Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

2
1664
nar ekşisi nasıl yapılır
nar ekşisi nasıl yapılır

Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane….

Cevabı tabi ki de nar, vitamin deposu bu meyve kendi gibi ekşisi de şifa kaynağı. Yöremize ait nar ekşisinin yapılışını sizlerle paylaşmak istedim.

Nar ekşisi nasıl yapılır? Evet, bugün yöremizde birçok çeşidi olan, birer kırmızı inci gibi parlayan, tanelerinden elde edilen nar ekşisinin yapım öyküsüne geçelim.

nar
nar

Sonbaharın ilk yağmurundan sonra toplanan narlar, kasa yada çuvallara yerleştirilir. Nar toplama işi tıpkı narın çağrıştırdığı çokluk, birliktelik ve bereket anlamı gibi bir araya geldikleri yardımlaşmanın önemini gösteren bir gündür.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Nar ekşisi yapmak için zarar gören narlar seçilir, yıkandıktan sonra ikiye kesilen narlar tanelerin kabuklarından ayrılması için bir leğenin içinde ters çevrilip tahta sopa yada kaşıkla vurulur, bu işleme nar çırpma denir.

 

Nar Çiğneme Nasıl Yapılır?

Leğenlere dolan nar taneleri, renklerle mutlu olabilenlere tarifsiz mutluluk verir. Beyaz zarlarından da ayıklanan nar taneleri temiz çuvallara konur ve çiğnenmek üzere özel yerlerine alınır. Nar çiğnemek için özel alınan ve sadece bu işte kullanılan çizmeler giyilir. Çuvalın altına naylon poşet konulduktan sonra çiğneme işlemine geçilir.

Nar Ekşisi Kaynatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çiğnendikçe biriken nar suyu süzülerek başka bir kazana aktarıldıktan sonra kaynatmaya alınır. Ve artık narın, nar ekşisine dönüşümü sabırsızlıkla izlenir. Emeğin ve alın terinin huzuru yanan odunların çıtırtısına karışır….

Şimdi ise artık çok daha kolay bir yöntem bulunmuş nar tanelerin çekirdekleri bir tarafa suyu bir tarafa ayıran makineler var…

nar ekşisi yapımı
nar ekşisi yapımı

Nar suyu bir hazinedir. İyice suyu çıkarılır israf olmasın diye. Nar öyle bir meyvedir ki, çekirdekleri bile kahvaltılarımız da tükettiğimiz zahtere katıp afiyetle yenilebilir. Nar ekşisi kaynamaya başlayınca üzerinde biriken köpüğü  bir süzgeçle alınır kekremsi olmasın diye. Taşmasın diye sık sık uzun saplı  tahta kaşıkla savrulur. Nar ekşisinin kıvamını anlamak için bir iki kaşık tabağa alınır eğer tabağa yapışıyorsa artık olmuş demektir.

Eğlenceli ve yorucu iş….

Renginden dolayı yörede kara ekşi olarak da anılan nar ekşisi sağlıklı koşullarda saklandığı sürece oldukça dayanıklıdır. Nar ekşisi sadece yemeklere tat versin diye kullanılmaz. Hem insan sağlığı hemde hayvanların tedavisinde kullanılan bir besindir. Ayrıca geçimlerini sağladıkları bir iş koludur.

Ve artık ekşi kıvamına geldiğine göre sofralarımızda yerini almaya hazır demektir… Nar ekşisini anlatmışken nar ekşisinin can dostu sarma içiyle diğer adıyla kısır ile buluşturmamak olmaz. Nar eski çağlardan beri doğurganlığın, ve bolluğun simgelerinden biridir. Tek iken çoğala bileceğimizi gösterir. Bize tıpkı deneyimleri, alışkanlıkları ve bağlılıklarıyla kendini esirgemeyen Anadolu kültürü gibi…

nar ekşisi
nar ekşisi

2 Yorumlar

CEVAP VER