Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Formüller

0
653
Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel formüller
Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel formüller

Uzun süren öksürükler bir hastalık olmayıp, çeşitli hastalıkların belirtisidir. Herhangi bir tıbbi hastalığa bağlı olmayan uzun süreli öksürüğe iyi gelen  bitkisel formüller uygulanabilir. Öksürüğe iyi gelen bitkisel formüller den bir kaç tanesini sizinle paylaşmak istedim. Okaliptüs, nane, ıhlamur, zencefil, meyan kökü hapları ve şurupları, C vitamini, ıhlamur, şahtere, hibiscus öksürük için faydalıdır. Ihlamur zencefil, meyan kökü ile birlikte kaynatılırsa etkisi büyük olur. Yulaf samanı çayı ile özerlik otu tohumu da kronik bronşite ve öksürüğe iyi gelir.

2-3 parça parmak ucu kadar zencefil, iri bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiscüs, 1 çay kaşığı şahtere bir su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatılır.  2-3 dakika demlenip içilir. Şekeri fazla kullanmak iyi değildir. Çaya nöbet şekeri konursa öksürük azaltılır.

Günde 2-3 kere meyan kökü çiğnemek de yararlıdır.

Zencefil, kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalıdır.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Formüller

2 adet karaturp, kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur. Oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyukların üstü turp parçacıklarıyla kapatılır. En erken 24 saat içinde sıvı, kaşığa doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı şurup şeklinde içilir.

Kuşburnu, ısırgan, zencefil, şahtere ve hibiscus çaylarını içmek de çok yararlıdır.

Okaliptüs yağıyla buğu yapmak, sırta ve göğse mentol ve okaliptüs karışımları sürüp üstüne sıcak kompres uygulamak, ayak tabanlarını susam yağıyla ovup, tuzlu sıcak suya sokmak bu konuda yardımcıdır.

Ayva çekirdeklerini kaynatıp, bol şekerle karıştırarak günde 3-4 bardak ılık olarak içmeye devam edilir.

Ebegümeci kaynatılır, zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır. Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.

2 fincan suyun içine 4-5 diş ezilmiş sarımsak konur, yarıya ininceye kadar hafif ateşte kaynatılır.

Ebegümeci, meyan kökü, sinirli ot ve hindiba eşit oranda ince kıyılarak karıştırılır. 1-2 tatlı kaşığı dolusu hazırlanan  karışım, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 kere 1 bardak çay, balla tatlandırılıp içilir.

20 gram andız kökü, 5 gram kekik, 5 gram ince kıyılmış çuha çiçeği kökü karıştırılır. hazırlanan karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu  1 bardak soğuk suya eklenir. Kaynama derecesine geldikten sonra 1-2 dakika kaynatılır ve süzülür. Biraz balla tatlandırılarak günde 2-4 kere 1 bardak içilir.

Kaynatılmış salep üzerine zencefil ekilerek içilirse, her türlü öksürük için faydalıdır.

20 gram kekik,10 gram çuha çiçeği kökü, 10 gram ezilmiş anason, 10 gram sinirli ot, 10 gram meyan kökü karıştırılır. 1 tatlı kaşığı dolusu karışım, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 10 dakika demlendikten sonra süzülür ve balla tatlandırılarak, günde 2-3 kere 1 bardak içilir.

Hastanın göğsü süsen yağı ile ovulması fayda sağlar.

Benefşe hamuru, köknar yağı veya fıstık yağı ile karıştırılıp, badem, incir, hurma ve kuru üzümle yenilir.

Keten tohumu balla karıştırılıp yenilir.

Öksürük İçin Ahmet Maranki’den öneriler

Öksürüğün nedeni ne olursa olsun, bitkiler bazı rahatlayıcı yararlar sağlayabilir. Bitkisel öksürük ilaçları antik çağlardan beri kullanılmaktadır.

Hatmi Çiçeği

Hatmi çiçeğinin rahatlatıcı özellikler gösteren kökleri ve özütleri, aynı zamanda boğaz ağrısı ve öksürüğün tedavisinde büyük yararlar sağlayan mucilage adlı kimyasalı içerir.

Bir bardak kaynamış suya karıştıracağınız iki çay kaşığı kurutulmuş hatmi köküyle, güçlü bir çay yapabilirsiniz.

Isırgan Otu

Isırganla yapılan çay, her zaman en iyi öksürük ilaçlarından biri olmuştur. Isırgan otunun aynı zamanda boğmaca öksürüğü ve tüberküloz tedavisinde de kullanılması oldukça eskilere dayanır. Öksürüğünüz ve saman nezleniz için bitkinin yapraklarıyla yapılan çay çok fayda sağlar.

Limon

İki çay kaşığı organik limon kabuğu, bir çay kaşığı adaçayı ve yarım çay kaşığı kekiği kaynamış suda 15 dakika bekletin. Yarım limon suyu ve bir çorba kaşığı balı ilave ettikten sonra, günde 2-3 kere afiyetle için.

Meyan Kökü

Bir bardak suya koyacağınız bir çay kaşığı kurutulmuş meyan köküyle harika bir çay yapabilir ya da bitkisel öksürük ilaçlarınıza bir miktar meyan kökü ekleyebilirsiniz.

 

YORUM YOK

CEVAP VER