Miraç Gecesi Ve Önemi Nedir?

0
557
Miraç Gecesi Ve Önemi Nedir?
Miraç Gecesi Ve Önemi Nedir?

Miraç gecesi ve Önemi nedir? Ne zaman kutlanır? Recep ayının 27.ci gecesine Miraç gecesi denir. Hazreti Muhammed’in göğe yükseldiği bu gece müslümanlar için kutsaldır. Bu gece bol bol dua etmenin, namaz kılmanın, sadaka vermenin, Kuran okumanın sevabı büyüktür.

Miraç Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Bu gecede 12 rekat namaz kılınır. Sevabı büyüktür. Bu nafile namaz her iki rekatta selam verilerek kılınır.

On  iki rekat namaz bitince 100 defa” Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vellahü ekber” duası okunur. Sonra yüz kere istiğfar çekilir ve yüz kere de salavatı şerife okunur.

Miraç Ve İsra

Allah Teala Kuran da şöyle buyurmaktadır. “Kulu Muhammed’i bir gece Mescidi Haram dan, Mescidi Aksa ya götüren Allah ın şanı yücedir. Doğrusu o işitir ve görür.”

Bu olay Muhammed in en sıkıntılı günlerinde teselli etmek ve mücadelesini kuvvetlendirmek için rahmani bir seyahattir.

Allah, Bu gece dünyadaki son elçisini katına kabul etmiş, kendisine özel emirler vermiştir. Bu gece yolculuğunun Mescid-i Aksa dan ötesini Muhammed hadislerinde detaylı olarak anlatmıştır. Allah Teala da Kuran da bu olaya işaret buyurmaktadır.

“Batmakta olan yıldıza and olsun ki, arkadaşınız Muhammed sapmamış ve azmamıştır. O kendiliğinden konuşmamaktadır. Onun konuşması ancak bildirilen vahiy iledir. Ona çetin kuvvetlere sahip ve güçlü olan Cebrail öğretmiştir.”

Cebrail Muhammed’e yaklaşmış ve inmiştir. Araları iki yay aralığı kadar belki daha da yakınmış. Rabbinin varlığının büyük delillerini gördü o gece.

İsra ve Miraç kesin bir gerçekti. Ama Nasıl ve ne zaman gerçekleşmişti? Değişik görüşler ileri sürülmekteydi. Bu olay gerçekleşince tereddüte düşen müslümanlar da görülmüştü.

İsra ve Miraç, Muhammed’e hicret’in yaklaştığını haber vermiştir. İsra ve Miraç Kuran’ın ifadesine göre bazı ayetlerin gösterilmesi içindi.

Hz. Muhammed’e gösterilen bu bazı ayetler nelerdi? Bir kısmını Hz. Muhammed’in dönüşünde haber verdi.

Özetle “gayb” alemine, ahirete ait bazı sırlar ve manzaralar, insanlığın geleceğine dair ayetler gösterilmiştir.

Ümmetinin geleceği, hicret sonrası kurulacak islam devleti, zafer müjdeleri ve her mümine Miraç neşesi tattıracak beş vakit namaz ibadeti bu gecenin hediyelerindendir.

 

YORUM YOK

CEVAP VER