Neden Kurban Kesiyoruz?

0
1092
neden kurban kesiyoruz
neden kurban kesiyoruz

Neden Kurban Keseriz?, kurban neden kesilir?, Kurban nedir, kurban niçin kesilir?

Bugün neden kurban kestiğimizi kime sorsak  genelde sosyal dayanışma, yardımlaşma, fakirlerin evine et girmesi gibi cevaplar alırız. Ancak bunlar kurbanın sebebi değil sonucudur. Kurban insanlığın başlangıcından beri vardır, ancak genelde sebebi ya unutulmuş yada amacından saptırılmıştır.

Neden kurban kestiğimizi anlamak için hafızamızı tazeleyelim. Gelin neden kurban kestiğimizi anlamak için öncelikle İbrahim (A.S) Kim olduğunu Allah’a olan teslimiyetinin ne boyutta olduğunu hatırlayalım.

Hz İbrahim Kuran’ da en çok geçen peygamberimiz Hz Muhammed (S.A.V) den sonra insanların en üstünüdür. Allah’ın varlığını akıl ve mantığından yola çıkıp sonunda da ona sığınarak ve teslim olarak bulmuştur.

Hz. İbrahim

ilerleyen yaşına rağmen çocuk sahibi değildi. Rabbinden soyunu devam ettirecek Allah’a adanan hayırlı bir erkek çocuk için dua ediyordu.

Geçkin yaşına rağmen duası kabul oldu. Bu olaydan sonra kendisinden sonra da Peygamberlikle müjdelenecek olan Hz. İsmail A.S dünyaya gelmiştir.

Bu arada Hz. İbrahim tebliğ görevinde olduğu için ailesiyle fazla ilgilenemiyordu. Ne kadar görmese de oğlunu dünyadaki her şeyden çok seviyordu. Babasını sık görmeyen İsmail annesi tarafından Allah’ın hidayeti ile inançlı biri olarak yetiştirilmişti.

Bu kısımda babası ile iletişimi az olan bir oğulun Allah yolundaki terbiyesinde annesinin ne kadar önemli olduğunu da görmüş oluyoruz.

Hz. İsmail büyümüş koşacak yaşa gelmişti. Allah’a kurban etmesi gerektiğini düşündüren bir rüya görür. Hz. İbrahim’in  A.S ve oğlunun sınavı başlar. Hz. İbrahim oğlunun kurban edilmesi gerektiğinin rüyasını gördüğünde Allah oğlumun canını isteyecek kadar cani mi ki, onu kastetmemiştim ki, nasılsa oğlum bunu kabul etmez ki DEMEMİŞTİR…

Oğlu ona senin gördüğün rüyadan bana ne o zaman ben de inanmıyorum, DEMEMİŞTİR…

Yahudiler gibi bu işi nasıl yokuşa sürerim ya da bu işten nasıl sıyrılırım dememiştir. Tersine derin derin bu meseleyi nasıl beceririm diye düşünmüştür.

İşte bu yüzden Zilhicce ayının 8. gününe yani, kurban bayramı Arefeden bir gün önce ki güne Tevriye denir. Tevriye nin anlamı derin derin düşünmek demektir.

Kıvırmak için değil başarmak için düşünmek. Ertesi gün olan arefenin anlamı ise tanımaktır. İşte bu süreç içinde insan kendisini tanımasıdır. Biz müslümanların derin derin düşünmeye ne kadar ihtiyaçları var değilmi? Bu yüzdende bu süreçte nefis terbiyesi için oruç tutmak sevaptır.

Şimdi sorumuza dönelim neden kurban kesiyoruz?. Cevap artık herhalde daha anlaşılır.

Kurban, kime teslim olduğumuzu hatırlatan dinsel bir kutlamadır.

Kurban Allah yolunda dünyevi sevdalarımızdan vazgeçebilmeyi hatırlamaktır.

Kurban derin derin düşünmeye ve insanın kendini tanımasına vesile olmalıdır.

İşte bu yüzdendir ki Allah’u Teala kurbanın amacının kan akıtmak olmadığını şöyle buyurmuştur.

Hacc Süresi

Elbette onların ne etleri nede kanları Allah’a ulaşmaz. Ancak ona sizin takvanız ulaşacaktır.

Müslüman kardeşim, Allah yolunda gitmeye engel olan şeyler varsa kurbanını keserken onu da bu vesile ile niyeten kurban et…

ALLAH’IN RAHMETİ VE BEREKETİ ÜZERİNİZDE OLSUN….

YORUM YOK

CEVAP VER