Kan Uyuşmazlığı Nedir?

0
506
Kan Uyuşmazıığı Nedir?
Kan Uyuşmazıığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı Nedir? Kan uyuşmazlığı Rh faktörü olarak bilinen  pozitif ve negatif olarak değerlendirilen gruplar arasındaki uyuşmazlıktır. Annenin kan grubunun Rh negatif, babanın kan grubunun ise Rh pozitif olması halinde görülen Rh uyumsuzluğuna , kan uyuşmazlığı denir.

Burada önemli olan ddurum anne adayının Rh negatif, baba adayının Rh pozitif olma durumunda söz konusudur. Bunun tersinde anne adayının pozitif, baba adayının negatif olması durumunda kan uyuşmazlığından söz edilemez. Çünkü burada söz konusu olan annenin negatif olmasıdır. Ayrıca her iki bireyinde negatif veya pozitif olması durumunda kan uyuşmazlığı söz konusu değildir.

Kan uyuşmazlığı testi genelde evlenmeden önce rutin olarak yapılmaktadır. Bu test evlenecek olan çiftlere bir uyarıda bulunur. Kan uyuşmazlığı dendiğinde asıl problem Rh negatif olan annenin kanına Rh pozitif olan bir kan hücresi girdiğinde annenin kanında bu hücrelere karşı bir antikor bunları yok edecek bir maddenin oluşmasından kaynaklanır.

Rh pozitif kan grubu, Rh negatife göre daha baskın genetik yapı taşıdığından babanın pozitif annenin negatif olduğu yani kan uyuşmazlığı olduğu durumlarda genelde bebekte babanın faktörüne yani Rh pozitife sahip olur.gebeliğin ilk esnasında anne kanına bebek kanının karışması durumunda bir Rh uyuşmazlığı tetiklenmesi durumu söz konusudur.

Annenin gebeliği sırasında herhangi bir kanamasının olması bebek kanının anne kanına karışması söz konusudur. Tabiki esas karışma doğumda meydana gelir. Doğum ister sezeryan, ister normal doğum olsun doğum esnasında bebek kanından anne kanına bir miktar kan karışır.

Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Eğer ki,  gerekli önlemler alınmazsa annenin negatif, bebeğin pozitif olduğu durumlarda bir reaksiyon oluşur. Annenin bu gebeliği değilde takip eden diğer gebelikleri daha risk altında olur ve eğer tedbir alınmazsa daha çok etkilenir.

Çaresi yok mu tabi ki var anne adayına gebeliğin 28. haftasına gelindiğinde Rh perimmün globulin isimli korunma iğnesi yapılır. Yine bebeğin doğduğunda kan grubu pozitif ise, ilerideki hamileliklerde antikor üretimini engellemek için 72 saat içinde aynı koruyucu iğne yapılmalıdır. Ayrıca hamileliğin sonlandırılması halinde bile uyumsuzluk söz konusuysa koruyucu iğnenin operasyondan hemen önce uygulanması gereklidir.

 

YORUM YOK

CEVAP VER