Normal Doğum Nasıl Olur?

0
781
normal doğum nasıl olur
normal doğum nasıl olur

Hele ilk gebelik söz konusu ise doğum nasıl Olur? Diye insanı bir heyecan ve kaygı sarar. Kaygıların büyük bir bölümü doğumun nasıl geçeceği,  annenin doğumu nasıl yaşayacağı ile ilgilidir. Doğum için yoğun bir hazırlık yapılmasına rağmen yarattığı kaygı giderilemez.

Şüphesiz doğum yapacak annenin aile yaşamı, kendi öz annesiyle olan ilişkileri, ondan dinlediği kendi gebelikleri ve doğumları ile ilgili öyküler, doğum sancısına ilişkin sorularına, dayanma derecesine ve teskin yollarına, çocuğun çıkış evresinin nasıl geçeceğine tam cevap vermese de onun hayal gücünü derinden etkiler.

Bazı kadınlar doğumhanede karşılaştıkları mükemmel donanım ve personeli görünce kendilerine güvende hissettikleri halde, yine de bir merak, bir korku yaşarlar.

Doğum Sancısı 

Doğum Sancısı kendiliğinden veya uyarılma yoluyla dölyatağının kasılmasıyla gerçekleşir.

Doğum sancısı birçok evreye ayrılır. Hazırlık evresinde rahim kasılmaları düzensiz ve seyrektir. Bu evrede rahim boynu genişler ve dölüt  aşağıya iner. Doğum sancısını başlatan mekanizmalar insan türünde iyi bilinmemektedir. Bu süreç boyunca dölüt çeşitli saldırılara uyum sağlamak zorundadır. Doğum sancısı başlayınca, elektronik göstergeler dölyatağı kasılmalarını kalp atış ritmini kaydetmeye koyulur. Bu sayede dölüte ilişkin her türlü rahatsızlık ortaya çıkarılır. Her saat bir kere tansiyon ölçülüp amniyos sıvısı gözlemi yapıldıktan başka, dölyatağı boynunun genişleyip genişlemediği ve bebeğin başının ilerleyip ilerlemediğini anlamak için vajinal kontrol de yapılmalıdır.

Doğum sancısı başlayınca su kesesi kendiliğinden yırtılabilir veya doğumhanede yırtılmalıdır. Kasılmalar o zaman daha sancılı olur. Doğuma iyi hazırlanmış bir kadın sancısına daha iyi dayanır. Doğurma kendiliğinden olamıyorsa, ilaçlar yardımıyla sağlanması gerekir. Bebeğin makattan yani ters gelişi, baştan gelen doğumlara nazaran üç kat daha fazla zordur. Ve çocuk ölümlerine yol açar. Bu gibi durumlarda sezaryen ameliyatı yapmakta  tereddüt edilmemelidir. Ama bu ancak annenin doktora etken başvurmasıyla mümkün olur.

Bebeğin Çıkışı 

Dölyatağı boynu kasıldıktan veya kaybolduktan sonra açılma tamamlanmış olur ve kadın, bebeği daha etkili itebilmek için, bacakları üzengi üzerinde olmak üzere jinekolojik pozisyonda yerleşir. Bebek, dölyatağı kasılmalarının ve annenin yardımıyla kanalda yavaş yavaş ilerler, başın tepesi dölyolu halkasının ortasında bütün genişliğiyle belirir ve perineyi iterek genişletir. O zaman doğum hekimi sol eliyle perinede başı çene kısmından yakalayabilir, aynı anda sağ el, bir karşı basınç yapar ve başın birden bire kontrolsüz bir şekilde dışarı fırlayarak ağır lezyonlara neden olmasını önler. Baş çıktıktan sonra vücudun geri kalan kısmı kolayca gelir. Anne ile bebeği birbirine bağlayan göbek bağı o zaman kesilir. Bebek bir süre annesinin karnının üstünde sakin kalabilir, ama acil bakım ihtiyacı doğabileceğinden kışa süre içinde bebek servisine aktarılmalıdır. Yaklaşık 20 dakika sonra plesenta diğer bir adı eş gelmeye başlar, kasılmaların etkisi ile dölyatağından kopup ayrılır. Bundan sonra anne, olası tehlikelere karşı gözetim altında tutulmalıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER