Ateş vücudun bir savunma reaksiyonudur. Ateş bağışıklık sistemimizin iyi çalıştığını gösterir. Kendi başına bir hastalık değildir. Peki o zaman çocuklarda ateşlenme neden olur ? Ateşlenmelerde altta yatan mutlaka bir sorun vardır. Çocuklarda ateş eğer çok yüksek ise düşürülme yollarına gidilmelidir. Orta derecede ve daha az ateşi düşürmek gereksizdir. Peki ateş yükseldi o zaman çocuklarda ateşi düşürmek için ne yapmalı?

 Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Çocuklarda ateşi düşürmek için düşürmek için ne yapmalı? Ateşi düşürmek için hemen ilaca sarılmak doğru değildir.  Orta dereceli ateşlerde ilk yapacağımız çocuğun giysilerini çıkarıp ılık bir duş aldırmaktır. Bütün bunlara rağmen ateş düşmüyor yükselmeye devam ediyorsa koltuk altlarına, bacak aralarına ılık suya batırılmış bez veya pamuk gibi yumuşak şeylerle komleks yapalım.

Ateş düşmüyor yükselmeye devam ediyorsa o zaman ilaç verebiliriz. İlaç olarak da aspirin yerine şurup verilmesi daha doğru olur. Çünkü aspirinin ateşlenme sırasında karaciğere zarar vermesi söz konusu olabilir. Onun için mümkün olduğunca aspirini kullanmamaya çalışın.

Çocuklarda Ateşlenme Neden Olur?

Çocuklarda ateş aileleri en çok tedirgin eden konulardan biridir. Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda ateş daha önemli bir nedene bağlı olabilir. Ateş 37.5 üstünde ise nedeni virüslerdir. Ateşe burun akıntısı, öksürük ve hapşırıkta eşlik edebilir.

Çocuklarda Ateş Yapan Hastalıklar

Ota kulak iltihabı

Bademcik iltihabı

Zatürre

idrar yolu enfeksiyonu

Grip- nezle

Enfeksiyonlar

Yani vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon varsa bu ateş yapar. Enfeksiyon dışı şeylerde ateş yapabilir ama en çok ateşe neden olan enfeksiyonlardır.

Çocuklarda Ateş Dereceleri

Çocuklarda normal ateş 37.2 dir. Yüksek ateş ise 38.5  dan sonrası olarak kabul edilir. Çocuklarda ateş ölçümleri çok önemlidir. Bazı ölçüm hataları yanlış değerlerin çıkmasına neden olur.

Koltuk altından ölçüm yapılacağı zaman koltuk altı kuru olmalı ve biraz uzun beklemeli. Kulaktan ölçüm yapıldığında ise yine aynı şekilde kulak kirli ve nemli olmamalıdır. Çünkü ölçüm sonuçlarını değiştirebilir.

Çocuklarda Ateş Ne Kadar Yükselirse Tehlikelidir?

Çocuklarda ateş ölçüm yerine göre değişiklik göstermektedir. Makattan ve kulaktan ölçülen ateşin 38 derecenin üzerinde olması, koltuk altından ölçülen ateşin 37 dereceden yüksek olması, ağız içinden ölçülen ateşinde 37-38 derece üstünde olması yüksek kabul edilir.

Fakat ateş bazen hastalığın şiddeti ile doğru orantılı olmayabilir. Çok yüksek ateşli çocuklarda çok hafif bir hastalıkta geçiriyor olabilir. Çocuğun genel durumuna ve yaşına bakmak gereklidir. Üç aydan küçük çocuklarda bütün ateşleri dikkate almak gerekir. Üç aydan büyükse genel durumuna bakmak gerekir. Eğer genel durumu kötü ise ve eşlik eden bulgular varsa kusma gibi 38 derece üzerindeki ateşleri  dikkate alınmalıdır.

Yaşa bakmaksızın 39 derece üzerindeki çocuklardaki ateşlerin hepsi önemlidir.