Kız Kalesi

0
410
Kız Kalesi
Kız Kalesi

Mersin’in Edremit ilçesine bağlı turizm merkezli özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık bir yerleşim yeridir Kız Kalesi.

Kız Kalesi

Kız Kalesi, Mersin’e 1 saat kadar uzaklıkta ve ulaşımı çok kolay bir yerdedir. Yerli ve yabancı turistler Kız Kalesini en çok denizi için tercih etmektedir. Kız Kalesi manzarası ile denizi çok güzel, tertemiz girilmeye değer. Kumsalı yumuşacık, üzerinde yürümek ayrı bir zevk. Gerçekten denizi ve kumsalı güzel olan sayılı turistlik yerlerden biri.

Kız Kalesinde konaklamak için  oteller, moteller, pansiyonlar oldukça fazla, yer sıkıntısı çekmek gibi bir derdiniz olmaz. Her bütçeye uygundur. Konaklama yerleri  denize, lokantalara, alışveriş yerlerine çok yakın aradığınız her şeyi bulmak mümkün. İsterseniz çadır dahi kurabilirsiniz deniz kenarına biraz sıcak olur ama manzarası süper….

Kız Kalesi geceleri ayrı bir güzel insanlar cıvıl cıvıl, rengarenk ışıklı caddeler, süs eşyalarının satıldığı yol kenarındaki küçük dükkanlar, dövme yapanlar, bici bici satanlar, dondurmacılar, mısırcılar, deniz malzemeleri satan dükkanlar hepsi gece daha farklı ve eğlenceli oluyor.

Gündüz sadece deniz kenarı kalabalık oluyor. sokaklarında, caddelerinde aşırı sıcaktan dolayı insan görmek biraz zor. Güneşin batması ile birden ortalık insan kaynıyor. Gecesi daha renkli ve eğlencelidir kız kalesinin. Denizin ortasında adını aldığı Kız Kalesi ayrı bir güzellik katıyor. Neden kız kalesi denilmiş diye merak ederseniz eğer şöyle bir hikayesi olduğunu öğrendim.

Kız Kalesi Hikayesi

Bundan yıllar önce, o zaman ki adıyla Korykos’a egemen olan bir kral varmış. Bu kralın en büyük isteği bir kız çocuğunun olması imiş. Gece gündüz Allah’a yalvarmış sonunda bir kız çocuğu dünyaya gelmiş. Zaman içinde büyüyen kız güzelliği ve yardımseverliği ile etrafındaki insanların büyük sevgisini kazanmış. Korykos’a bir falcının geldiğini duyan kral falcıyı yanına çağırmış ve kızının geleceğini öğrenmek için kızının falına bakmasını istemiş. Falcı kızın eline bakar bakmaz irkilmiş, kızın bir yılan tarafından sokulacağını bunun bir kader olduğunu kralın bile engel olamayacağını söylemiş.

Kralı almış bir düşünce, sonra sahilin karşısına kızını bu gelecekten koruma düşüncesi ile bir kale yaptırmış. Kızını bu kaleye kapamış olan bitenden haberi olmayan kız günden güne erimeye başlamış.

Bir gün  saraydan kaleye bir sepet üzüm gönderilmiş içinden çıkan yılan kızı zehirleyerek ölümüne sebep olmuş. Demek ki kaderin önüne geçmek mümkün değilmiş.

Kız kalesi hikayesi bu şekilde olmuş ve adını buradan almıştır.

Tantuni

Kız Kalesine gelip tantuni yemeden gitmek olmaz. Tantuni Mersin ilinin meşhur lezzetli bir dürüm çeşididir. Et ve kuyruk yağının özel tavalarda kavrularak ekmek arası veya lavaşa sarılarak hazırlanır.

Tantuninin yanında acı biber turşusu ile ayran mutlaka olmalı. Tantuniyi isterseniz evinizde de yapabilirsiniz. Yapımı çok kolay bir kere yaparken görmeniz yeterli.

Kız kalesi kısaca deniz, kum, güneş, eğlence, tatil, tarih, damak tadı hepsi bir arada….

İyi gezmeler bol güneşler….

YORUM YOK

CEVAP VER