Maydanozun Faydaları

0
941
maydanozun faydaları
maydanozun faydaları

Maydanozun faydalarını sağlık açısından ele almadan önce maydanoz nasıl bir bitki tanıyalım. Anayurdu Akdenizdir. Maydanozgiller familyasından olan maydanoz 30 ile 120 santimetre boyuna kadar uzayabilen maydanozun yaprakları güzel kokulu ve parçalıdır. İki yıllık otsu bitkinin çiçekleri Ağustos ve Eylül aylarında açar. Tohumları ufak ve esmerdir. Derin kazılmış toprağı seven maydanoz, dünyanın her yerinde ılıman iklime sahip bölgelerde, bahçelerde yetiştirilir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz kurutulmuş, pişirilmiş, çiğden suyu sıkılmış, kür halinde demlenerek, 3-5 dak kaynatılarak ya da çiğ olarak tüketilebilir. Her durumda yararlıdır. Özellikle sapları idrar söktürücüdür. Her gün yenen maydanoz şişmanlamayı önler.

 • Aybaşı sancılarını keser
 • İltihaplı yaraların iyileşmesini sağlar
 • Terleticidir, vücutta biriken zehirli maddeleri boşaltır.
 • Cilt güzelliği üzerine olumlu tesir eder.
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Cinsel istekleri artırır.
 • Görme gücünü artırır.
 • Kalbin yorulmasını önler.
 • Kansızlığı giderir.
 • Kansere karşı korur.
 • Karaciğer şişliğini indirir, sağlıklı çalışmasına, karaciğer yağlarının azalmasına etkili olur. Bu sebeble Hebatit B ve C ‘ye karşı çok etkilidir.
 • Safra akışını kolaylaştırır
 • Böbrek taşların düşürülmesine yardımcı olur
 • Anne sütünü azaltır ve böylelikle memelerin şişmesini önler.
 • Romatizma için faydalıdır.
 • Kan şekerini normal seviyede tutar.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Bugün sizler için maydanoz suyunun faydaları hakkında derlemiş olduğumuz yazımızı paylaşacağız.

Maydanoz suyunda bol miktarda A-C ve K vitamini bulunmaktadır. Maydanozu sadece salata ve yemeklerde değil çeşitli hastalıklardan korunmak için de kullanılan sağlık deposudur.

Genellikle maydanoz ve maydanoz suyu nun en çok idrar söktürücü, taş düşürücü, adet düzenleyici, zayıflatıcı, karaciğer yağlanmasını önleyici, saç ve cilt için kullanılan maydanoz suyunun faydaları saymakla bitmiyor.

maydanoz suyunun faydaları
maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz suyu nasıl yapılır? 1 bağ taza küçük yapraklı maydanoz sapları ile birlikte doğrandıktan sonra rondoda 1 su bardağı su ile yeşil koyu renkli bir su olana kadar çekilir.

Diğer bir maydanoz suyu hazırlamak için, 1 tutam maydanozu ince ince kıyın, 1 su bardağı kaynayan suyun içine atıp 2-3 dakika kaynatıp ocaktan alın, üzeri kapalı şekilde 10-15 dakika demlendirip için

İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Limon Kürü Faydaları

İbrahim saraçoğlı maydanoz limon suyu kürü tarifi fazla yağlarınızdan kurtulup zayıflayabilirsiniz. Maydanoz limon suyu kürü vücudunuzdaki fazla toksinlerin dışarıya atılması ve özellikle karaciğerdeki yağlanma ve toksinlerin atılması için kullanılan maydanoz limon suyu kürü karaciğerdeki toksinleri attığı için cildinizde gözle görülür bir ışıltı ve güzellik olacaktır. Karaciğerin sağlıklı olması demek cildinizin sağlıklı olması demektir.

Maydanoz Limon Kürü Malzemeleri

 • 1 demet maydanoz
 • 1 adet limon
 • 1 su bardağı dinlenmiş su
maydanoz limon kürü
maydanoz limon kürü

İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Limon Suyu Kürü Nasıl Yapılır?

Maydanoz limon suyu kürü için 1 demet yıkanmış maydanozu sapları ile birlikte doğrayın rondoya atılır, üzerine 1 tüm limon suyu ve 1 su bardağı su ekleyip rondo da çekilir, koyu kıvamlı yeşil bir su olacak şekilde hazırlanır.

Hazırlanan maydanoz Limon Kürü sabah aç karnına 15 gün boyuncadüzenli bir şekilde içilip 10 gün ara verilir, 15 gün sonra tekrar gerekirse devam edilir. Ara vermeden içilirse maydanozunda mutlaka yan etkileri olacaktır.

Maydanozun Diğer Bilinmesi Gereken Çay ve Kürleri

Vücuda enerji vermesi için: 1 tatlı kaşığı kadar maydanoz 1 bardak suda kaynatılıp, sabahları aç karnına içilirse vücuda fayda verir.

Sinüzit için: Ebegümeci ile maydanoz beraber haşlanır, buharı teneffüs edilir.

Ağız kokusunu gidermek için: Yaprakları çiğnenirse ağız kokusunu giderir.

Grip ve nezle için: Çiğ olarak bolca tüketildiğinde grib ve nezlenin kolayca geçmesini sağlar. Karaciğer yağlanması için: Maydanoz suyunun çiğden sıkılıp limon ve su eklenerek sabahları aç karna içilmesi çok iyi kür olacaktır.

Böbrek taşı için maydanoz kürü: pırasa, maydanoz ve kerevizin sıkılmış suları veya haşlanmış suları düzenli olarak her gün aç karna sabahları 1 su bardağı 3 ay boyunca, 3 haftalık kürler halinde birer hafta ara vererek içilirse böbrek taşı için maydanoz kürü faydalıdır.

Hepatit hastaları için maydanoz kürü: Maydanoz saplarıyla beraber 2-3 taşım kaynatılarak günde 3 defa aç karnına içilmesi ve en az 3 hafta devam edilmesi önerilir.

İç kanamalarda maydanoz suyu kaynatılarak içilirse kanamayı durdurur.

Maydanozun Zararları Nelerdir?

Mutlaka her evde bulunan maydanoz salatalarda ve yemeklerde mutfağımızın baş köşesinde, maydanozu çeşitli hastalıklar içinde kullanıyoruz, fakat bazen fazla miktarda kullanılan her şey gibi maydanozda fazla kullanıldığında vücuda zarar veriyor.

Verilen kürlerden fazla miktarda tüketilen maydanoz ve maydanoz suyu vücudun sodyum tutmasına ve vücutta ödem oluşmasına sebep olur.

Zayıflamak amaçlı kullanılan maydanoz ve maydanoz kürleri fazla tüketildiği zaman bağırsaklarınızın olumsuz yönde çalışmasına sebep olur.

Kronik böbrek iltihabı olanlar tedavi maksatlı maydanozu çok uzun süre (3 haftadan fazla ara vermeden) yememelidir. Böbreklerinize zarar verir

Problemli hamilelik dönemi geçirenler ve hamile bayanların ilk birkaç ay maydanozu tüketmemeleri yada ölçülü şekilde tüketmeleri önerilir. Çünkü düşük tehlikesi olabilir.

Her ne kadar bir bitki ve meyvenin yararını bilsekte hiç bir zaman abartmadan tam kararında çay ve kürleri uygulanmalıdır. Yararı olan bir bitkinin fazla tüketildiğinde mutlaka zararı da olacaktır. Çeşitli hastalıklarınız için kullandığınız kür ve çaylara başlamadan önce mutlaka bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Sağlıklı Kalın.

YORUM YOK

CEVAP VER