Zeytin Ömrü Uzatıyor mu?

0
1386

Zeytin ömrü uzatıyor mu? Evet, uzun ömürlü bir ağaç neden ömür uzatmasın düşünmek lazım. Zeytin ağacı dünyanın en uzun ömürlü ağaçlarından biri, 500 yıl yaşayabildiğini duydum hiç şaşırmadım. 100 yılı devirmiş zeytin ağacı sayısının hayli fazla olduğunu biliyordum ama bu sürenin daha uzun olması lazımdı. Bu uzun ömürlülük şansının öyle tesadüfü bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Nedeni şu…

zeytin ağacı

Zeytin Ağacının Özellikleri

Zeytinin gövdesinde, yaprağı, dalı ve meyvesinde çok sayıda antioksidan, mikrop öldürücü, mantar yok edici doğal madde var. Bu doğal maddeler zeytin ağacını dış zararlardan koruyup ömrünü uzatıyor. Ömrü bu derece uzun olan bu bitkinin başka ömürlere ömür katması süpriz olmamalı. Zeytin ağacının meyveleri de, yaprakları da yaşam süresini uzatıyor ve bunun bilimsel kanıtları var. Akdenizlilerin uzun ömürlü insan arasında ilk sıralarda yer almasında, Akdeniz mutfağının başoyuncusu zeytin ve zeytin yağının büyük bir önemi olduğu kesin.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı tüketen toplumlarda kolesterol daha düşük, iyi kolesterol ün ise daha yüksek olduğu biliniyor. Örnek verecek olursak Ayvalık halkının kolesterol düzeyinin Türkiye’nin diğer yerlerinden daha az olduğu gösteren çalışmalar yıllar önce yapıldı.

Zeytinyağı tam bir damar dostu. Zeytinin anti kanser özellikleri, ağrı kesici yetenekleri, cildi içten ve dıştan destekleyip gençleştiren yetenekleri de var ve bütün bunlar onun tüm dinler ve kültürlerde kutsal ağaç sayılmasının nedenleri.

Peygamber efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir: “Zeytinyağı yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira zeytinyağı mübarek bir ağaçtır.”

Yemeklik yağlardan olan zeytinyağı vücudu besler, içindeki azotlu maddeler sebebiyle tok tutar. Bol miktarda fosfor bulunduğu için kişiye enerji verir. Kolesterolü yoktur fakat F vitamini çok azdır. Karaciğerin tamirini ve çalışmasını sağlar. Safra akışını artırır, safra taşını döker, yeniden oluşmasını önler. Sindirimi kolaydır.

zeytinin faydaları

Yaprakları ile körpe budakları dövülerek topukların üzerine konursa deler, hastalık yapan cerahat ve suları dışarı akıtır.

İnsanı siyatik hastalığından kurtarır. Zeytin ağacının sakızı şifadır.

Yağı saçlara sürülürse besler, dökülmesini önler.

zeytinyağı

Zeytinyağı Tortusunun Faydaları Nelerdir?

  • Rahim iltihaplarında sürülürse şifa görülür.
  • Siyatik, mafsal ağrılarına karşı sürülürse iyi gelir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

  • Zeytinyağı, içilirse vücudu şişmanlatır, yüze kan getirir.
  • Halis zeytin yağı sıcak su ile içilirse karın ağrısı ve kuluncu teksin eder,
  • Damarları açar, bağırsak kurtlarını düşürür.
  • Böbrekleri ıslah eder, kumları döker.
  • Kalp için en iyi koruyucudur.
  • İçerdiği E, A, D ve K vitaminleri sayesinde çocuklarda ve yetişkinlerde kemik gelişimine yardımcı olur
  • Zeytinyağı içerdiği vitaminler sayesinde hücreleri yenileyerek yaşlanmayı engeller
  • Zeytinyağı cildi yumuşatır, saça canlılık kazandırır.

YORUM YOK

CEVAP VER