Vücudumuzla İlgili Gerekli Bilgiler

0
806
vücudumuzla ilgili gerekli bilgiler
vücudumuzla ilgili gerekli bilgiler

Vücudumuzla ilgili gerekli bilgiler nelerdir?Bütün inanç kitaplarında sağlığımızı korumakla ilgili çok sayıda tavsiye ve emirler bulunmaktadır. Vücudumuzda bir rahatsızlık gösterdiğinde, tüm imkanlarımızla tedavisine çalışmamız gerekir. “Şifa Allah’tan gelir” emrini unutmadan, gerekli tüm kaidelere uymalıyız. Doktor, verilen ilaçlar, bitkiler bunların hepsi iyileşmemiz için bize yüce yaratıcı tarafından verilen sebeplerdir.

Tıp Nedir?

Sağlıklı bir bedenin bedenini nasıl koruyacağı, kaybolduğunda onu nasıl normale döndüreceğini sanata “tıp” denir. Tıp insanoğlunun sağlığa ve hastalığa ait bilgileri öğrenmesine yardımcı olur. Sıhhatli olan kimselerin sağlığını korumak, hasta olanları sıhhate kavuşturmak, tıp ilmi sayesinde gerçekleşir. Bu alanda çok sayıda kitaplar yazılmıştır. Sağlığımızı korumak ve hastalık halinde şifa bulmak için çaba göstermek bir insanlık görevidir. Dinimiz tedaviyi emretmiştir. Vücudumuz bizlere bir emanettir ve bu emaneti korumak gerekir.

Ahlat Nedir?

İnsan vücudunda varlığı kabul edilen, kan, balgam, safra ve sevda gibi unsurlara eskimez kitaplarda “ahlat” denir. Vücudun sağlık ve hastalığı bu dört unsura bağlıdır. Bu unsurlar, vücutta normal bir şekilde bulunduğunda insan sağlıklı olur; biri diğerinden fazla olursa da sağlık bozulup, vücutta hastalık meydana gelir. Bu dört ahlatın tanımlarını ve bunlardan meydana gelen hastalıkları şöyle sıralayabiliriz.

Kan

Rengi kızıl, tadı tatlı, kokusu hoş olan, sıcak ve rutubetli olan bir sıvıdır. Pis kanın kokusu kötü, rengi de bulanıktır. Doğası kuru ve soğuk olan bütün gıdalar kanın ilacıdır. İnsan vücudundaki yeri karaciğerdir. Hava unsurlarından meydana gelir.

Kanın Vücuda Etkisi Nedir?

Vücuda kan hakim olduğunda; şiddetli baş ağrısı, tembellik, vücutta ve başta ağırlık ve sersemlik artar. Beniz, dil ve gözlerde kızarıklıklar baş gösterir, vücutta sivilce ve çıbanlar baş gösterir ve sürekli burun akıntısı meydana gelir.

Sebepleri

Bu haller, sürekli yağlı, tatlı ve kan yapıcı gıdaların yenilmesiyle ortaya çıkar.

Şifası Nedir?

Bu tip rahatsızlıklar vücuda hasıl olduğu zaman, özellikle ekşi nar, ekşi meyve suları ve sirkeli yağlar yenilmelidir. Adı geçen gıdaların bir müddet alınması, kanın normale dönmesini sağlar.

Balgam

Yapısı soğuk ve rutubetli olan unsur, sudan meydana gelir. İnsan vücudundaki yeri akciğerlerdir.

Balgamın Vücuda Etkisi Nedir?

Vücudun büyük bir çoğunluğunda balgam hakim olduğunda; uykuda ağırlık baş gösterir, idrarın rengi beyazlaşır ve beniz sararır. Tükürük artar, ağız sulanır, susama hissi azalır. ağızdan ekşi balgam gelir.

Sebepleri

Uyku halinin artmasının ardından sersemlik ortaya çıkar. İştahsızlık, hazımsızlık,unutkanlık, mide zafiyeti ve ağız kokusu gibi hastalıklar meydana gelir.

Şifası

Bal, zencefil, karabiber, deve sütü, susam, mısır gibi doğası sıcak ve kuru olan bütün gıdalar, balgamdan meydana gelen hastalıklara şifa olur. Bu gıdalardan yeteri kadar alınırsa, hastalıklar yok olur.

Safra

Vücuttaki yeri safra kesesi olan safranın yapısı, sıcak ve kurudur. Ateş unsurundan meydana gelir.

Safra’nın Vücuda Etkisi Nedir?

Bedene safra hakim olduğunda, gözlerde ve vücutta sararmalar olur, ağza sürekli acı bir tat gelir, ağız ve damak sürekli kurur.

Sebepleri

İdrarın sararmasının ardından, baş ağrısı, uykusuzluk, nabız yükselmesi ve serin yerlerde bulunma isteği ortaya çıkar. Vücutta sivilceler oluşur. İnsanın içinde devamlı bir huzursuzluk belirtisi baş gösterir.

Şifası

Şeker. arpa suyu, arpa ekmeği, hıyar ve karpuz gibi gıdalardan biri veya birkaçı sürekli tüketildiğinde, safra normale döner.

Sevda

Topraktan meydana gelen safranın doğası kuru ve soğuktur.

Tesiri

Vücutta bulunduğu yer dalaktır. Sevda, dalağın yanmasından, mercimek, mısır, sığır eti, patlıcan ve tuzlu fasulyenin çok fazla tüketilmesinde, vücudu etkisi altına alır.

Sebepler

Bedene sevda hakim olduğunda, vücutta durgunluk, uykusuzluk, kanın ve benzin koyulaşması gibi şikayetlerin yanı sıra çok su içmek, mide ağrısı, vesvese, sürekli sıkıntı, kötü rüyalar görmek ve düşünce bozukluğu ortaya çıkar.

Şifası

Sıcak ve rutubetli gıdaların alınması, sevdadan meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

“Bedenin aklı balgamdan, kızıllığı kandan, karalığı sevdadan ve sarılığı safradan olur” Şeklinde ahlatı anlatan çok güzel bir tanımlama yapılmıştır.

Kısacası sıcak bitkiler bedeni ısıtmaya, soğuk bitkiler soğutmaya, kuru bitkiler rutubetli bedenlere, rutubetli bitkiler ise bedeni kurutmaya yönelik bir mesaj vererek hayatımıza pratik yön vermeye yardımcı olurlar.

 

YORUM YOK

CEVAP VER