Stresle Mücadele Etmenin Yolları

0
983
stresle mücadele etmenin yolları
stresle mücadele etmenin yolları

Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Sonuç olarak da stres yükümüz artıyor. Bu da strese bağlı bir çok sorunlarımızın artmasına zemin hazırlıyor. Bunun için bende Stresle Mücadele Etmenin Yollarını yazmak istedim. Peki stresin etkisini  azaltmanın, stresle mücadele etme yolları neler? Strese ne iyi gelir? merak ediyorsanız buyurun….

Stresin Başlıca Nedenleri Nelerdir? 

Çağımızın en büyük problemi ve çoğu hastalıklara neden olan stres, yapılacak işlerin çoğalması, dinleneceğimiz zamanın azalması, manevi değerlerimizi ihmal etme gibi durumlardan kaynaklanan özel bir haldir. Uzun süren stres, vücudun direncini azaltıp, kanser, kalp hastalıkları, kolesterol gibi birçok hastalığa neden olur. Stresin artmasına yol açan etkenlerden biride, hayatta aşırı isteklerde bulunmak ve sürekli onların peşinden koşmaya çalışarak kendimizi gereğinden fazla yıpratmaktır.

Stres Belirtileri Nelerdir?

stresle mücadele etmenin yolları
Strese ne iyi gelir?

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Stres belirtileri olarak tanımladığımız bazı işaretleri bilirsek ne zaman daha çok strese girdiğimizi bilir ona göre kendimizi  kontrol altına alırız.

Dikkat edilmesi gereken stres belirtilerin başlıcaları şunlardır.

Sırt ağrısı, baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, çarpıntı, avuç içlerinde terleme, boyun  ve yüzde sıcak bakmaları, terlemeler, mide ağrısı,hazımsızlık, iştahsızlık, gaz, şişkinlik, uyku sorunları, yorgunluk, saç dökülmesi, cinsel isteksizlik, kaşıntılar olarak sıralanabilir.

Stresle Mücadele Etmenin Yolları 

Strese karşı en uygun ve rahatlatıcı adım, bulunduğumuz durumu kabullenmekten geçer. Sorunun adını koymak, çözüme giden ilk yoldur. Gerçekten durum çok kötü mü? Başka açılardan bakmaya çalışın. Soruna başka yollardan yaklaşmanın bir yolu olup olmadığına bakın.

Eğer stres yaratan durumlardan kaçamıyorsanız, sizi hep aynı aynı konular strese sokuyorsa konuyu değiştirmenin yollarına bakın yada aynı şeyi tekrar yeniden yaşamamak için hazırlıklı olun.

Yavaş yiyin, yürüyün, düşünün!! Yavaş araba kullanın, gevşeme egzersizleri yapın. Stresi azaltmak için mutlaka bu gibi maddelerden uzak durun. Hafta boyunca azalttığınız Uykunuzu hafta sonu telafi edin.

Sinirlenmek her zaman hatadır. Sinirlenmek için her zaman bir sebep vardır. Kendinize asla hata yapmam demeyin. Herkes gibi olmak zorunda değilsiniz. Hata yaptığınızda bir dahi sefere daha dikkatli olmalıyım demeliyiz. Böyle bir yaklaşım  daha mutlu ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

Çevre, insanlar, bazı ruhsal ve fiziksel travmalar, beklenmedik olaylar sizi strese sokabilir. Pek çok  insan strese neden olarak gördüğü eşini, çocuğunu, arkadaşını, patronunu değiştirmeye çalışır. Ama kendini değiştirmediği sürece bu çabalar sonuçsuz kalır. Örneğin, eşinizin sadece televizyon seyretme dışında hiçbir şey yapmadığından şikayetçiyseniz, şikayet etmek  yerine sizde başka bir odaya geçerek hoşunuza gidecek bir şey yapabilirsiniz.

Komşularla akşam yürüyüşe çıkabilir, erişkinler için açılan kurslara yazılabilirsiniz. Sizi birileri gereksiz yere strese sokuyorsa, kendinizi onların yerine koyun, ne yapmaya çalıştıklarını anlamaya çalışın. Stresiniz arttığı zaman işinize mola verip kendinizi toplamayı öğrenin.

Başkalarına şirin görünmek için kendinizden ödün vermeyin. Yeri geldiğinde hayır demesini bilin. Etrafındaki insanlarla aralarına sınır çekemeyen, hayır diyemeyen insanlar daha çok strese maruz kalıyorlar. Her zaman hata yapmaktan korkan, her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışan insanlar stresle karşı karşıya kalırlar. gergin ve mutsuz olurlar. İçinizde biriktirdiğiniz olumsuz düşüncelerinizi, sıkıntılarınızı, birileriyle paylaşmayı deneyin, eğer anlatmakta zorlanıyorsanız mektup şeklinde yazıp rahatlayabilirsiniz. Arka bahçe de şimdi ne alaka diyeceksiniz.

Hepimizin bir ön bahçemiz, ön hayatımız var. Herkesin bizden beklediği roller var. Kiminiz babasının, annesiniz, çalışansınız, öğrencisiniz. Peki sadece kendiniz olabildiğiniz ,kendi kendinize vakit geçirebildiğiniz bir arka bahçeniz var mı? Kendinize zaman ayıramıyorsanız içinizdeki çocuksu duyguları dışa çıkaramıyorsanız. Senenin bir iki gününü değil, haftanın bir iki gününü kendinize ayıramıyorsanız stresle karşı karşıyasınız.

Strese İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? 

stres nasıl geçer
Strese ne iyi gelir?

Strese karşı  melisa, şerbetçi otu, papatya, rezene, anason, lavanta, fesleğen, nane, gül suyu, esmer şeker kullanılabilir. B vitaminini özellikle tüketmek gerektiğini, bazı taşların da stresi yok etmeye etkisi vardır. Özellikle ametist bu konuda yardımcıdır. Bazı kötü kokular olumsuz duyguları ve stresi artırırken, bazı güzel ve özel kokular da stresi azaltır. Sandal ağacı, lavanta, limon, sardunya, portakal, melisa, gül gibi kokular sinir sistemine iyi gelir. Bu yazdıklarımız Ahmet Maranki hocamızın strese karşı önerdiği bitkiler.

Strese İyi Gelen Müzik

Stres Testi

Uykuya geç dalarım Çok küçük şeyler bile beni gerebilir. Yapmam gereken çok şey var ama benim zamanım yok. Baş ağrısı ve mide problemleri yaşıyorum. İnsanların beni çok sevmesini önemserim. Küçük hatalar beni çok öfkelendirir. Kendimi çok yorgun hissediyorum. Eğer bu maddelerden üç veya dörtten fazlası size uyuyorsa siz stresli bir yapıya sahipsiniz. Geçmişin yükünü, geleceğin kaygısını bir tarafa atalım. Şöyle sessizce derin bir nefes alarak kendimizi dinleyelim sakin ve sessizce……

YORUM YOK

CEVAP VER