Kapuzbaşı Şelalesine Nasıl Gidilir?

2
5934
kapuzbaşı şelalesi nerede
kapuzbaşı şelalesi nerede

Kapuzbaşı şelalesine nasıl gidilir? Kapuzbaşı şelalesi nerededir? Kapuzbaşı şelalesi Yahyalı-Kayseriye 85 km dir. Yahyalı güzergahı İncesu-Yeşilhisar güzergahından gidildiğinde 110 km mesafededir. Kayseri Erciyes dağı Develi güzergahından gidildiğinde ise 85 km dir. Kayseri  Erciyes Develi yoluyla Yahyalıdan sonra şelalelere iki farklı yoldan gidilebiliyor. Gidilen yollardan  birincisi Yahyalı Dikme-Çamlıca Ulupınar, ikincisi ise Yahyalı-Dikme Deli Ali Uşağı- Yeşilköy Balcıçakırı güzergahıdır. İlk gidilen yol 55 km dir. İkinci gidilen yol 65 km. dir. yahyalıdan sonra 1,5-2 saat sürüyor. Kapuzbaşı takım şelalelerinin yolu tamamen asfalt ve ulaşımı oldukça kolay dır.

Kapuzbaşı Şelalesi 

Dünyanın ikinci büyük şelalesi Kapuzbaşı takım şelaleleri, Yahyalıya 75-80 km uzaklıkta Aladağlar milli park içerisinde bulunan bu şelaleler, keşfedilmemiş cennet köşesi. Sadece Kayserinin değil, Türkiye’nin ilçelerinden biri Yahyalı.


Sarp kayalıkların çevrelediği derin vadilerden ilerliyoruz, bakalım bizi nasıl bir güzellik bekliyor. Gerçekten zor bir yolculuk çektik ama, yani ben böyle yaratılış harikasıyla karşılaşacağımı tahmin etmiyordum. Tam 7 tane şelale var. Sesiyle ,yeriyle, bulunduğu mekanla tam bir yaratılış harikası. Asıl benim merak ettiğim büyük şelale, ona doğru ilerlediğimizde  çok merak ediyorum, karşımıza ne çıkacak. Kelimelerle ifade edilecek manzara değil. Hem büyük, hem geniş. O kadar güzel ismi var ki, “Elif şelalesi”.Normalde buraya 5 saatte

elif şelalesi

ulaşıyormuş arabalar. Ama şimdi güzel bir yol yapılmış. Normalde  Kayseri Yahyalıdan 1 saat 15 dakikada ulaşabilme imkanınız var. Neden buralar bakir kalmış, neden etrafta çok yerleşim yeri yok diye düşünüyorsanız, Romalılar burada para basıyorlarmış, yani para basmak için kullanıyorlarmış.Ondan dolayı bu bölge tamamıyla yerleşime kapatılmış. Romalılardan gelen bir gelenek ve etrafı sarp kayalıklardan oluştuğu için, bu bölgede çok fazla yerleşim olmamış.

Elif şelalesine bakarken Kuran-ı Kerim de Bakara süresi  74. Ayet aklıma geldi, Paylaşmaya çalışıyım. Sizlerde kimi kalpler vardır ki, taş gibidir.Kimi taşlar vardır ki,Allah korkusuyla düşerler. Kimi taşlar vardır ki, o taşların içinden ırmaklar akar. İnşallah bu ırmağın geldiği yerde Cennet olur. Sizde Cennet kokusunu almak üzere Kapuzbaşı şelalesine gelirsiniz. Yani Yahyalının yolunu tutarsınız.

Bu muhteşem güzelliğe bakıp da, yaratılanlara ve yaratana bir daha hayran olmamak eldemi. İnsanın tüm düşüncelerinden sıyrıldığı, adeta yenilendiği büyüleyici bir atmosfer var, burada.

Sanki, bütün güzellikler Yahyalıda buluşmuş. Hemen aşağısında Zamantı ırmağı akıyor. Bu ırmakta rafting de yapılabiliyor. Bütün rafting meraklılarını Zamantı ırmağına rafting yapmaya davet ediyorum. Zamantı ırmağının da çevresi yemyeşil cıvıl cıvıl kuş sesleri, hızlı akan Zamantı ırmağı ve yemyeşil doğa.

Böyle bir güzellik içinde rafting yapmak, ayrı bir güzellik olur. Kuşkusuz halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Ayrıca madencilik ve nakliyatçılık da ciddi bir sektör.

Kayseri Yahyalı

Yahyalıya Cennet gibi dersek hiçte abartmamış olmayız. Akarsularıyla, şelaleleriyle, ormanlarıyla tertemiz mis gibi havasıyla Yahyalı gerçekten bambaşka bir yer. Yahyalıda Kapuzbaşı takım şelaleleri dünyanın en yüksek akan şelalerinden biri tam 80 km yüksekten akıyor. Allah Yahyalıya bütün güzellikleri vermiş. Bölgede anlatılan bir hikaye gerçekten çok hoşumuza gitti, sizlerlerle paylaşmak istedim. Hikaye bu ya adam ölmüş Allah’ın huzuruna çıkmış. Kendisine sorulan ilk soru  Yahyalı şelalelerini gördünmü olmuş. Yahyalıyı, Yahyalıdaki şelaleleri ve güzelliklerini görmediyseniz ilk fırsatta yolunuz yahyalıya düşmeli. Yahyalıyı görmeden ölmemeli. Yahyalıda doğa gelen misafirlere eşsiz bir güzellik sunuyor. Akıntı şelale değil, Yahyalıdaki şelaleler hepsi dağların içinden çıkan patlama şelaleler. Kapuzbaşı şelalesinin olduğu bu bölgede birde un değirmeni var. Civar köylerde oturanlar buraya geliyorlar. Buğdaylarını, arpalarını bu değirmende işliyorlarmış. Böylesi güzellikleri olan Yahyalıda turizm yatırımı olmaması kanayan bir yara.

kapuz şelalesi rafting
kapuz şelalesi rafting

Tatil ve dinlenmek deniz kenarlarında olmuyor artık, günümüzde doğa turizmi de çok rövanşta. Yahyalıdaki şelaleler, yaylalar doğa yürüyüşü dediğimiz trekking  yapabileceğimiz alanlar, rafting yapabileceğimiz akarsular gelecek misafirleri bekliyor. Yahyalıdaki bu güzellikleri sadece Türkiye’nin değil tüm  dünyanın bilmesi ve tanıması gerekiyor. Turizm yatırımcıları Yahyalı yı görmeden yatırım yapmamaya davet ediyoruz. Önce gelin Yahyalıda ki güzellikleri görün sonra karar verin nereye yatırım yapacağınıza.

kapuzbaşı yahyalı konaklama
kapuzbaşı yahyalı konaklama

Kapuzbaşı şelalelerini gezmeye geldiğinizde kalabileceğiniz konaklama ağaçlıklar arasında, su sesi arasında doğayı izleyip dinleyebileceğiniz küçük moteller, pansiyonlar var efendim…Yahyalı doğanın tüm nimetlerini içinde barındıran bir cennet….

2 Yorumlar

CEVAP VER