Reflü Nedir? Reflüye Ne İyi Gelir?

0
957
reflü nasıl geçer
reflü nasıl geçer

 Reflü nedir? Reflüye ne iyi gelir? Reflü son yıllarda en çok konuşulan sindirim sorunudur. Reflünün en belirgin sebebi kötü beslenme alışkanlığıdır.

Reflü sorunu olanlarda asitli mide içeriği yemek borusuna geri kaçar ve yemek borusuyla uzun süre temas ederek dokusunu zedeler. Peki

Reflü Nedir? Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflü yemek borusuyla midenin birleşme yerindeki mekanizmanın bozulması, gevşek hale gelmesine reflü denir. Normalde sistem iyi çalıştığında buna müsaade etmez.

Reflü belirtileri

En önemli reflü belirtileri göğüste yanma, ağza gelen acı bir tad, ağız kokusu, yemeklerden sonra ortaya çıkan geceleri yatınca belirgenleşen şişkinlik, geğirme, gaz şikayetleri, öksürük ve çarpıntı nöbetleridir.

Reflünün ses kısıklığı, inatçı öksürük, faranjit sinüzit gibi yakınmalara da yol açılabileceği bilinmektedir.

Reflü Nasıl Geçer?

Reflü ile mücadelede öncelikle her hastanın hangi yiyecek ve içeceklerle reflüsünün şiddetlendiğini izleyip saptaması gerekir. İyi bir beslenme planı olmadan, belirli gıdalardan uzak kalmadan, yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmadan reflü ile mücadele etmek zordur. Reflü nasıl geçer?

Sigaranın bırakılması, alkol, kahve ve çaydan uzaklaşılması, yağlı, baharatlı yiyeceklerin, domates ve portakal suyu gibi asidi artıran içeceklerin, çikolatanın bırakılması gerekir.

Kilo vermek, akşam yemeklerini erken saate almak ve mümkün olduğunca aç yatmak faydalı önlemlerdir.

Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflüye ne iyi gelir? Mide yanması nasıl geçer?sorusunun cevabı hazırladığımız bir kaç çeşit bitkisel tedavi yöntemi ile sizler için derledik.

Çiğ olarak sıkılmış patates her sabah içilir. Çiğ olarak sıkılıp içilen beyaz lahana suyu ile ülser ve reflüye şifa olur. Denenmiştir.

Reflü ve ülser için bir çay bardağı taze sıkılmış havuç suyu aç karnına yudum yudum içildiğinde çözümdür, iyileşme sağlar. 2 çay bardağından fazla içilmemelidir.

Reflü için, her sabah taze ve tabii beslenen inekten sağılmış, kaynatılmış ılık bir çay bardağı sütü aç karna yudum yudum içmek faydalı olacaktır. Süt ayrıca çocuklar dışında çok tüketilmemelidir.

Yazımızda reflü nedir? reflüye ne iyi gelir ve reflü tedavisi ni anlattık, evde yaptığınız bitkisel kür ile reflü ve mide yanması şikayetleriniz geçmiyorsa mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır.

reflüye ne iyi gelir
reflüye ne iyi gelir

YORUM YOK

CEVAP VER