardır.

Balık Fırınlama

Balığı nasıl pişirelim?

Balığı nasıl pişirelim?

Fırınlama balığı en sağlıklı pişirme yöntemlerindendir. Balık da bulunan D vitamini en iyi bu şekilde korunur.

Balığı fırınlama yaparken yağ kullanmayın besin değerini yarı ya indirir. Yağ kullanmak isterseniz eğer zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Çarbun, Çipura, Dülger, Gelincik, Hamsi, kalkan, Karagöz, Kefal, lagos, levrek fırında pişirmeye uygun balık türleridir.

Balık Kızartma

Balığı nasıl pişirelim?

Balığı nasıl pişirelim?

Balık kızartması en sağlıksız pişirme yöntemidir.  Kızartma sırasında balık yağı emer ve kalorisi artar. Bu zarar balık türüne göre değişir. Kızartma sırasında oluşan yüksek sıcaklık diğer pişirme yöntemlerine göre omega-3 daha faza zarar görüyor. Mesela somonu kızartmak D vitamini oranını yarıya indirdiği biliniyor.

Kızartma en sağlıksız pişirme yöntemidir. Eğer balığı kızartma yapmak isterseniz sağlığa yararlı zeytinyağı kullanmanızda fayda var.

Kısacası balığın türü, pişirme yöntemi, pişirme süresi balığın besin değerini etkileyebiliyor.

Site içerisinde değişik yemek tarifleri bulabilirsiniz.