Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir?

0
1027
evlilik
evlilik

Evlilik çok kutsal bir müessesedir. Bu kutsal müesseseyi layıkıyla sürdürmek için sevgi, saygı, hoşgörü evliliğin yapı taşıdır. Peki Mutlu evliliğin sırları nelerdir? Evleneceğiz insanı doğru seçtiğinizden emin olmalısınız, evlilik kararı verirken acele etmeyin, ben bu insanın dış görünüşünü beğendim mutlaka bu benim eşim olmalı diye evliliğe yaklaşmamalısınız, evlilik 1 saat gezip vazgeçilecek bir olay değil, doğru seçtiğiniz kişi ile bir ömür boyu birlikte sevgi ve saygı içinde çocuklarınızla hayatınıza devam edeceğiniz size ızdırap değil huzur veren bir evliliğiniz olmalı.

Eş insanın koluna değil yüreğine yakış malı, geçici bir heves değil bir ömür boyu nefes olmalı.

Evlilik

Evlilikte aşka  önem verdiğiniz kadar birazda mantığınızla da hareket etmelisiniz. Aşk her zaman mantığın önüne geçer buna engel olamazsınız, fakat zamanla aşk bitince mantık ön plana çıkmaya başlar. O zamanda vah vahlar başlar. Ama aşk olmadan da evlilik olmaz.

 Kavga

Çiftler arasında çıkan kavgalarda mutlaka bir tarafın fedakarlık edip alttan alması çok önemli iki tarafta fevri çıkışlar yaparsa ufacık bir olaydan altından çıkamayacağınız sorunlar çıkabilir, bu tartışmalara birde aileler dahil olursa vay o evliliğin haline, ailelerde bu konuda yıkıcı değil yapıcı olmalı…

 Görevler

Evlilikte ailelere de büyük görevler düşmektedir. Tarafsız şekilde yaklaşarak senin kızın bunu demiş senin oğlun bunu yapmış demeden evliliği kurtarma yolları na gitmeleri lazım. Bazı ailelerde anne babalarımızın en büyük hatası gençlerin evliliğine çok müdahale ederek onları huzursuz etmeleri oluyor.

Zaten en büyük kavga erkek tarafı, kız tarafı davası bunu bir kere aklınızdan çıkartacaksınız artık bir yuva kurulmuş aileleri sevseniz de sevmeseniz de evliliğinizi yıpratmamak onu kaybetmemek ve sonradan ben ne yaptım demeden önce eşinizi seviyorsanız bu taraflı konuşmalardan vazgeçip annesini anne, babasını baba bileceksiniz.

Belki bazılarına göre bu gerçekten zor olabilir, eşinizin ailesini sevmiyor olabilirsiniz fakat size hakaret içermeyen sözler yoksa, sizi aşalamıyorlarsa, şiddet yoksa ufak tefek şeyleri görmezden gelerek fedakarlık yapabilirsiniz.

Sonuçta onlarda birer anne baba onlarda yavrularının tabi ki mutlu olmasını ister, olaya tek taraflı bakmayacaksınız birde karşı tarafın gözünden bakarak belki daha ılımlı yaklaşabilirsiniz. Evlenirken o insanın ailesini de kabul edip evleniyorsunuz, çünkü baş rolde onlarda var. Aileleri sevmek zorunda değilsiniz ama en azından saygı duymalısınız.

 İlk Yıllar

Evlilikte ilk 2 yılı atlatmak çok önemli, farklı kültürler deyseniz, örf ve adetleriniz farklı ise iki insanın birbirine uyum sağlaması çok zor oluyor. İki insan aynı evi paylaşmaya başladığı zaman anlaşılıyor evliliğin inişleri çıkışları, zaten boşanmaların bir çoğu ilk yıl da çıkan sorunlardan başlıyor. Hiç kimse boşanmak için evlenmiyor. Öyleyse pembe düşler kurarak, büyük hayallerle, aşk ve sevgiyle başladığınız

 Neler yapmalı?

Öncelikle eşinizle nasıl iletişim kuracağınızı iyi öğrenmelisiniz. İletişim evlilikte en önemli konulardan bir tanesi, onunla kuracağınız iletişim yollarını bulun. Evliliğin anahtarı iletişimdir.

Evlilikte her geçen günün mükemmel olmasını beklemeyin, zamanla her şey yoluna girecektir. Birbirinize her konuda doğru, dürüst ve yalansız olun. Bunun aksi yapıldığı zaman işin içinden çıkamadığınız sorunlara sebep olabilirsiniz. Birbirinizin ortak noktalarını bularak daha iyi vakit geçirmeye çalışın.

İş hayatınızda ve dışarıdaki hayatınızda canınızı sıkan olaylar yüzünden eşinize karşı sinirli olup onu kıracak hareketlerde bulunmamalısınız. Bu onun suçu değil onunla bir alakası olmayan bir konu bunu anlamalısınız.

Bir tartışmada bir tarafın sesi yükselmeye başladıysa karşı tarafın daha sakin ses tonu ile yaklaşıp aranızdaki konuşmayı sakinleştirebilirsiniz. Birbirinize bağırmak yerine medeni iki insan gibi konuşmak her iki tarafında üzülmeme sine sebep olacaktır. Bağırmak kimseye bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir.

Yoğun iş temposu içinde çalışıyor olabilirsiniz, eşinize fazla vakit ayıramıyor olabilirsiniz fakat gün içinde 2 dakikalık bir telefon görüşmesi yada kısa bir mesaj şeklinde aklınızın bir köşesinde olduğunu belli edin.

Tartışma

Aranızda çıkan bir tartışma ve kavgadan sonra küslüğünüzü uzun süre devam ettirip, gece yataklarınızı ayırmaktan vazgeçin, bu evliliğinize artı değil eksi getirir.

Aklınıza takılan sizi rahatsız eden bir şey varsa bunu içinizde depola mayın, içinizi kemiren sizi huzursuz eden şeyi mutlaka onunla konuşup ortak bir yol bulun.

Eşinizin istemediği bir şey için onu zorlamayın, belki sizin hoşlandığınız şeyden eşiniz hoşlanmıyor olabilir, bunun içinde bir ortak yol bulmalısınız, fazla ısrar ve zorlama karşı tarafı sıkar.

Eşinizin yanında sürekli ailesini eleştirip kötü sözlerde bulunmayın, hiç kimse anne ve babası için kötü şeyler duymak ve onların eleştirilmesini istemez.

Aranızdaki tartışmaları ailelerinize anlatmayın, bu eşinizle sizin aranızda olmalı. Eşinizi kendi ailenizin yada onun ailesinin yanında kırıcı sözlerde bulunmayın.

O anda bir sorun varsa bunu evinize döndüğünüzde karşılıklı konuşarak halledin. İkinizde çalışıyorsanız ev işlerini paylaşıp aranızda konuşarak halledin.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız yeni çiftlerin 1 yıl beklemesi uzmanlarında önerdiği bir konu çocuklarınız olduktan sonra hayatınızı çocuklara göre ayarlayıp birbirinizi ihmal etmeyin.

 Yardım

Özel günlerinizde aile büyüklerinizden yardım alarak onları büyüklerinize bırakıp baş başa vakit geçirin. Birbirinize güvenin, güven olmazsa evlilikte olmaz, şüphe insanı yer bitirir.

Çevrenizdeki büyüklerinizden evli olan yakın aile ve arkadaşlarınızdan evlilikle ilgili bilgiler alabilirsiniz. Aile içine giren paraların, ödemelerin hesabını her kez bir birey olarak kendi değil, birlikte  ortak kararlar vererek yapmalı, bu iki kişi arasındaki bağı da kuvvetlendirip bir aile olduğunuzun farkına varırsınız.

Özür Dileyin

Yaptığınız bir hatada özür dilemeyi bilip hatanızı kabul edin. Özel günlerinizi birlikte geçirin birbirinize vakit ayırın. Ona seni seviyorum demekten çekinmeyin, ona ne kadar değer verdiğinizi sizin için ne kadar önemli olduğunu kelimelerle anlatamazsanız bile hareketlerinizle hissettirin.

Eski arkadaşlarıyla görüşmesine engel olmayın, onunda evlenmeden önce bir hayatı olduğunu evlendikten sonra da onları silip atamayacağını bilin.

Birbirinizin hayatını kısıtlamayın, yapamazsın, gidemezsin gibi sözler söyleyip karşı tarafın enerjisini düşürmeyin. Bir insanı sıkarsanız zamanla elinizden uçar gider.

Paylaştıkça Çoğalan Tek Şey SEVGİDİR.

YORUM YOK

CEVAP VER