Bedenimizdeki Enerji Merkezleri 

Birincil Esas Şakralar( çakralar)

1. Enerji Merkezi Kök Şakrası (çakrası)

root 2533091 960 720

Kök çakra

Yeri ve Etki Alanları

Temel şakra olarak da adlandırılan bu merkez bedenimizde bulunduğu yer itibariyle başta omurgamız, kemik yapımız, diş, tırnak gibi sert dokular, bağırsaklar, prostat ve kan yapımızla da direk olarak ilgilidir.

Hususiyetleri

Bu merkez, bedenimize gerekli olan kan dolaşımı, böbrek üstü bezleri tarafından adrenalin ve nor-adrenalin salgılayarak vücudumuzun ısı  potansiyelininde düzenlenmesinde rol oynar. Dolayısıyla, bizim maddi hayat ile manevî hayatımızın bağlantısını kurar.

Yaşama gücünü ve dengeyi sağlayarak diğer enerji merkezleriyle uyumlu çalışıp güvenle kendimizi hayata bağlar, hayat dolu ve üretken kılar. Bu şakra, psikolojik olarak fiziksel dünyada yaşam gücünün gösterildiği güç merkezidir.

Bu şakradaki eksiklikler ve olumsuzluklar, yani şakranın düzgün çalışmaması bizim fiziki olarak olumsuz kabızlık ve şişmanlık, kısırlık, manevî olarak da pasif, hayattan umutsuz, bitkin bir halde olmamızdır.

Koruyuculuğu ve İstifade Yolları

Uygulama

Bunların çözümü; sabah, akşam doğan ve batan “güneşin kızıllığını düşünüp, onun enerjisini uygun pozisyonla soluyarak içinize çekmektir. Bunun yanında, tabiattaki seslerin, kırmızı taşların ve kırmızı sedir ağacının kokusuyla da bu merkezimizi takviye edebiliriz.

2. Enerji Merkezi Hara Şakrası (Çakrası)

sacral 2533094 960 720

Hara çakra

Yeri ve Etki Alanları

Kuyruk sokumu ve göbeğin altındaki bölgede bulunduğu varsayılan bu merkezle vücudumuzdaki üreme organları, mesane, mide suyu, sperm, lenf, kan gibi sıvıların ve bunları salgılayan yumurtalık, erbezi, prostat ve yine cinsel düzenin sağlanmasında vazife görürler.

Hususiyetleri

Cinsel organlar hususiyetlerini ve yaratılıştaki ilk enerjisini bu merkezden alır. Bu merkez su ile ilgilidir ve su da hayatın kaynağı ve döllenmenin ilk adımıdır. Su temizleyici olduğundan engelleri ve tıkanıklıkları böbrek ve mesane yoluyla temizler. Yine erkek ve kadının üreme merkezleri bu bölgede bulunur.

Ayrıca embriyonun gelişmesi de bu merkezdedir. Bunları yapabilmek, yani uyumlu çalışma ancak beden ve ruhun bu merkezde toplanmasıyla hissedilir. Psikolojik olarak
bu merkez cinsel yaşamın tatmin edilmesi, iletişim kurması, bu ilişkilerden zevk alma ve bunun gibi anlayışların bütünleştiği yerdir.

Koruyuculuğu ve İstifade Yolları

Uygulama

Bunların çözümü; turuncu renkteki ay ışığının mehtabını seyrederek veya portakal bahçelerinde bir gezinti yaparak, bu merkezin faaliyetinde hayallerimizle bedenimize, hatta rüyalarımıza mesaj gönderebiliriz.

Akan suyun, öten kuşun sesini dinleyip güzel kokulan da içinize çekerek cinsel içgüdülerinizi arttırıp bu merkezin mükemmel bir şekilde işlemesine yardımcı olabilirsiniz.

3. Enerji Merkezi Karın Şakrası (Çakrası)

solar 2533097 960 720

Karın çakra

Yeri ve Etki Alanları

Sırtın altında, göbeğin hizasında tıbben Solar Plaksus denilen yerde olduğu varsayılan bu merkez, vücudumuzda sindirim, mide, karaciğer, safra kesesi, dalak, pankreas yanında otonom sinir sistemini de etki alanı içine alarak pankreas vasıtasıyla yağ, protein ve karbonhidrat sindiriminde vücuttaki şeker ve insulin dengelenmesinin
sağlanmasında önemli rol oynar.

Hususiyetleri

Bu merkez karın bölgesi, karaciğer, sindirim ve bunların beyinde tahayyüllerinin olabilmesi için ateşin etkisinde, güneşin sıcaklığıyla enerjiyi bu merkezde yoğunlaştırır ve insanlarla olan ilişkilerin kontrolünü sağlar. Ateşin karaciğere de, sindirime de etkisiyle dönüşümler sağlanarak görevini yapması temin edilir.

Bu merkezin enerjisinin düşük olması sizi arzularınıza erişmeniz veya kişiliğinizin gelişmesini engelleyen huzursuz hareket ve davranışlar göstermeniz yoluyla hayat mücadelenizin azalmasına tesir eder. Psikolojik olarak bu merkez insanlar arası ilişkilerin, bilhassa anne ve çocuk ilişkilerinin kurulabildiği duygusal bir merkezdir.

Koruyuculuğu ve İstifade Yolları

Uygulama

Bunların çözümü; güneşin altın rengini, bir başak veya ayçiçek tarlasının rüzgarın esintisiyle savruluşunu seyredip onun çıkardığı ritimli orkestra sesini dinleyip hastalık durumundaki psikolojik problemlerinizi dahi çözer. Limoni, amber kokusuyla da bütün iç organlarınızı, karaciğerinizi ve salgı, bezlerinizi temizler, vücudunuzdaki zehirli maddeleri atabilir, kanı temizleyerek şeker hastalığını iyileştirebilirsiniz.

4. Enerji Merkezi Kalp Şakrası ( Çakrası)

heart 2533104 960 720

Kalp çakra

Yeri ve Etki alanları

Sırtın yukarısında, göğüs boşluğunda, kalbin yanında olduğu varsayılan bu merkez ciğerlerimizi, dolaşım sistemimizi ve bu sistemin içindeki kanı cildimize kadar yayarak timüs bezinin etkisiyle vücudumuzun kan ve lenf sitemini içine alıp bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hususiyetleri

Bu merkezin özelliği diğer merkezlerle aynı yakınlık ve uzaklıkta olup “sevgi”‘nin merkezi olmasıdır. Bir insanın bu bölgedeki enerjisiyle hem kendine hem de çevresine şifa dağıtabilme yeteneği oluşabilir. “İlahi mertebe” de bu merkezin saflığı ve enerji boyutuyla orantıdır.

Yaratıcıyla bağlantı da yine bu merkez vasıtasıyla kurulur, kalbi rabıtalar veya kalpsizlik ve yaşam enerjisi bu bölgedeki enerji boyutlarıyla değerlendirilir.

Psikolojik olarak bu merkez, fiziki enerjileri ruhsal enerjiye dönüştüren, ailemizle ve çevremizle ilişkilerimizin bağını kuran şifa merkezidir.

Koruyuculuğu ve İstifade Yollan

Uygulama

Ormanların ve kırların yeşilliklerinde yapılan bir gezinti ve o yeşilliklerin içimizde yani tam kalbimizde yeşerip onların yeşil kokularını içimize çekmemiz, bu merkezimizi canlandırabilir.

İlahi veya mistik bir müzikle, gül bahçelerindeki sevginin sembolü ve yaratılanların en güzelini tasvir eden gül kokularıylada kalbimize derin bir mana kazandırabiliriz. İşte bu mana
“O” ve “O”nun “Sevgilisi”nin “sevgi”sidir

5. Enerji Merkezi Boğaz Şakrası (Çakrası)

throat 2533108 960 720

Boğaz çakra

Yeri ve Etki Alanları

Boyunla boğaz arasındaki çukurda, boyun omurunun hizasında olduğu varsayılan bu merkez; boyun, boğaz, yüzün alt kısmı, kulak dil, ses, bronşlar, yemek borusu ve soluk borusundan kollara kadar etkili olup iyot metabolizmasının ve hücrelerin kalsiyum dengelerini sağlar. Tiroit bezinin etkisiyle enerji oluşturarak ruhî ve genetik dengeyi sağlar.

Hususiyetleri

Bu merkezin özelliği, bedenin önemli fonksiyonlarını yerine getiren duygu ve düşüncelerimizi de ifade etmeye yarayan, dile getiren
kulak, ağız ve seslerin oluşumu ve dile getirilişini teşkil eden özelliklere sahip konuşma yeteneğinin merkez olmasıdır.

Fikirlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi ifade edemez, utanır, toplumda sessiz ve ezik kalırsanız, çevrenizle irtibatınız zayıfsa, konuşurken kekelerseniz bu merkezde problem var demektir.

Psikolojik olarak bu merkez algılama ve ifade etmenin bireyin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterdiği bir merkezdir.

Koruyuculuğu ve İstifade Yolları

Uygulama

Gökyüzünün açık mavisi ile zihninizi açıp, denizlerin berrak maviliğinde yeteneklerinizi genişletip bunların yansımasıyla oluşan yüksek dalga sesleriyle düşüncelerinizi yıkayarak temizleyebilir, saflaştırabilir ve bu merkezinizi besleyebilirsiniz.

Okaliptüs ağaçlarının verdiği ferahlatıcı koku, ada çayının
teskin edici tesiriyle turkuazın mavi rengi bu merkezin işlemesine büyük katkı sağlayacaktır.

6. Enerji Merkezi Üçüncü Göz Şakrası ( Çakrası)

crown 2533113 960 720 1

Üçüncü göz çakrası

Yeri ve Etki Alanları

iki göz arasında, burun köprüsü üstünde, alnın ortasında olduğu varsayılan bu merkez, bedenimizdeki yüz, göz, burun, sinüsler, kulaklar, beyincik ve sinir merkezimizi tesir alanı içine alarak burada salgı yapan ve temel bez adı verilen hipofiz bezinin tesiriyle diğer organlarla bağlantıyı sağlayarak sistemi düzenler.

Hususiyetleri

Bu merkez “kozmik bilinç” in ana merkezidir. Hayatımızla ilgili her şey düşünce, hayal ve bilinç ötesi haller burada oluşan etkilerle yönlenir. Buranın enerjisinin yoğunluğu sezgilerimizin sınırlarını belirler, bilincimizi kuvvetlendirir, bize manevî bir boyut kazandırır, dolayısıyla maddi dünyamıza da dolayısıyla tesir eder.

Olumsuzlukların arttığı, dengelerin bozulduğu, gerçeklerden uzaklaşıldığı ve bunların neticesinde yetersizlik halinde “İlahi Çizgi” den uzaklaşıp, maddiyatın ağır basmasıyla bu bölgede baş ağrılarıyla beraber asrımızın hastalığı”unutkanlığa” düşer, manasız ve çözülemeyen karmaşıklıklar içinde bocalarsınız.

Psikolojik olarak bu merkez bir önsezinin oluştuğu, bilgilerin algılanılmasına çalışıldığı idrak etme merkezidir.

Koruyuculuğu ve İstifade Yolları

Uygulama

Bunların çözümü; gecelerin büyülü semasında kozmik boyutu seslerden oluşan karanlık gökyüzünün lacivert rengini seyredip yaseminin hoş kokusu, nanenin ferahlatıcı titreşimiyle mavi safir taşını hayal edip canlılık kazanarak bu merkezin
enerjisini arttırabilir, olumsuzluklarından kurtulabiliriz.

7. Enerji Merkezi Taç, Tepe Şakrası ( Çakrası)

brow 2533110 960 720

Tepe çakra

Yeri ve Etki Alanları

Başın üstünde, bıngıldak etrafındaki nokta olup epifiz bezinin etkisiyle, insanın bütün canlılığını oluşturup kişiliğini ortaya çıkardığı tahmin edilen ve başka neleri etkilediği tahmin edilemeyen bir merkezdir,

Hususiyetleri

Bu merkez insanı temsil eder. Bu bölge semadaki kozmik enerjileri emer ve diğer merkezlerin enerji boyutuna göre oralardan geçer, kök şakrasına ulaşır ve bedendeki bütün olumsuzlukları ortadan kaldırabilir.

Bu merkezin çalışması çevremizde bulunan 1016 mikron yaratılanın, bedenimizle irtibatlanması demektir. Bedenimizdeki menfi enerjilerin vücuttan atılması da bu merkezin enerji boyutuna göre tanzim edilir.

İki yaşına kadar çocukların tepe bıngıldaklarının açıklığıyla büyüme gelişmeyi hızlandırdığı kabul edilen bu merkezin sonradan kapanması kişiyi duygusuz, amaçsız, rahatsız edici duygulara yönlendirip pek çok çözümsüz hastalıklara ve insanlıktan çıkarabilecek davranışlara, hatta ölüme kadar sürükleyebilir.

Psikolojik olarak bu merkez kozmik çevremizle iletişim kurduğumuz, insanın varlığına anlam kazandıran, insana huzur veren ve bu gibi ulvî hisleri geliştiren bir merkezdir.

Koruyuculuğu ve İstifade Yolları

Uygulama

Bunların çözümü; sadece “O”nu düşünmek ve “O”nu düşünürken “O’nun yarattığı “Kâinat Kitabı”nı okumak, yaratılanlardan ibret almak, “O”na yakın olmak ve yaratılış gayesini hatırlayıp sonsuz mutluluk ve haz duyarak ebedi saadeti düşünmekten geçer.
Bunun yanında “O’nun sessizliğinin, yani “İlahi Sesi” ile bembeyaz bir sayfanın ve gökkuşağının mor renginin bizi bütünüyle sarması, korunmanın ve hayata umutla bakmanın ilk adımını oluşturacaktır.

Kaynak: masajla mucizevi Masajlar ( Ahmet Maranki)