Cinsel isteksizlik ve aşırı cinsellik talebi de bu çakranın dengesizliğini gösterir. Kökten yani kırmızı toprak merkezinden yeteri kadar beslenemeyen bir yaratım çakrası, hayata ve hayatin tatlarına karşı yeterince isteklenemez. İstek azalması ve cinsel salgı bezlerinde yaşanan sorunlarla birlikte hayattan tat alma hevesi kaçanların pankreaslarında da sorunlar görülebilir.

Sembolü: Altı yapraklı lotus
Renk: Turuncu
İlgili element: Su
Duyu: Tat alma
Ses: “Hooouuu!” su sesi, doğa sesi, yağmur sesi, dalga sesi, re notası
Taşı: Ay taşı
Koku: Ylang ylang, sandal
Bedende ilgili yerler: Leğen kemiği, üreme organları, böbrekler, mesane, kan, lenf sistemi, tüm beden sıvıları
İlgili salgı bezi: Yumurtalık, prostat bezi

2. Çakra (Yaratım Çakrası)

Bu merkezde cinselliğin üretici ve yaratıcı tarafıyla karşılaşırız. Dişil prensiple ilgilidir. İki kişinin bir araya gelip yeni bir canlının oluşması gibi kadersel döngüler, yeni bir gelecek planı bu merkezle aktifleşir. İfadenin yaratıcı gücüyle beraber çalışır. Yaratıcılık, üreme, üretme ve yaşamda ilerleme enerjileri bu merkezin yönetimindedir.

Bir konuda yardım almak ya da bir fikri alıp bambaşka bir bakış açısına taşımak, bu merkezin yönetimindedir. Kök çakrada toprağa ektiğin niyetin, isteğin veya dileğinin burada siyaha mı beyaza mı pozitife mi negatife mi, korkuya mı yoksa güvenemi dönüşeceğinin kararı verilir.

Eğer ikinci çakrada dengesizlik varsa, kendin için olumlu diye arzu ettiklerin bile olumsuza dönüşebilir. Bu yüzden korku ve endişe, en yüksek yaratım enerjisi olarak bu çakranın karanlık yüzünü temsil eder.

Güvense aydınlık yüzüdür. Panik atak, bipolar bozukluk, böbrek rahatsızlıkları, mesane sorunu ve cinsel hastalıklar ikinci çakranın dengesinin bozulması yüzündendir. Buradaki dengesizlik bazen bel ağrıları ya da disk kaymalarına neden olarak sinyal verir.

Merkezinden ne kadar saptığının veya dengeni ne kadar bozduğunun haberini verir ikinci çakra…
Örneğin, ağır ekonomik problemler yaşadığını söyleyen bir danışanımın, yoğun bel ağrıları vardı. Yaşadığı sorunların ne kadar ağır bir duygusal yük teşkil ettiğini ve bu yükün ağırlığını taşıyamadığından dolayı bel bölgesinde disk kaymasının oluştuğunu tespit ettik.

Yüklerinin altında ezilmişliğini ve yaşadığı ağrıları kabul etti önce, sonrasında bütün bunların onu geliştirip güçlendirici bir deneyim yaşattığını fark etti. Hastalık gibi görünen şikayetleri hayatının şifasına dönüştü. İkinci çakrasındaki enerji akışını fark etmesiyle birlikte tekrar dengeye geldi.

Yumurtalık ve prostat bezinde sorunları olanların zaman içinde pankreasla da sorunları oluşur, böylece şeker hastalığına kadar götürür bu süreç onları. Fazla cinsellik peşinde koşmak söz konusuysa da bu istek, er enerji merkezlerini zayıflatıp çeşitli tıkanmalara yol açacaktır.

Hayatı ve tatları, rutin ve mekanik bir hale getireceğinden, bahsettiğim sonuçların aynısı burada da tekrarlanacaktır.

Kaynak: Ünal Güner ( Güzellik Tohumu )