Kısırlık Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

0
349
Kısırlık Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?
Kısırlık Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Dünya üzerinde yaşayan insanların en önemli sorununu teşkil eden konulardan biridir kısırlık. Kısırlık nedir? Tedavi yolları nelerdir? Dar anlamda tanımlama yapacak olursak kısırlık,  çocuk yapma yeteneğinin olmaması, yani döl verememek olarak tanımlanır. Nüfus artışının çok az olduğu veya hemen hemen hiç olmadığı bazı ülkelerde döl veriminin azlığı bir afet olarak kabul edilir. Bu gibi ülkelerde gebelik, istendiği halde 18 aylık normal bir evlilik süresi içinde gerçekleşmezse kısırlıktan bahsedelerki, bu duruma çiftlerin yaklaşık yüzde 10’unda rastlanır. Sorumluluk duruma göre eşlerden birine veya bazen de her ikisine aittir. Teşhisin konmasında ve tedavinin belirlenmesinde , öncelikle yapılması gereken şey, kısırlık için başvuran çiftin her iki üyesiyle de görüşmek ve klinik muayeneleri yapmaktır.

Kadında Kısırlık Nedenleri?

Kadın kısırlıklarının büyük kısmı, fallop borularını etkilemiş olan enfeksiyonlardan, yumurta bozukluklarından veya dölyatağı boynu mukusunun yetersizliğinden ileri gelir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri?

Sperma analizi kısırlık hakkında değerli bilgiler verir. Ancak normal sperma hücrelerinin varlığına rağmen, erkek kısırlığı bağışıklıkla ılgili sorunlara veya bir boşalma bozukluğuna da bağlı olabilir.

Kısırlıkta Tedavi Yolları

Kısırlıkta tedavi , sorunun kaynağına göre, iyileştirici veya geçici olarak yapılabilir. Tedavinin seçimi,  kısırlığın nedenine bağlıdır. Geçici tedavi, fallop boruları tıkalı olan veya hiç bulunmayan kadınların çocuk sahibi olabilmeleri için geliştirilmiştir. Bu yöntem genellikle, üst üste birçok ovosit elde etmek amacıyla, kadın yumurtalığının hormonla uyarılarılmasından sonra, eşlerden her birinden cinsiyet hücresi alarak döllenmeyi anne ve vücudun dışında gerçekleşmekten ibarettir. Döllenmeden iki sonra bir veya daha çok embriyon kadının döl yatağınına aktarılır. “Tüp bebek” fallop borularının dölleyici işlemdeki rolüne ihtiyaç bırakmaz. Başarı 100 tedavi işleminde 10-12 doğum dolayındadır. Bir çok embriyon geliştiğinde, bunlar daha sonraki bir aktarma için saklanmak amacıyla dondurulabilir. Bu aktarma yumurtalıklarının uyarılmasına ve ovositlerinin alınması için bir müdahaleye gerek kalmadan, doğal bir adet çevrimi sırasında gerçekleştirilebilir.

Suni döllenme, eşin veya bir vericinin spermasıyla gerçekleştirilebilir. Suni döllenme özellikle sperm sayısı yetersiz erkek kısırlığı için veya dölyatağı boynu mukusu yetersiz olan kadınlar için uygundur. Eş spermasıyla suni döllenmede tekrarlanan başarısızlık halinde genelikle tüp bebek yöntemine başvurulur.

YORUM YOK

CEVAP VER