Pamukkale Travertenleri Nerede?

2
2387
pamukkale travertenleri nerede
pamukkale travertenleri nerede

Dağ çalısız, yol delisiz olmaz. Denizli civarında çok söylenen bir sözdür bu, dağların çalısı bir tarafa, delisi diye her gittiği yerde her gördüğünü uzun uzun anlatana derler. Teşekkür ederim ben kendi üzerime alınmıyorum, ama öyle derler. Bu arada burada bir de ne derler, Denizli horozu gibi ötme. Biliyorsunuz Denizlinin horozu uzun öter, yaklaşık 17-18 saniye ötüyormuş hatta 25 -30 saniye sürekli öten horozlar varmış. Yani iki lafı birbirine karıştırınca lafı kısa kesmek gerekiyor bende kısa kesiyorum. Denizli horozu gibi ötmüyorum,  hadi buyurun….

Denizli ve civarı ülkemizin en çok turist çeken yörelerinden biri Pamukkale Traverterleri  Pamukkale’yi dünyada bilmeyen yok, ancak pamukkale’nin arkasındaki antik kent Hierapolis ancak ne yazık ki bir o kadar tanınmıyor. Burası deprem kuşağında bulunduğundan tarih boyunca bir yıkılmış bir yapılmış, bir yıkılmış bir yapılmış.

 Pamukkale Tavertenleri Nerede?

Pamukkale travertenleri Denizli ilinde bulunmaktadır. Şehir merkezine 18 km gibi kısa bir mesafede yer almaktadır. Aynı zamanda Denizli’nin sembolüdür. Pamukkale Travertenleri Unesco dünya miras listesinde yer almaktadır.

pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur
pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale beyaz görüntüsüyle ünlü, bütün dünya Pamukkale’yi böyle tanıyor. Toprak dünyanın her yerinde aynı renk aynı toprak ancak burada müthiş bir tabiat olayı var, o da şu akarsularda karbondioksit ve kalsiyum bulunuyor. Karbondioksit oksijenle temas eder etmez uçan bir gaz olduğu için kalan kalsiyum kalker tabakaları halinde bu toprağı kaplamış ve asırlardır bu muhteşem bembeyaz manzara ortaya çıkmış, ancak havayla temas ettiği sürece bu kalker tabakaları kararmaya kahverengi olmaya meyilli olduğu için sürekli olarak suyun üzerinden akması lazım.

Burada su akardı, burada sular şırıl şırıl akardı. Hala akıyor da, biz mi göremiyoruz. Artık Pamukkale’de sular akmıyor. Peki ne oldu bu sulara nereye akıyor, akıyor hala akıyor bu son derece kıymetli şifalı su yolun kenarında açılmış kanallarla aşağıya akıtılıyor ve orada motellere veriliyor. Acaba diyorum biz bazı şeyleri yanlış mı anlıyoruz, turizm yapıyoruz diye doğayı yok mu ediyoruz, tarihi yok mu ediyoruz yorumu size bırakıyorum.

İş işten geçtikten sonra

Yol gösteren çok olur derler, birde levha asmışlar buraya, travertenlerde ayakkabı ile dolaşmayınız diye, Pamukkale kirlenmesin diye. Size bir şey söyleyeyim mi bırakın burada ayakkabı ile dolaşmayı tarih boyunca burada ordular savaşmış. Düşünsenize şurada Selçuklu ordusu burada Bizans ordusu birbirlerine haber yolluyor komutana diyor ki, biraz sonra çarpışacağız biz ayakkabılarımızı çıkardık sizde ayakkabılarınızı çıkarın ki, savaş sırasında Pamukkale kirlenmesin.

Yani inanılacak şey değil yine de madem öyle yazmışlar bizde ayakkabılarımızı çıkarıyoruz. Demem odur ki, Pamukkale’nin kirlenmesi öyle dört, beş bin ayakkabının köselesine kalmadı. O şifalı sular burada akmaya devam etse, Pamukkale yine pırıl pırıl, bembeyaz olacak ama biraz önce söyledim ya, o sular artık kanallar vasıtasıyla aşağıya doğru motellere veriliyor, biz yinede ayakkabılarımızı çıkardık.

Pamukkale ve kutsal şehir Hierapolis binlerce yıl önce şifalı suyun ve inancın etrafında oluşturulan bu muhteşem eserler ve sırlarla dolu tarihin yaşandığı yer. Antik kenti ve beyaz travertenleriyle dünyanın en çok ziyaret edilen yer ve görenleri hayrete düşüren yeryüzü cenneti….

 

2 Yorumlar

  1. Yurtdışında ne zaman birileriyle tanışsam ilk söylediğim yer Pamukkale oluyor. Daha sonra Kapadokya, İstanbul, Hatay diye gidiyor. Bence çok özel bir o kadarda güzel bir yer. Özellikle anlatırken sonsuz (infinity pool) havuz diye anlatıyorum. Paylaşım çok iyi, teşekkürler 🙂

CEVAP VER