Rize’de Gezilecek Yerler

10
2195
rize merkez
rize merkez

Rize’de gezilecek yerlerden önce Hamsi gelir, samimiyeti ve kıvrak zekası gelir akla. İçtiğimiz her bardak çayda, Ansızın yakalayan yağmuruyla Rizeyi hatırlamamak mümkün mü..

Artık yağmurun bereketi bol diye mi burada çay yetişiyor yoksa çay var diye mi yağmur yağıyor bende karıştırdım.

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize en uzun sahil şeridine sahip Doğu Karadeniz de bir ilimiz. Çok çetin yaşam şartları var. Rizeliler de bunun farkındalar ve ona göre de emekleri ve gayretleriyle bu güzel coğrafyada yaşamasının bilmişler ve bundan zevk almışlar. Yani dağına göre kar yağdırır ya Rabbim bu misal….Karadenizliler düz bir alanda yaşayabilir miydi acaba diye kendi kendime sormadan edemedim fakat mümkün değil.

rize
rize

Rize Şehrinin Özellikleri

Rizeyi daha önce görmediyseniz dağları, tepeleri nasıl göreceğiz diye düşünmeyin. Emin olun sizi muhteşem bir manzara karşılıyor. Göz alabildiğine uzanan vadilerin oluşumunda katkı elbete yağmurdur. Dağların eteklerine düşen yağmurlar vadilerle bölünmüş derelere kavuşur. Bu derelerden en önemlisi fırtına deresidir. Bu dereler çeşitli yerlerde birleşerek şelalelerle süslenir.

fırtına deresi
fırtına deresi
rize fırtına deresi
rize fırtına deresi

Yoğun yeşil bitkisi altında ilerlerken önce sesini duyacağınız şelaleler beliriverir. Şelalelerden uzaklaşıp dere boyu gittiğimizde dereler üzerinde kurulmuş taş köprüler çarpar gözümüze doğayla son derece uyumlu zarif bu köprüler yıllarca eşlik etmiş Rizelilere. Günümüz yapımı bazı köprüler Rize’nin hırçın sellerinde yok olurken bu tarihi eserlerin ayakta kalabilmesi akıllara şaşkınlık verecek bir bilmecedir. Genelde Osmanlı döneminde yapılmış bu köprüler daha uzun bir süre bu derelere meydan okuyacak gibidir. Dereleri arkamızda bırakarak daha yukarılara yaylalara doğru ilerleyelim yaylalara çıkmak destansı bir yolculuktur. Rakım sürekli artarken şehrin gürültüsünden yavaş yavaş uzaklaşılır. Doğa ve insan baş başadır. Burada genel görünümü sislerin, yeşilin, bulutların oluşturduğu eşsiz güzelliklerin seyrine doyamazsınız. Yayla evleri hepsi birer masaldan çıkmış ya da ressamın fırçasıyla çizilmiş sanat eseridir. Bu sıcacık evler Rizelilerin tabiata saygılarının ve doğayla barışık olmalarının simgesi…

Ayder yaylası Nerede?

Hayran kalacağınız aradığınız huzuru bulacağınız Ayder yaylası Rize’nin Çamlı Hemşin ilçesinde. Ayder yaylasına şöyle bir baktığımızda birbirinden ayrı evler, oteller, pansiyonlar görürüz. Yeşilliği bozan bu yapılara inat ayder yaylasından geçen fırtına deresini dinlediğinizde onun öfkeyle aktığını görürsünüz. Bu muhteşem manzara turizmcilerin yatırım yeri olmuş. Genelde yazın tatil için güneye çevrilir gözler, doğayı sevenler değerini bilenler içinde gözler kuzeydedir. Yazın tatil deniz, kum, güneş üçlüsünden ibarettir gibi düşünülür. Ayder de deniz, kum, güneş değil yeşil, temiz hava ve essiz bir doğa bekliyor sizi Ayder gidilip görülmesi gereken özel  bir yer….

ayder yaylası
ayder yaylası

Mıhlama Kuymak Farkı Nedir?

Peki gezdik dolaştık artık ne yapacaksınız karnınız acıkacak yemek yiyeceksiniz. Yeşili gördük, bayırını gördük, çayını gördükte yemeğini… Bakın size şunu söyleyeyim mıhlamayı her yerde mıhlama derler Trabzon da kuymak derler. Bunların aslında genel manada bir farkı yok gibidir ama mıhlamayla kurmak arasında un farkı vardır.

Mıhlama Malzemeleri Nelerdir?

Mıhlamanın sadece ama sadece üç ana malzemesi var başka hiçbir şey yok tereyağ, mısır, peynir sadece taze bir ekmekle sıcak bir şekilde yenebilecek tat mıhlamadır onu söyleyeyim insanı yerine mıhlar.

Fasulye Turşu kavurması

Diğer bir tat Fasulye turşu kavurması, bilindik bir tat gibi ama ciddi bir manada o yapım aşamasında gördüğünüzde dayanamazsınız. Artık mutfağamı gidersiniz  Karadeniz turunamı çıkarsınız, ya da hemen Rize ye bir bilet mi alırsınız, bilemeyrum. Ama burada eşsiz bir tat var. Üç ana malzemesi var,  fasulye turşusu, yağ, soğan evet az ve öz kavur ve ye….

Boş laf etmeyi sevenler ara sıra kendini kuru fasulye gibi nimetten sayma derler, kuru fasulye öyle bir nimettir ki bazıları kuru fasulye yemek için Çayeli ne kilometrelerce yolu tepip gelirler.

Rizelilerin zekaları gibi vücutları da kıvraktır kemençe, tulum sesi duymaya gör yerlerinde duramıyorlar hamsi gibi kıpır kıpır oynuyorlar…

Diyeceğim o ki, Rize görülmesi gereken illerimizden biri kilometrelerce yolu gitmeye değer….

10 Yorumlar

CEVAP VER