Zayıflamak İçin Ne yapmalıyız?

0
695
zayıflamak için ne yapmalıyız?
zayıflamak için ne yapmalıyız?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri fazla kilodur. Genetik faktörler, hareketsizlik, hatalı beslenme, gibi nedenlerle şişmanlık oluşabilir. O zaman, zayıflamak için ne yapmalıyız?

Fazla kiloları hastalığa dönüştürmeden dengelemek çok önemlidir. Çok hızlı verilen kilolar ve şok programlar genelde sakıncalıdır.

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Rastgele hazırlanan zayıflama programları ve diyetler insanın dengesini bozabilir. Sağlıklı ve bilinçli zayıflama, diyetin yanı sıra düzenli egzersizi, bilinçli beslenme tekniklerini, stres atmayı, masajı ve doğal destekleri içerir. Zayıflamak isteyenler, tuzu az yemeli ve yemek arasında asla su içmemelidir. Ananas hapları, maydanoz tabletleri, mısır püskülü, sinameki, sarımsak, soğan katkılı doğal preparatlar da metabolizmanın canlanmasına ve toksin atmaya faydalıdır.

Yeşil çay ve tabletleri, mısır püskülü, kiraz sapı, sinameki, rezene incelmede faydalıdır. Ihlamur, papatya ve nane de iştahı denetler.

Sağlıklı zayıflama programlarında günde en az 1,5-2 litre katkısız sıcak su ve günde en az 3-4 fincan şekersiz bitki çayı içmek çok önemlidir.

Çok özel durumlar dışında asla ve asla hızlı kilo verilmemelidir. En ideali haftada 1 kilo verilmelidir.

Zayıflamak İçin Bitkisel Formüller

1 kilo suya, 30 gram ayrık kökü, 30 gram arpa, 30 gram mısır püskülü konur. 10 dakika kaynatılıp, soğuduktan sonra süzülür. Günde 3-4 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 8-10 gram ufalanmış aslanpençesi konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 8-10 gram şahtere konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.

Günde 2-3 adet elma yenilir.

200 gram rezene, 200 gram kimyon, 200 gram melek otu kökü toz haline getirilip, karıştırılır. Günde 1 kaşık içilir.

1 bardak suya, 10 gram yulaf konulur. 10 dakika kaynatılıp, günde 2-3 bardak içilir.

4 bardak suya, 1 avuç dolusu ince kıyılmış maydanoz konulur. Hafif ateşte 20-30 dakika kaynatılır. 1 günde tüketilmesi gerekir.

500 gram suya 1 adet portakal, 3 adet limon doğrayıp, kaynatılır. 2 kaşık bal konulur, 5 dakika kaynatılıp, günde 3-4 bardak içilir.

1 kilo suya, 30 gram mısır püskülü, 30 gram ayrık kökü konulur. 10 dakika kaynatılır, soğuduktan sonra süzülür. Balla tatlandırılabilir veya limon sıkılır. 1 günde tüketilmesi gerekir. Bu karışıma 20 gram da kiraz sapı ilave edilebilir.

Yemeklerden 1 saat evvel 100-150 gram çilek yenilir.

Sabahları aç karına 100 gram dut yenilir.

1 bardak kaynar suya, 1 kaşık funda konulur 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.

Lahana tabii turşusunun suyundan günde 1-2 bardak içilir.

Ahmet Maranki’den Zayıflamak için Önerilen Bitkiler

Acı Kırmızıbiber

Kilo vermeye çalışıyorsanız, acılı yiyeceklerden ekstra bir yarar sağlayabilirsiniz. Acılı baharatlar susuzluğu artırır ve daha fazla sıvı almanızı sağlar.

Ceviz

Ceviz içinde bulunan  serotonin bileşiği kendimizi tok hissetmemizi sağlar. Bu da abur cubur yememizi engeller ve formumuzu korumamız için çok önemlidir.

Ananas

Ananas bromelain adlı bir enzim de proteinlerin ve yağların sindirilmesini sağlar.

 Aşırı Zayıflık Nedir?

Zayıflık da şişmanlık gibi sağlık riskleri taşıyan bir durumdur. Zayıflık kişinin vücut kitle indeksinin  % oranının düşük olması ile tanımlanır.

Şişmanlığın tespitinde kullanılan formül zayıflık tespitinde de geçerlidir. Kişinin kg cinsinden vücut ağırlığı, boyunun metre cinsinden vücut ağırlığı, boyunun metre cinsinden karesine bölünür. Vücut kitle indeksi kg/m2’dir. Örneğin 1.78 boyunda ve 56 kilogram ağırlığında bir delikanlı zayıftır çünkü vücut kitle indeksi

56/(1.78×1.78)=17.7’dir. Diğer bir kriter de insanın ideal vücut ağırlığından % 20 daha fazla zayıf olmasıdır. İdeal kilo toplumdan topluma, cinsiyete ve yaşa göre değişmektedir.

Aşırı Zayıflık Nelere Yol Açar?

Vücut ağırlığının zayıf olmasının olumsuz sağlık sonuçları olduğu gibi bireyin karakterine  de negatif etkileri olabilir. Zayıf kişilerin vücut dirençleri düşük olur, kolaylıkla mikrop kapabilirler.

Normal kilolu bir kişinin bağışıklık sistemi bu mikropları kendi akyuvarları ile temizlerken zayıf kişilerde bu her zaman mümkün olmamaktadır. Zayıf kişilerin vücut direnci de zayıftır.

Verem hastalığı, zatürre, solunum yolu hastalıkları, böbrek iltihabı ve tifoya yakalanmaları daha kolaydır. Bazı kanser türleri zayıf kişilerde daha fazla görülür. Zayıflık bireyin öz güvenini olumsuz etkiler ve dış görünüşe çelimsizlik ve kuvvetsizlik olarak yansır.

Zayıf kişiler bu özellikleri dolayısı ile komplekse girebilirler ve karşı cinsten insanlar ile ilişki kurmakta çekinirler. Bu özellikle zayıf erkeklerde kız arkadaşlarına yetememe ve cinsel performans gösterememe korkusu ile belirginleşir. Bu durumda beslenme girişimlerinin ve psikolojik destek tedavisinin önemi ortadadır.

Aşırı Zayıflık İçin Bitkisel Formüller

250 gram kuru siyah üzümün içine 1 çay kaşığı kına kına, bir tutam da pelin otu katılır, et makinesinde çekilir. 3 litre suyun içine konulup, yarı suyu gidinceye kadar kaynatılır.

Daha sonra bir tülbentle süzüp kalan posası ikinci defa 3 litre su ile yarı suyu gidinceye kadar kaynatılır. Süzüldükten sonra önce ki üzüm suyuna  katılır ve üzerine yeterince şeker ilave edilir.

Sabahtan ikindiye kadar bol bol üzüm suyu içilir, su içilmemelidir, ikindiden sonra susuz kalınır. Akşamdan sonra da bol yoğurt yenir.

Gece yarısı içine bal katılmış süt içilir, bu tertip kesinlikle bırakılmamalıdır.

Sabah kahvaltıda çay içilmemeli sebze meyve suları içilmelidir.

YORUM YOK

CEVAP VER