Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

0
585
Kulak kiri Nasıl Temizlenir?
Kulak kiri Nasıl Temizlenir?

Kulak tıkanıklığının birçok sebebi vardır. Genelde kulak tıkanıklığına kulakta biriken kirler neden olmaktadır. Peki kulak kiri nasıl temizlenir? Gerçekten kulak tıkanıklığı çok rahatsız verici bir durum. Kulağımızdaki bu kirlerden nasıl kurtulabiliriz. Sizlere faydalı olmak adına bir kaç küçük püf noktaları paylaşmak istedim.

Kulağımız kirden dolayı tıkandığı zaman çoğu zaman evde yapacağımız yöntemler kulağımızın açılması için yeterlidir. Fakat ileri derecede işitme kaybı yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurmamız gerekir.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Kulağımız tıkandığı zaman kulağımızdaki kiri temizlemek için ilk aklımıza gelen kulak çubuğudur. Aslında bu yöntem doğru değildir. Kulağımızı temizlemek isterken kirleri daha da ileri itmemize sebep verir. Eğer kulak çubuğu kullanmamız gerekiyorsa nemli olmasına dikkat edelim. Aslında kulak çubuğu yerine yumuşak bir bezi ıslatarak kulağımızı temizlemek daha doğru olur.

Her duş aldığımızda kulaklarımızı temizlemek doğru değildir. Kulağın kendi sıvısının oluşumuna izin vermek gerekir.

Diğer bir püf nokta ise badem yağı, akşamları sıcak olarak kulağa damlatılır, ve kulak sıcak bir havlu ile sarılır. Papatya yağını da kulağa damlatmak oldukça faydalıdır.

Gliserin de oldukça faydalıdır. Günde iki defa damlatmamız yeterlidir. Kulak içindeki kirlerin yumuşayıp dışarı çıkmalarına yardımcı olacaktır.

Kulağımıza damlatacağımız yağların esans içermemelerine dikkat etmemiz gerekir. Alerji oluşturmayan ürünleri kullanmaya özen göstermeliyiz. Kulağımızdaki kirler yumuşayıp akmaya başladığı zaman kesinlikle içine birşeyler sokmayınız. Bir peçete yada bez yardımı ile temizlememiz yeterli olacaktır.

Kulağımızın açılmasına önerdiğimiz bu yağlar faydalı olmadı ise oksijenli suya başvurabiliriz. Oksijenli su aslında önerilmez. Mecbur kaldıysak eğer şırınganın yarısına kadar oksijenli su ile doldurup kulağın içine sıkılır. Kulak içindeki kirler temizlene kadar bu işleme devam edin. Çıkan kiri bir peçete yardımı ile temizleyin. Bu işlemleri yaparken kulağınızın ters yönüne doğru yatmanız gerekir.

Kulak tıkanıklığını sadece kirden olmaz. Kulak iltihabından da kaynaklanabilir. Yada kulağa yabancı cisimlerin, böcek ve benzeri şeylerin kaçmasından da Olabilir. O zaman mutlaka doktora başvurmak gerekir. Doktorun kulak için vereceği damlalar, antibiyotikler ve benzeri ilaçlarla tedavi edilmesi lazım.

Kulak sağlığı ihmale gelmez….

sağlıcakla kalın…

 

YORUM YOK

CEVAP VER