Türkiye’de Eğitim Sistemi

2
1112
türkiye' de eğitim sistemi
türkiye' de eğitim sistemi

Dünya da en berbat şey sömürge ruhlu olmaktır. Türkiye’de eğitim sistemi aynen böyle.Ülke için gönüller ve zihinler sömürgeleşti ise, bu  ülke için en büyük faciadır. Sömürgecilikte Bir ülkenin madenlerini alırlar, kaynaklarını alırlar, insanlarını köle gibi kullanırlar. Sonunda bir gün gelir sömürgeci sepetlenir. Aklı başlarına gelir tekrar toparlanırlar. Ama zihinleri, gönülleri sömürge edilmişse, sömürge ruhlu yapılmışsa sonsuza kadar köle olmaya mahkumdur.

Zihnin Sömürgeleşmesi

Mesela, Cezayir iki milyon şehit verdi Fransa ‘ya karşı savaştılar sömürge olmaktan kurtuldular. Sözüm ona bağımsızlar ama bugün Fransa’ ya daha bağımlılar. Çünkü Fransa oraya gider gitmez yaptığı ilk iş Arabcayı kaldırıp yerine eğitim dili olarak Fransızcayı koydu. Şimdi bunlar birkaç yıl sonra Arabcayı unuttular ve kendilerini Fransız falan zannetmeye başladılar. Yani ruhları, zihinleri kölelikten kurtulamadı.

Türkiyede eğitim sistemi

Türkiye de altmış yıldır bu yapılmaktadır. Türk Eğitim sistemi tamamen 1946-47 İsmet İnönü nün Amerika ile imzaladığı gizli anlaşmalarla bir satırına, bir kelimesine itiraz etmeden imzayı basmış. En önemlisi ise tamamen Amerika ya teslim edilmişdir. O gün bugün dür eğitimde değişiklik olur duyarız, televizyon da, gazetelerde müfredattaki değişiklikleri yok yazı tekniği, sınav değişikliği falan filan eğitim baş aşağı gider.

Amerika’nın Eğitim Sistemi

Türkiye’de eğitim sistemini Amerika nın danışmanları idare eder bakanların bundan haberi olmaz nasıl olacak ki iki ay bakanlık yapıyor ondan sonra gidiyor. Ama bütün plan aynen yürüyor altmış senedir. Dünyadaki en berbat eğitim sistemi Amerika’nındır, burada bunu herkesin bilmesi gerek dışarıda bunu herkes biliyor. Peki o zaman kimse çıkıp ta niye  bu adamlara ya sizin ülkenizdeki eğitimin ne halde olduğu biliniyor, lütfen siz önce kendi ülkenizdeki eğitimi düzeltin sonra bize akıl vermeye çalışın demek lazım. Hatta bunlara şey demek lazım Aaaa bize çok yardım ettiniz teşekkür ederiz hadi güle güle deyip sırtına bir tane vurup sepetlemek lazım. Arada birde kebap yedirip sepetlersin ondan sonrada bunlara dersin ki, dur şimdi biz kendimizi toparlıyoruz sonra size de yardımcı oluruz eğitiminizi düzeltmeye falan demek lazım.

Türkiye’de Eğitim Sistemi Değişmeli

Türkiye nin bunlara böyle bir şey demesi lazım. Korkmayın kendinize güvenin bir şey olmaz. Senelerdir bunun mücadelesini veriyoruz. Sömürge ruhluluk tan kurtulursak Türkiye nin bütün sorunları düzelir. Onun bunun itip kaktığı, Dünya da gülünç duruma düşmüş ülke olmaktan çıkarız. Yüzlerce yıldır Türkiye nin çok önemli bir kalesi olan Osmanlı atalarımızın kurduğu şimdi ki adıyla İstanbul Teknik Üniversitesi  tamamen İngilizce eğitime geçti. Aslında artık orası bitmiştir. Halbuki bir kaç yüz senedir tam Türkçe eğitim yaparak dünya çapında bilimde, teknikte büyük bir müessese idi. Hem dünya hemde Türkiye için çok büyük adamlar yetiştirmiştir. Şimdi bu kale düştü. Amerikanın tarzanca dersanesi oldu ve  eski gibi büyük insanlar çıkamaz artık.

Yani Türkiye nin bunları düzeltmeden yok efendim bu parti geldi, o gitti trafik arttı, o oldu, bu oldu, falan filan ıvır zıvırla uğraşmanın anlamı yok. İşi kökten halledersen hepsi bir günde yok olur.

2 Yorumlar

CEVAP VER