Kendi planını ve hayat amacını fark edilmeyi, içsesi duyabilmeyi, hayatın içinde aktarılanları alabilmeyi, kendini ifade edebilmeyi destekleyen enerjiler 5. çakra boğaz çakrası tarafından yönetilir.

5. Çakra (Boğaz Çakrası )

Sembolü: On altı yapraklı lotus
Renk: Açık mavi, yeşilimsi mavi, gümüş rengi
İlgili element: Esiri madde
Duyu: İşitme
Taşlar: Turkuaz, kehribar, akuamarin, kalsedon
Ses: “Heee!”, sol notası, kopuz, ney
Koku: Adaçayı, okaliptüs
Bedende ilgili yerler: Boyun, boğaz, kulak, çene, ses, soluk borusu, bronşlar, ciğerlerin üstü, yemek borusu, kolar ve omuzlar
İlgili salgı bezi: Tiroit

Boğaz çakrası ikinci çakra merkezi ile beraber çalışır. İfade ettiğini gerçekleştirebilmek bu merkezin çalışma alanıdır. Eril prensip tarafından desteklenir.
Boğaz çakrasındaki tıkanmalar, konuşma ve duyma yetisiyle ilgili sorunlara neden olabilir.

Anlatılanın anlaşılamıyor olmasının bir göstergesi sayılabilir. Ayrıca kekemelik, tiroit sorunları ve boğaz enfeksiyonlarına da yol açabilir.

Eğer kendinde bir şifa enerjisi hissediyorsan, şifa aktarımları yapmakla ilgili bir isteğin varsa, boğaz çakran aktive olmak istiyordur. Tiroit, boğaz şişmesi ve bademciklerle ilgili sorunlar yaşıyorsan, boğaz çakranda tıkanma veya dengesizlik söz konusudur.

Kendini anlatamıyorsan, derdini başkalarına ifade edemiyorsan ve anlaşılmadığını düşünüyorsan boğaz çakranda blokaj vardır. Güzel bir hitabet becerin varsa, kendinden kendine ve başkalarına şifa verebiliyorsan, yaratıcı söz ve niyet enerji-
lerini doğru kullanabiliyorsan, iyi çalışan bir boğaz çakrasına sahipsindir.

Bir danışanım hayatında hiçbir konuda harekete geçemiyordu, başlamaya cesaret edemiyor, kendini ifade etmekte sorunlar yaşıyordu. Çocukluğunda bir konuda doğruyu söylediği halde babası ona inanmamış, hatta yalancılıkla suçlamıştı. Yaşadığı
bu deneyimden sonra bir kodlama yapmıştı ve “Ben doğruyu söylesem de, kimse bana inanmaz ve dışarısı beni anlamaz!” inancındaydı.

Bu kodlama onda engellenmişlik hissiyle birlikte tiroit rahatsızlığına, bağışıklık sistemi problemlerine ve cinsel sorunlara da yol açmıştı. Bu kodlamanın, hayatında ne gibi faydaları olduğunu anlayıp olaya şükrederek helalleşmesini tamamladıktan sonra, engellenmişlik ihtiyacından özgürleşti.

Boğaz çakrası dengelenince ifade engeli de ortadan kalktı. Çocuklardaki boğaz şişmeleri, öksürük krizleri ve yutkun-
ma problemlerinin temelinde de kendilerini ifade edememeleri, yeterince ve doğru anlaşılamamaları sorunu vardır ki bu yine boğaz çakrasındaki bir tıkanmaya işaret eder.

Kaynak: Ünal Güner ( Güzellik Tohumu)