Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

0
611
Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?
Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan geldi hoş geldi,  gelirken de elleri boş gelmedi. Bize bereket, sıhhat, huzur dolu günler getirdi. Şükürler olsun ramazan ayına kavuşturana. Ramazan hem nefsimizi hemde bedenimizi terbiye etmek için biz insanlara verilmiş armağandır. Ramazan oruç tuttuğumuz aydır. Ramazan ayında oruçlu iken daha rahat, vücudumuzu yormadan, nefsimize ağır gelmeden ramazan ayını nasıl geçirebiliriz? Ramazanda nasıl beslenmeliyiz?  Ne tür besinler tüketmeliyiz? İle ilgili bir yazı yazarak faydalı olmaya çalıştım.

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazanda nasıl beslenmeliyiz ki, gün boyu aç kalan vücudumuzu yormadan ve  sağlıklı bir şekilde besleyelim. Bunun için öncelikle öğünümüzü üç veya dörde bölerek beslenmeye başlayabiliriz.

İftarımızı mutlaka bir bardak su ile açalım. Arkasından  hafif bir çorba ile devam edebiliriz. Kremalı yağlı çorbalardan mümkün olduğu kadar uzak durmalıyız. Özellikle sebze çorbalarına ağırlık vermeliyiz. Ya da bağırsakları çalıştırması adına mercimek, tarhana veya yoğurtlu buğdaylı güzel bir çorba içebiliriz. Soframızdan hurmayı ihmal etmeyelim. Hurma mağnezyum ve lif açısından zengindir. Hurma ayrıca bağırsaklarımıza iyi gelir ve kan şekerimizi dengelememize yardımcı olur. Salata ve yoğurda mutlaka yer vermeliyiz. Yemeğe başladıktan sonra acele etmeden ve besinleri iyice çiğnemeden yutmayalım.

Ana yemeğe geçmeden önce çorba içtikten sonra beş dakika beklemek ve sonra devam etmek doğru olur. Ana yemeklerimizde Sebze, et ve kuru baklagiyatlardan oluşmalıdır. Hangisini tercih ederseniz artık. Bunuda haftaya eşit bir şekilde yayarak sırayla tüketmek iyi olur ve kas kaybımızı önler. Ramazanda genellikle balık tüketimi az olur mümkün olduğu kadar tüketmeye gayret edelim, omega 3 açısından faydalıdır. Ekmeğide fazla abartmadan elimizin büyüklüğü kadar tüketmeye dikkat edelim. Kullandığımız ilaçlarımız varsa iftar, gece ve sahur şeklinde üçe bölerek almalıyız. Yağlı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmalıyız. Midede hazımsızlık, kabızlık ve reflü şikayetlerini artırır. Yağlı yiyeceklerin yerine lifli gıdalara yer vermeliyiz.

Tatlı ihtiyacımızı sütlü veya meyveli hafif tatlılardan seçmeliyiz. Yemekten 1- 1,5 saat sonra tüketmekte fayda vardır. tatlı yerine meyvede olabilir ve ara öğün yerine geçer. Meyve lifli olduğu için bağırsaklarımızaiyi gelir susuzluğumuzu giderir. İftardan sonra yürüyüş çok faydalı olur. Özellikle teravih namazı bulunmaz bir fırsattır.

Yeteri kadar sıvı tüketmeye dikkat etmeliyiz. Sıvı tüketirken kafeinli içeceklerden bahsetmiyoruz. Sadece iki, iki buçuk litre su içmeliyiz. Limonata, ayran ve çorba tüketebileceğimiz sıvılar arasındadır. Mide sorunu olanlar yağlı hamur işi yiyeceklerden uzak durmalıdır. İftarda hazmı kolay yiyecekler tüketilmeli, kabızlığı önlemek için iftar ile sahur arasında 3-4 adet kayısı, erik, incir yemeli yada komposto şeklinde alınmalıdır.

Et, peynir, yumurta gibi proteinli yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Gün içinde sıvı kaybına neden olmamak için fazla tuzlu yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçınılmalıdır. Sahurdan sonra hemen yatmamalıyız yoksa gün boyu midemizde yanma, ekşime ve gaz sıkışması gibi şikayetlere maruz kalabiliriz.

Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Uykusuz kalırız düşüncesi ile sahuru atlamamalıyız. Bu durum bizim günlük verimimizin düşmesine, enerji kaybımıza neden olur ve beraberinde kazalarıda getirir. Peki bunları önlemek için sahurda nasıl beslenmeliyiz?

Sahuru kahvaltı  şeklinde yapmak en güzeli. Kahvaltıda tüketeceğimiz besinlerde  gaz yapmayan, midemizi rahatsız etmeyen aynı zamanda tok tutan protein ağırlıklı yiyeceklerden oluşmalıdır. Özellikle yumurta tüketmek oldukça faydalıdır. Peynir, iki veya üç dilim kepekli ekmek tüketebiliriz. Beyaz undan yapılmış ekmeklerden uzak duralım çünkü daha çabuk acıkmamıza neden olacaktır. Sahurdada hurma tüketmeye gayret edelim. Zeytin tüketirken tuzsuz olmasına dikkat edelim.

Ramazanda abartmadan, sağlıklı bir şekilde beslenelimki, orucumuzu rahat bir şekilde tutabilelim.

Hayırlı ramazanlar….

YORUM YOK

CEVAP VER