Dünya’yı kasıp kavuran ekonomik krizden Arjantin nasıl etkilendi? Arjantin bu duruma nasıl geldi? Arjantin’de hayat nasıl? Bu soruların cevabını bakın ünlü gezgin Emre Durmuş nasıl dile getirmiş.

emre durmuş

emre durmuş

Eğitim düzeyi yüksek , doğal kaynak yönünden güçlü ülke Arjantin neden bu duruma geldi?

Arjantin de ilk ekonomi bozulması 1940 yıllarında başlamış. Ekonomik krizle başa çıkabilmek ve bütçe açığını kapatabilmek için para basma yoluna gitmiş. Para basınca paranın değeri düşmüş ve hiper enflasyon ortaya çıkmış. Uzun yıllardır enflasyonla yaşayan bir ülke durumuna gelmiş.

Daha sonra 1989 yıllarında Carlos Menem yanlış yaptığı özelleştirmeler sonucunda ülkeyi çok büyük krize sokmuş. ülkenin bütün milli kaynaklarını özelleştirmesi onlara pahalıya mal olmuş.

Daha sonra ekonomi bakanlığına atadıkları bir kişi sayesinde yapılan reformlarla ülke biraz nefes almış ve ekonomide büyüme kaydetmiş.

2001 Krizi Ve Arjantin 

Bu durum 2001 krizine kadar devam etmiş. 2001 krizinde üç tane krizi derecelendirme kurulu Arjantin’in notunu düşürmüş ve İspanyol bankaları ülkeden çıkmış ve durum ülkede büyük bir güvensizlik ve risk yaratarak ülkeden çok hızlı para çıkışına neden olmuş.

O zamanın ekonomi bakanı imf ile anlaşma yoluna gitmiş. İmf anlaşmayı kabul edeceğini fakat bir şartının olduğunu söylemiş. Şartı da dalgalı serbest kura geçmeleri imiş. Ülkenin bakanı bunu kabul etmiyor ve bunun sonucunda da ülkeden çok hızlı para çıkışı oluyor. Bunun üzerine ekonomi bakanı bütün bankalardaki paraları bloke ediyor. İnsanlar paralarını çekemeyince banka önlerinde büyük kuyruklar oluşturuyorlar.

Arjantin İmf nin dalgalı serbest kura geçme teklifini kabul etmemesi durumunda büyük bir darbe yiyor. Halk bu durumu kabul etmeyince protestolar ve grevler başlamış. Ülke bu duruma 1989 yılında Carlos Menem’in yaptığı özelleştirmeler yüzünden olduğu söylenebilir. Ama en büyük darbeyi imf vurmuştur.

Özetle Emre Durmuş Arjantin’de yaşanan krizin 4 ana sebebinin birincisi yolsuzluk, ikincisi sıcak para girişi, üçüncüsü imf ye bağlı kalmaları ve en büyüğü ise düşünmeden yapılan özelleştirmeler olduğunu belirtiyor…

İşte, eğitim düzeyi yüksek , doğal kaynak yönünden güçlü ülke Arjantin’ in geldiği durum…

Gittikçe daha da kötü duruma giden bir ülke…

Ülke yöneticileri tarafından yapılan hataların ülke ve bu ülkede yaşayan insanların geleceğini nasıl etkiliyor..