Sahurda Tok tutan yiyecekler

0
601
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Oruç tutuyorsanız  uykusuz kalırım endişesi ile sahuru  atlamayın ve mazeretsiz bir şekilde sahurunuzu yapın. Sahurda beslenme şekli çok önemli. Sadece bir şeyleri yemek için yemeyelim. Sahurda tok tutan yiyecekleri tercih edelim. Ekmeği çok  tüketen bir milletiz ve  ekmek yemekten vazgeçemiyoruz. Sanıldığı gibi ekmek bizi tok tutmuyor aksine daha çok acıkmanıza neden oluyor. Eğer ekmek tüketecekseniz kepekli, yulaflı, çavdarlı ekmekleri tercih edin. Bu da  en fazla iki dilimi geçmeyecek miktarda olsun. Gerçekten  hem daha sağlıklı beslenmiş  hemde acıkmanızı geciktirmiş olursunuz. Benim  ekmek tüketimim yok denecek kadar az ve kendimi gün içinde daha iyi hissediyorum.

Tam Tahıllı Ekmek
Tam Tahıllı Ekmek

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Sahurda tok tutan yiyecekler arasında protein ağırlıklı olan ve acıkmamızı geciktirecek  yiyeceklerden yumurtaya da mutlaka yer verelim. Yumurta,  hiçbir şey tüketmezseniz dahi  size gün boyu yetecek enerjiyi veriyor ve inanılmaz tok tutuyor. Yumurtayıda  haşlama şeklinde olursa daha iyi olur.

Yumurta
Yumurta

Ayrıca  lif bakımından zengin ve kan şekerini dengede tutmasından dolayı hurmayıda soframızdan eksik etmeyelim. Benim için hurma vazgeçilmez besinler arasındadır ve ramazan haricinde dahi soframdan eksik etmem. Ayrıca konu hurmaya gelmişken şuna da değinmeden geçmeyelim. Hurma özellikle kadınlar için bulunmaz bir nimettir. Özellikle hamile ve emzikli anneler için inanılmaz faydaları vardır.  Hurmanın yapısında  bulunan vitamin, mineral açısından en zengin besin maddesidir. Bir insan sadece hurma yiyerek dahi yaşayabilir. Bu da hurmanın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.

Hurma
Hurma

Diğer bir besinimizde Bulgur, Bulgur besleyici yönünden  pirinçten daha değerlidir. Sahurumuzda mutlaka bulgur ile yapılmış farklı yemeklerede  yer verelim. Mesela,  bulgur pilavı pişirip yanında üzüm, vişne, erik veya kayısı hoşafı tüketebiliriz. Bulgur köftesi yapabilirsiniz gayet lezzetli ve besleyicidir. Ayrıca ekmekde  tüketmemiş olursunuz.

mercimek, nohut, elma, avakado, peynir bunlarda tok tutan yiyecekler arasında sayabiliriz. Bu yazıyı yazarken birden ocakta haşlanması için koyduğum mercimek aklıma geldi. Koşarak gittim ama iş işten geçmiş tencere dibine tutmuş mercimekler yanmış. Sağlık olsun yapacak bir şey yok tekrar haşlanması için ocağa koydum ve şimdi başında bekliyor hemde yazımı yazıyorum.

Bir yandanda patlıcanlarımı babagannuş yapmak için  köz tavasında közlüyorum.

Belki bir başka yazımda Hatay usulü babagannuş nasıl yapılır onu anlatırım…

Hayırlı ramazanlar diliyorum..

YORUM YOK