Sarımsak Nelere Faydalıdır?

0
216
Sarımsak nelere faydalıdır?
Sarımsak nelere faydalıdır?

Sarımsak, keskin kokulu, vücut için yararlı, çok yıllık, toprak altında yetişen bir bitkidir. Sarımsağın o kadar çok faydası var ki, nerede ise insan vücudunda faydalı olmadığı yer yok gibi o derece değerli bir bitki sarımsak nelere faydalıdır? tek tek hepsini araştırdım siz değerli okurlarım için yazdım umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Sarımsak Nelere Faydalıdır?

Sarımsak nelere faydalıdır? konusuna geçmeden önce bu kadar yararlı bu besinin içerisinde hangi bileşenler vardır. Önce bu bileşenlerin neler olduğuna kısaca bir göz atalım. İnsanın merak etmesi lazım tükettiği  besin maddesinin içinde ne var, vücuduma yarar mı? yaramaz mı?

Sarımsağın Bileşenleri

Sarımsağın bileşenlerinde iki kuvvetli antibiyotik maddesi vardır. Ayrıca bol miktarda iyot, kükürt, A,B,C gibi vitaminler, kalsiyum, iyot, fosfor, etken maddesi allin, çinko, selenyum ve daha birçok vitaminler bulunmaktadır.

Sarımsağın Zayıflamaya Faydası

Sarımsak çayı bu konuda bize yardımcı olacaktır. Ödem sökücü etkisinden dolayı vücutta tutulan sıvıların atılımını kolaylaştırır. Sindirim sistemini çalıştırarak metabolizmayı da hızlandırıyor. Diğer yandan yağ yakıcı özelliğinden dolayı zencefil ile kullanıldığında bölgesel yağlanmalara karşı çok iyi geliyor. En önemlisi de tokluk hissi vermesi.

Sarımsağın Saça Faydası

Sarımsağın saça en büyük faydası ölmemiş olan saç köklerinin yeniden canlanmasını sağlamaktır. Düzenli olarak saçlara sarımsak kullanmak canlı ve sağlıklı saçlara kavuşmamızı sağlar. Sarımsağın kendisini kullanabileceğimiz gibi sarımsaklı saç ürünlerini kullanabiliriz.

Sarımsağın Astıma Faydası

Astım oldukça tehlikeli nefes alıp vermede sıkıntı yaşatan kronik bir rahatsızlıktır. Astıma iyi gelen besinler arasında sarımsakta bulunmaktadır. Sarımsak yüksek derecede C vitamini içerdiği için nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Sarımsağın Akciğere Faydası

Akciğerlerimiz sayesinde nefes alıp veriyoruz. Akciğerlerimiz de birikmiş toksinleri atmak daha kaliteli nefes alıp vermek için faydalı besinlerden de yararlanabiliriz. Bu besinlerin başında sarımsak gelir desek yanlış olmaz. Sarımsağın içinde bulunan alisin kimyasalı  akciğerlerdeki birikmiş mukusları temizler.

Sarımsağın Alerjiye Faydası

Sarımsağın içerisinde alerjiyi önleyen doğal antibiyotik bulunur. Tam manası ile virüslere  karşı etkili ve virüslerin üremesini durdurma ve azaltma etkisine sahiptir.

Sarımsağın Arpacığa Faydası

Arpacık genellikle strese bağlı olarak göz kapağında çıkan bezelerdir. Gözlerde çıkan arpacıklara sarımsağın suyunu sürmek faydalıdır. Hemen etkisini gösterecek kadar etkilidir.

Sarımsağın Basura Faydası

Basur tedavisinde kullanılan yardımcı besinlerin başında sarımsak gelir. Sarımsağı tek başına kullanabileceğiniz gibi başka malzemelerle de karıştırarak kullanılabilir. Sarımsağı yiyerek değilde lapa şeklinde kullanılması daha iyi sonuç verir.

Sarımsağın Böbreğe Faydası

Böbrek hastalığının en büyük nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Sarımsak çok güçlü bağışıklık güçlendirici etkiye sahiptir. Bu yüzden sarımsağı hayatımızdan çıkarmamalıyız. Alerjisi olanlar hariç.

Sarımsağın Bağırsağa Faydası

Sarımsak bağırsaktaki zararlı olan bakterileri tespit edip onlarla mücadele ederek yok eder.

Sarımsağın Bebeklere Faydası

Sarımsak çok güçlü bağışıklık sistemi kuvvetlendirici etkisi olduğundan bebeklerimize 6. ayından sonra besinlerin içerisine az az ekleyerek tüketmelerini sağlayabiliriz.

Sarımsağın Boğaza Faydası

Sarımsak antibiyotik etkisi ile boğaz rahatsızlıkları, bademcik enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. İlaç kullanmadan önce ilk baş vuracağımız doğal antibiyotiktir.

Sarımsağın Beyine Faydası

Bilim adamları halen sarımsağın beyine olan faydalarını araştırmaktadırlar. Yapılan çalışmalara göre sarımsağın içerisinde bulunan bileşenlerin beyin hücrelerinin yaşlanma etkilerinden ve hastalıklarından koruduğunu ortaya koymuştur.

Sarımsağın Cilde Faydası

Sarımsağın içerisinde bulunan sülfür ciltte meydana gelen iltihaplanmaları önler ve azaltır. Aynı zamanda kan dolaşımını güçlendirerek cilde doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.

Sarımsağın Dişe Faydası

Sarımsak antibiyotik etkisi ile diş ağrılarında da etkili olmaktadır. Bir baş sarımsağı ezip tuz ile karıştırıp ağrıyan dişinizin üzerine uygulayın. Tuz ve sarımsak mikroba karşı etkili oldukları için bölgede oluşan ağrıyı azaltır.

Sarımsağın Şeker Hastalığına Faydası

Sarımsak kan şekerini düşürür ve pankreastan insülin artışı sağlar. Bu nedenle özellikle şeker hastalarının günde 3 diş sarımsak yemeleri tavsiye ediliyor.

Sarımsağın Damarlara Faydası

Sarımsağın kesin etkili olduğu hastalıklarından biri yüksek trigliserid diğeri ise damar tıkanıklığıdır. Kanı sulandırdığı için damar tıkanıklığı ile meydana gelecek tüm hastalıkları önler.

Sarımsağın Saç Dökülmesine Faydası

E vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğu bilinen bir gerçek. Sarımsak içinde bulunan selenyum vücuda alınan E vitaminin vücut tarafından emilimini artırarak hücre yapısına zarar veren serbest radikallerle savaşmasını sağlıyor.

Sarımsağın Egzamaya Faydası

Sarımsağı pişirip ezerek ve içine bal karıştırıp macun haline getirdikten sonra özellikle geceleri yatarken egzamalı bölgeye krem gibi sürülüp yatılırsa ve buna bir kaç gün devam edilirse faydasını hemen gösterecektir.

Sarımsağın Cinsel Güce Faydası

Sarımsak ilginç bir şekilde bedeni daha fazla nitrik oksit üretmeye teşvik eder ki, sarımsağın yaptığını viagra bile yapamaz.

Sarımsağın Enfeksiyona Faydası

Bileşenlerinde bulunan antibiyotikten dolayı sarımsak bin yıldır enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyor. İkinci Dünya savaşında Rus penisilini olarak bilinirdi. Bir çok salgın hastalıkta mücadelede başarılı bir şekilde kullanılmıştır.

Sarımsağın Göze Faydası

Sarımsak, bağışıklık sistemini korur. Gözde meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığına karşı korur ve en aza indirir. Göz ağrılarına, kızarıklık ve sulanmaya iyi gelir.

Sarımsağın Gribe Faydası

Eğer sık sık grip oluyorsanız düzenli olarak sarımsak tüketmelisiniz. Grip savaşçısı olarak bilinen sarımsağı ezerek tükettiğimiz zaman gribe daha faydalı hale gelir. Çünkü içerisinde bulunan bazı maddeler ezilmek sureti ile ile daha etkin hale geliyor.

Sarımsağın Göğüse Faydası

Sarımsak, göğsünü büyütmek isteyenler kadınlar için doğal göğüs büyütücü etkisi yapmaktadır. Bunun için gece yatarken sarımsakla masaj yapmak yeterli, tabi ki kokusundan rahatsız olmazsanız….

Sarımsağın Hamilelere Faydası

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı sağlık sorunların tedavisinde, aşırıya kaçmadan ile ve doktor kontrolünde almak hem anne için hemde bebek için kullanmak yararlı olacaktır.

Sarımsağın Kaşa Faydası

Sarımsak saç bakımında olduğu gibi kaş bakımında da son derece etkilidir. Kan akışını hızlandırdığı için kaşların  gür ve kalın çıkmasına yardımcı olur. Kaşa uygulama şekli sarımsağı ezip kaşların üzerine krem gibi sürülür biraz beklettikten sonra yıkanır. Uygulaması kolay tek sorun kokusu…

Sarımsağın Kansere Faydası

Kansere neden olan kimyasallardan kurtulmasına ve önlenmesine yardımcı olan sarımsağın bileşenlerin  içinde bulunan en büyük rol oynayan madde “alil sülfür” dür. Vücuttaki hastalıklarla savaşıp büyümelerini engelliyor.

Sarımsağın Kulağa Faydası

Sarımsağın antiviral, antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliğinden dolayı kulak iltihaplarında ve ağrılarında ağrı kesici etki yaptığı bilinmektedir. Bir diş sarımsağı zeytin yağı içinde ısıtın ve soğuyan yağı kulağa damlayacak şekilde sıkın bunu 3 veya dört kez enfeksiyon geçene kadar yapın…

Sarımsağın Karaciğere Faydası

Sarımsak içerisinde bulunan allinin maddesi sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak karaciğerde adeta detoks görevi yapar.

Sarımsağın Kalbe Faydası

Sarımsak kalbi besleyen koroner damarları genişletir, kalp kasını güçlendirir, damar sertliğine bağlı kalp hastalıklarına karşı koruyucu görev yapar. En önemlisi de pıhtılaşmayı önleyen “alojene” içermesidir.

Sarımsağın Kolesterole Faydası

Sarımsak, arterleri genişleterek kolesterolün dışarı atılmasına yardımcı olur.

Sarımsağın Mideye Faydası

Sarımsak pek çok mide sorununa iyi gelir. İştahı tetikler, stresli olduğunuzda mide asidini önleyerek rahatlamanızı sağlar.

Sarımsağın Mantara Faydası

Sarımsak içinde bulunan antibakteriyel ve antibiyotik bileşenleri ile vücuttaki herhangi bir bölgede bulunan mantarlara son derece etkilidir.

Sarımsağın Prostata Faydası

Selenyum düzeyi yüksek besinlerden olan sarımsak prostat kanseri riskini %50 azaltıyor.

Sarımsağın Romatizmaya Faydası

Romatizma hastaları her sabah bir diş sarımsak yemelidirler. Bakterileri öldürür ve üremeyi azaltır.

Sarımsağın Beyaz Saça Faydası

Düzenli olarak sarımsak tüketenlerde saç beyazlaması daha geç olur. Eğer saçlar beyazlamış ise düzenli kullanarak saçların eski rengine  dönmesine yardımcı olur.

Sarımsağın Sivilceye Faydası

Sarımsağın bileşenlerinde bulunan antibiyotik ve antibakteriyel özelliğinden dolayı ciddi bakterilerden arınmak için sarımsağı doğal bir ilaç olarak sivilce tedavisinde kullanabiliriz.

Sarımsağın Uçuğa Faydası

Uçuk, bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir an da vücudumuzda çıkan bir virüstür. Düzenli olarak sarımsak tüketirsek uçuk çıkmasına izin vermemiş oluruz. Eğer uçuk çıkmışsa bunu doğal yollarla en güzel ve etkili sarımsak ile başarabiliriz.

Sarımsağın Bilinmeyen Faydaları

Sarımsak doğal bir tarım ilacı olarak bitkileri korumakta kullanılır.

Kırık ve çatlak camları onarır. Çatlayan camlarınıza sürebilirsiniz.

Cebinizde bir diş sarımsak taşıyarak salgın hastalıklardan korunabilirsiniz.

 Sarımsak Yağının Faydaları

Sarımsağın faydalarını yukarıda saydık, sarımsak yağının faydaları da hemen hemen aynı fakat çoğu insanın bilmediği sarımsak yağının iki önemli faydası daha vardır. En şiddetli kemiklerde olan sancıyı giderir. Kemik yumuşatma özelliğinden dolayı da kamburu da iyi ettiği biliniyor.

Sarımsak Yağının Yapılışı

100 gram sarımsak

25 gram hardal

25 gram karabiber

25 gram anason

200 gram kuyruk yağı

Bu malzemelerin içine biraz su ilave ederek suyu uçana kadar kaynatılır ve yağ elde edilir. O kadar değerli bir yağ olduğu için bu yağı yapan tartısını altınla verir.

Sarımsağın Zararları

Genel olarak sağlık açısından faydalı olan sarımsak  aşırı ve yanlış tüketildiği zaman zarar verebiliyor.

Sarımsağın zararları;

Gebelikten korunmak için alınan doğum kontrol haplarının etkilerini azaltığı görülmüştür.

Aşırı tüketildiği zaman kötü ter kokularına neden olabilmekte.

Cilt yapısı hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Sürekli kullanılan ilaçlar varsa doktora danışılmalıdır.

Sarımsak Çayının Yapılışı

1 diş sarımsak

1 bardak su

Az bir miktar zencefil 3 gram kadar

1 yemek kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı çok kolay tek yapmanız gereken kaynamakta olan suya sarımsağı ve zencefili 15 ile 20 dakika kaynatıp 10 dakika demlendikten sonra limon ve balı ilave ederek afiyetle içebilirsiniz.

Sarımsak Kokusunu Gidermenin Doğal Yolları

Sarımsağın içinde bulunan sülfür bileşenleri sadece ağızda yayılmıyor midenizde de yayılır ve akciğer yolu ile cildinize sızar.

Bu rahatsız edici kokudan kurtulmak için maydanoz, süt, fesleğen, nane, mantar, meyve, yeşil çay bunlardan yararlanabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER