Renklerin Hayatımızdaki Önemi Nedir?

0
1423
renklerin hayatımızdaki önemi nedir
renklerin hayatımızdaki önemi nedir

Renklerin Hayatımızdaki Önemi Nedir? Kozmostaki her şeyin bir rengi vardır. Bütün renklerin kaynağı beyaz olan nurdur. Ama siyah renk yoktur. Yaratılmamıştır. Siyah  menfi bir renktir ve 21 tonu vardır.Siyah bütün renkleri yutmaktadır, satanizmin rengidir. görüntülenemez ve hiç renk vermemektedir. Ancak özel durumlarda menfileri itmek için giyilebilir. Karga kara değildir. Grinin bir tonudur ki buda müspet enerjidir ve emicidir. Kabe’nin örtüsü siyah değildir.

Siyah tonda olması da tesadüf değildir. Yoksa bütün menfi enerjileri emerek oraya gidenleri saflaştırıp, arındırma gibi bir görev mi yapıyor yoksa…. Yoksa hacc’da kozmik mantıkla böyle ilim penceresinden görürsek “Hacı olanların” günahtan “ menfi enerjilerden” arınması diyemez miyiz?…Düşünün… Akıl hastanelerinde çalışan doktorların yaptığı çalışmalarda; siyah giyen insanlarda ruhi problemlerin daha çok olduğu, çözülemeyen hastalıkların arttığı tesbit edilmiştir.

İnsan gözünün görebileceği renk kırmızı ile mor arası bir aralıktır.

Renklerle tedavi Nasıl Olur?

Renklerle tedavi yönteminde giyilen renk ile insandaki enerji merkezlerinin renkleri arasında sıkı bir ilişki vardır.

Guatr deniz kenarında denize, gökyüzüne bakarak tedavi edilir. Çünkü boğaz bölgesinin rengi mavi tonlarıdır. Sarı renk mide enerji merkezinin rengidir. Sarı giyenler mide hastalıklarını iyileştirirler. Çocuk sarı giyerse şişman olur. Yatak odasında  lacivert renk  olmamalı, çünkü bu renk düşünce rengidir.

Genital organlar kırmızıdır. O yüzden çocuk sahibi olmayanların iç giysilerini ve yatak odasının rengini de göz ardı etmemek lazımdır. Onun bir üstü turuncudur.

Pankreas, böbrek,dalak sıkıntıları varsa bunları iyileştiren renk turuncudur. Buğday bahçesi düşünüldüğünde veya ekin tarlasında mide ülseri iyileşebilir.

Kalp ve ciğerlerin rengi yeşildir. Verem ve kalp rahatsızlıkları ormanlık, yeşil alanlarda, sanatoryumlarda niçin tedavi edilir? Tepe enerji merkezi mordur.

İnsanların ihtiyaçlarına göre renklerde farklılaşır. Yaş, iş ve çevreye göre renklerde giysiler giyinmek gerekir. Dünyanın pek çok yerinde, özellikle doğuda insanlar lacivert, yeşil giyer. İlim insanı turuncu, yeşil,açık mavi, lacivert tonlu odalarda oturmalıdır.

Renklerin Hayatımızdaki Yeri Ve Etkileri Nelerdir?

Kırmızı:

 Bu renk kendinizi daha enerjik ve harekete hazır hissetmenizi sağlar. Heyecanı ve hareketi sevenler bu rengi seçerler. Bu rengin etkisinde yaş faktörü önemlidir.

Turuncu:

Bu renk de kırmızı kadar olmasa da enerji ve heyecan veren bir renktir. Turuncu rengi seviyorsanız cesur ve maceracı bir kişiliğe sahipsiniz demektir. Bu rengin insanı gülmeyi ve güldürmeyi severler. Turuncu mizah ve konuşma yeteneğinizi artırır.

Sarı:

Entelektüel kişiliğe sahip insanların rengidir. Yönetmeye ve hükmetmeye olan ilgiyi gösterir. Bu renk zihni açar ve dikkati artırır. Güneşin rengi olduğu için insanlara pozitif duygular aşılar.

Yeşil:

 Bu renk dinlendirici, yatıştırıcı ve dengeleyici bir atmosfer yaratır. Denge ve uyum sembolüdür. Giysileriniz de yeşili kullanmanız örf ve adetlere bağlılığınızı gösterir. Bu rengi sevenler aynı zamanda doğayı ve huzuru da severler. Yeşile ilgisi olanların kalbi duygu düzeyleri yüksek olur.

Turkuaz:

 Dikkatlerin size yönelmesini sağlar. Genellikle insanlara açık bir iç dünyanız vardır. Bu renklerden hoşlananların duygu ve düşüncelerin açık ve saf olduğu görülür. Giysileriniz de turkuazı kullanırsanız genç ve dinamik kalırsınız.

Lacivert:

Düzenin ve ruhsallığın sembolüdür.Bu rengin insanları huzur. barış ve sadelikten hoşlanırlar. Giysileriniz de laciverde ağırlık verirseniz, sadık ve dürüst, araştırıcı ve başarılı birisi demektir.

Mor:

 Kendine güvenen ve özgürlük duygularını harekete geçirir. Yaratıcı ve ruhsal özellikler taşıdığından ilahidir ve sanatın rengidir.

Siyah:

Tabiatta olmayan bir renktir. Ölüm ve kederi sembolize eder.    Bu renk ışığı reddeder. Bu rengin insanları ruhlarındaki ışığı söndürmeye çalışırlar ve ışık enerjisini vücutlarına sokmazlar. Siyah renk canlılığın ve diğer renklerin reddini ifade eder. Kişiliğin karanlık yönlerini ifade eder. İnsanlar bu rengi saklanmak ve birtakım şeyleri saklamak için giyinirler.

Beyaz:

Temizliğin, sağlığın ve masumiyetin ifadesidir. Tarafsızlığın rengidir.

Kahverengi:

 Bu renk toprak ve bağlılıkla ilgili nitelikleri taşır. Kahverengi  kırmızı ve siyah renklerden elde edildiği için her iki rengin özelliklerini taşır. Giysilerde kahverengi kullanmak bir yere bağlı olma ve gelecek için sağlanan ilişkiler kurma isteğini gösterir. İnsanlar bu rengin pozitif etkisi ile gerçekçi bir kişilik geliştirebilirler.

Renklerin Hayatımızdaki Yeri

Renkleri yaşantımıza sokarak daha enerjik ve sağlıklı olabiliriz. Bunun çeşitli yolları vardır. Giydiğimiz giysilerin renklerinde kullandığımız çarşaf vb.  eşyalarda mavi, pembe, yeşil ya da sarı kullanırsak daha derin ve rahat nefes alabiliriz. Bu renkler akciğerleri ve diyagrafı güçlendirir.

Sinirli veya aşırı hareketli bir çocuk, turuncu veya kırmızı yatak takımının içinde uyumamalıdır. Böyle çocuklar için mavi ya da yeşil uygundur.Halı ve perdeler de kişiliğe uygun renklerde olmalıdır. Örneğin sürekli kavga eden ailenin turuncu renkli halıyı maviye, hatta pembeye çevirince daha iyi anlaşmaya başladıklarını görmüşlerdir.

Duvar ve mobilyalar da hem insanın ruhi halini hem de sağlığını etkilemektedir. Renkli tablolarla dekorasyon insana canlılık verir.Yeşil ev bitkileri yaşantımıza oldukça iyi sonuç verebilir.

Gözünüzü kapatın ve bir rengi hayalinizde canlandırın. Kendinize enerji yükleyin.Renkleri içinize çekerek ve bunları vücudunuzun enerji merkezlerinize yollayarak nefes alın ve verin, rengi orada tutarak o bölgenize enerji yükleyip tedavi edin ve tedavi olduğunuzu düşünün, sonuçta iyileştinizi göreceksiniz.

Renklerin Yiyeceklerimize Etkisi

Yiyeceklerimizi alırken ve kullanırken renklerine özen göstermeli, mümkünse çiğ olarak, tam pişirmeden, renklerini kaybetmeden ve haşlama sularını dökmeden yemeliyiz.

Kök enerji merkezi kırmızı; yani kan tedavisi; kırmızı lahana, kiraz, böğürtlenle beslenebilir.

Kalp enerji merkezi yeşil; yeşil fasulye, çam yaprağı, yeşil otlar ve yeşil çayla beslenir.

Mide ve safra kesesi rengi sarı; şifası limon suyu ve zeytin yağı vs. ile beslenir.

Sebze ve meyveleri tüketirken renklerle tedaviye de düşünüp ona göre tüketmenin ayrı bir şifacılığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Giyisilerde Renklerin Anlamları

Giysilerde renklerin önemi fiziki ve ruhi yönden ispat edilmiştir.

Güneş ışığının etkisiyle doğal kristalden çıkan renkler, bedenimizin o bölgelerinde kullanılacak giysilerle bedenimize müspet enerji verebileceği gibi, menfi enerjiler vererek enerji merkezlerimizi bloke edip “hastalanmalara” ve çevreden gelebilecek menfi enerjilere maruz bırakabilir.

Yapılan bu araştırmalar sonucunda hastalıkların tedavisinde kişinin sadece fiziksel rahatsızlıklarıyla ilgilenmek yanlış olur. Özellikle giysiler, insanların kendilerini değişik renklerle ifade etmelerini sağlarlar.

İnsanlar renkli giysileri örtünmek için yada dikkat çekmeye yarayan bir araç olarak kullanırlar. Halbuki renklerin enerjilerinden giysilerde yararlanıldığı taktirde daha yapıcı ve üretken olabilirsiniz.

Giysilerimiz vücudumuzu saran renk filtreleri gibidirler. Vücudumuz tarafından emilen enerji uyum içinde yaşamamızı sağlar, onun için giyeceğimiz renkleri ustalıkla seçmemiz gerekir.

İnsanların Giysilerinde Seçtiği Renkler

onların kişilikleri hakkında çok şey söyler. Kullanılan renkler kişinin sağlıklı yaşamalarına yardımcı olurlar. Mesela;

Sarı ve tonlarında giyilen giysiler şişmanlamaya

Kırmızı renkli içi çamaşırları, cinsel iç güdünün artmasına

Lacivert ve mor tonları ciddiyet ve düşünme yeteneğinin artmasına

Yeşil ve tonları sukünet ve kalp huzuruna

Mavi ve tonları rahatlık ve içi huzura

Mor ve tonları ise insan ufkunun açılıp beyin fonksiyonlarının normal çalışmasına ve dış etkilerden etkilenmemeye yardımcı olur. Giysilerimizde kullanılan bu renklerle ilgili yapılan araştırmalar ve psikolojik tahliller de bu doğrultuda sonuçlar vermekte ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

İnsanlar elbiseleriyle karşılansalar da fikirleriyle uğurlanırlar.

Renklerin Mekanlara Etkisi

Zamanın büyük bir bölümünü kapalı alanlarda geçirdiğimiz için çevremizdeki eşyaların renkleri çok önemlidir. Evinizi dekore ederken fizyolojik ve psikolojik uyum sağlayan renkleri seçmeniz gerekir. Çünkü günün büyük bölümünü bu renklerle geçirdiğimiz için bizde ciddi boyutlara varan rahatsızlıklara yol açar.

Oturma odası

Doğal ve yumuşak renkleri seçmelisiniz. Oturma odaları dinlenme, sohbet etme, kitap okuma, müzik dinleme amacıyla kullanıldığı için dikkat dağıtıcı renklerden uzak durulmalıdır.

Yeşilden mora açık renkler tercih edilmeli, kanepe, halı ve sandalyelerin renkleri duvarların renklerinden koyu olmalıdır.

Yemek odası

Açık ve orta renklerde olmalıdır. Yemek odası için seçim yaparken yiyeceklerin doğal renklerini gözünüzün önünde bulundurmalısınız. Yeşil ve tonlarından uzak durmalısınız. Çünkü bu renklerin hastalık veren özellikleri vardır. Masa örtüsü ve peçeteler sarı tonlarında olmalıdır.

Mutfak

Mutfakta pembemsi sarı tonlu heyecan enerji veren renkleri seçmelisiniz. Bu renkler tembelliği yok eder, enerji verir, yaratıcılığı artırır.

Mutfakta iyi aydınlatma olmalı, mutfak tezgahı canlı renkte olmalıdır. Tavalar, havlular, çömlekler mekanın rengiyle uyum içerisinde olmalıdır.

Yatak odası

Rahatlığın, huzurun ve sessizliğin egemen olması gereken bir odadır. Gençseniz ve yeni evliyseniz yatak odanızda yumuşak ve huzur veren, kırmızıya yakın hoş renkleri seçmelisiniz. Bu yaş grubundan büyükseniz yumuşak maviye yakın sarımsı renkler seçmeniz gereklidir. Seçeceğiniz renkler bulunduğunuz yerin havasına göre uyum içinde olmalıdır. Mesela sıcak yerlerde soğukluk, soğuk yerlerde sıcaklık hissi veren renkler kullanılmalıdır.

Çocuk odası

Çocuğunuz ergenlik çağına gelene kadar kırmızı, turuncu sarı gibi neşe ve canlılık veren renkleri tercih etmelisiniz. Daha ileri yaşlarda mavinin ve yeşilin tonlarını kullanabilirsiniz. Koyu renklerden uzak durmalısınız. Aydınlatmaya da önem vermelisiniz.

Çalışma odası

Buralarda genellikle insanı zinde tutup düşünce ufkunu artıran maviden mora kadar renkler tercih edilmelidir. Bu renkler bizim anlama ve çalışma yeteneğimizi artıracak, en azından bizleri uyutmayacaktır.

Banyo

Banyolar küçük mekanlar olduğu için buralarda açık renkler tercih edilmelidir.

Banyolarda genellikle açık renk tercih edilir. Çünkü bu renk insana temizlik ve ferahlık hissi verir. Mavi, turkuaz, yeşil ve deniz mavisi, banyolarda tercih edilmelidir.

Tuvalet

Tuvaletin insan ömründe önemli bir yeri vardır. Buralarda insanın sakin düşünebileceği renkler, yani mavi, pembe,mor tonları en uygun renkler olup bizi değişik ufuklara götürebileceği gibi ortamın olumsuz, yani menfi enerjilerini de alıkoyar.

Sifon çekilirken veya temizlik yapılırken tuvaletin kapakları ve kapısı mutlaka “kapalı” tutulmalıdır.

Kozmik bilince göre yapılan uygulamalarda evin içindeki bütün müspet boyutlar kapağı açık bir tuvalette bırakılan”menfi enerjilerle” yani gaita ve idrar ile beraber evi terk etmektedi

YORUM YOK

CEVAP VER