Panik Atak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1292
panik atak nedir? nasıl tadavi edilir
panik atak nedir? nasıl tadavi edilir

Çağın modern hastalıkları vardır, bunlardan bir tanesi de panik ataktır. Peki panik atak nedir? Nasıl tedavi edilir?Eğer kalbiniz ağzınızda atıyorsa, nefesiniz kesiliyorsa, göğsünüz daralıyorsa, kötü bir şey olacakmış gibi endişeniz varsa aman dikkat panik atak olabilirsiniz. Peki bu panik atak nasıl bir illet hastalık ki çağı sarmış ve hemen hemen herkeste rastlıyoruz.

Panik Atak Neden Olur?

Aşırı heyecanlı insanların panik atak olma riski yüksektir. Son yıllarda artan terör olaylarında etkisi vardır ve panik atak olma riskini artırır. Halkın ruh sağlığı açısından bu olayların fazla konuşulması kişilerin psikolojik ayarlarını bozar. Mesela, ben televizyonda şehit haberlerin çok verilmesini doğru bulmuyorum. Bunlar sürekli insanın psikolojisini bozuyor. Panik atak son yıllarda neden arttı. Belki terörde bunu istiyordu. Irklar arası savaş çıkarıp panikten dolayı insanların mantıksız hareket etmesini sağlamak olabilir.

Diğer bir sebebi ise eksik besleniyoruz. Gıdalarımız değişti, sebze ve meyvelerin genetiğiyle oynadılar.yeterince gerekli vitaminleri alamıyoruz. Bu yüzden vücudumuz hangi hastalığa yatkınsa o hastalık çıkıyor. Panik atağı tetikleyen nedenlerden biride, yoğun yaşanan travmalar geçirmek. Ölüm, hastalık, kaybetme kaygısı, ayrılık ve buna benzer olaylar tetikleyici sebeplerdir.

Vücutta panik atağa sebep olan hormonu biz adrenalin diye biliyoruz. Adrenalin panik atağa sebep olur.

Adrenalin vücutta ne iş yapar? Kan dolaşımını hızlandırıp, kalbin ritmini artırır. Böyle olunca hızlı kaç yada savaş anlamında vücuda uyarı gönderir. Adrenalin vücut için çok faydalıdır. Fakat burada ki  sorun şu, adrenalin vücuda fazla yüklendiği zaman beyin mantıklı hareket edemez. Vücut kontrolünü kaybeder ve mantık dışı hareketler yapmaya başlar.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

 

  • Damarlardaki kan basıncı artar.
  • Kalp atışı hızlanır.
  • Göz bebekleri büyür ve kan şekeri yükselir.
  • Adrenalin salgılandığı zaman beyin alarm verir.

Panik atak hem kadın hem de erkekte aynı oranda görülür.

Panik Atak Bozukluğu Nedir?

Hiç bir şey yokken evinde uzanmış yatarken veya otururken, anlamsız birden bire yukarıda anlattığımız duyguları yaşıyorsanız ve doktorda bir şeyiniz yok diyorsa buna panik atak bozukluğu denir. Aslında panik atak hastalığı diye bir hastalık yoktur. Ailenizde panik atak varsa çocuğunuzda panik atak olma ihtimali çok yüksektir. Bilim adamları diyor ki, bir kişinin beyni bir şeylerle meşgulse panik atak geçirme riski düştüğünü söylüyorlar. Panik atak geçirenlerin çoğunluğu bir travma yaşamış ve bunu kafasında canlandıran kişilerdir. En basiti başınıza bir şey geldiğinde ve bunu sürekli tekrar etmeniz halinde, Korkulu kaygılı filmler izlediğinizde, birde bizde üç harfliler le ilgili hikayeler anlatmak meşhurdur. gizemli şeylerle uğraşmak da sizi panik atak hastası yapar ve bunlardan uzak durmak gerekir.

Çocuklar panik atak hastası olur mu ? 

Evet olur, buna da en çok anneler zemin hazırlar. Hiiiiiihhhh sendromunu biliyormusunuz ? Hani anneler, çocuk bir şey söyleyeceğim anne ama kızma der, anne de hemen hiiiihhhh ne oldu diye tepki verir, işte bu yüzden hiiiihhh çocuğu panik atak hastası adayı yapar. Anne ve babalar birde kabus bekçisi gibi bak böyle yaparsan böyle olursun, karşıdan karşıya geçerken araba çarpar bizde seni gömeriz gibi konuşmalar farkında olmadan çocukları etkiler, bu tür konuşmalar öyle bir anlatılır ki böyle  hikayeler filmlerde bile yoktur. Onun için lütfen biraz dikkat…

Yani önce anne veya baba sakin olacak…

Panik Atak Tetikleyen Hastalıklar

tiroid hastaları, şeker hastaları, kalp hastaları, iç kulak problemi olanlar panik atak olma riski yüksektir. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde risk ortadan kalkar. O zaman önce panik atak belirtilerimiz olduğu zaman önce bir doktora gidelim eğer bir sorunumuz yoksa psikolojik yardım almak için psikologa gidelim.

Panik Atak Başlangıcı

Allah kimsenin başına vermesin. Durup dururken sebebi bilinmeyen,  sevdiklerinin yanında birden bire ansızın gelen korkular ve hiç bir sebebi yokken , öyle bir korku tüneline giriyor bir kaç saniye sürüyor fakat sanki ömür boyu bu korku tünelinden hiç çıkmayacak gibi hissediyor ve heyecanlanıyor. Kalp atışları hızlanıyor aman ben öleceğim deyip hastahanelere koşuyor. Evinden aşağıya iniyor, taksi çağırıyor, taksiye biniyor,elli metre gidiyor indir beni aşağıya deyip evine gidiyor. Veya banyoda, birden bir korku geliyor ve çırılçıplak banyosundan çıkıyor. Sanki o ortamdan çıkıp salona geçince rahatlıyor.

Bakın kimse panik ataktan ölmez ama ondan kurtulmak mümkün…

Panik Ataktan Kurtulma Yolları

Bakın kimse panik ataktan ölmez ama ondan kurtulmak mümkün mü? Evet..

Panik atak yakınlarına çok iş düşüyor. Panik atak hastalarının en kötü tarafı hasta olduklarına kimseyi ikna edemiyorlar numara yaptıklarını zannediyorlar. Hal böyle olunca hastalar iyice ölüyor, ölsek gitsek kimsenin umurunda değiliz diye iyice içine çöküyor. Özellikle atak geçiren kadın hasta ise ona sarılmak çok iyi netice verir. Sarılmanın şeklide önemli. Önden  yada arkadan değil, yandan omuzlarına doğru sarılmak gerekir. Bu yardım etmenin manevi boyutu…

Panik Atak Bitkisel Çözüm

Hiç aklınıza gelir mi? Ispanak panik atağa faydalı diye. Allah ıspanağa öyle bir özellik vermiş ki, içerisinde 13-14 tane antidepresan ve sebebi bilinmeyen korkulara karşı etken maddeler vardır. Fakat tek başına yeterli değildir. Etkinliğini artırmak için sabahları maydanozla birlikte kaynatıp içmek gerekir. Akşam ise ıspanağı tereyle birlikte kaynatıp suyunu içeceksiniz 1 ay boyunca böyle devam edilecek panik atağı olanların ruh halleri sabah farklı akşam farklı olduğu için sabah maydanoz ile ıspanak, akşam tere ile ıspanak kaynatılıp içilecek Allah’ın izniyle hiç bir şeyiniz kalmayacak.

Panik Atak Tedavi yöntemleri

Sıcak paniği artırır sıcaktan uzak durun sauna, hamam çok tehlikelidir. Yazın panik atak geçirme riski onun için çok fazladır. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Panik atak yaşayanların ense köküne soğuk su torbası koyun 3 dakika bekletin kesinlikle soğuk su torbasını göğse  koymayın çok tehlikelidir.

Diğer bir yöntem 2 dakikada panik atak nöbetini çözebilirsiniz. Sağ burnunuzun dan nefes alacaksınız 5 saniye tutacaksınız ve sol burun deliğinden vereceksiniz, anında geçiyor.

Diğer bir yöntem ise beyni sakinleştirmenin diğer bir yolu da  iki kaşın arasına kuvvetlice parmağınla kendi kendine diyeceksin ki, bu bir yanlış alarm, bu bir yanlış alarm diyerek 60 saniye vuracaksın daha sonra küçük parmağınızın bulunduğu taraftaki  avucunuz yanına vuracaksınız, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Birde gözlerini ve ellerini  30 saniye sıkıca kapatmakta fayda verir.

Gerçekten çok önemli bir rahatsızlık  yaşamış biri olarak ….

ALLAH DÜŞMANIMIN BAŞINA VERMESİN…..AMİN

YORUM YOK

CEVAP VER