İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

0
1013
ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir
ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir

i

shal genellikle yaz aylarında çok sık karışılaşılan,insanın sosyal ve iş hayatını alt üst eden olumsuz bir sağlık sorunudur, ishal deyip geçmeyin özellikle çocuklarda ishal yüzünden hayatını kaybeden bir çok çocuğumuz vardır. İshal dünyada ölümcül nedenlerin en başında gelmektedir. İshalde beslenmenin çok büyük önemi vardır. Öncelikle ishalin nedeni nedir? bunun araştırılmasından sonra ishale göre uygun diyet yapılmalıdır.

İshal Nedir?

İshal dışkının sulu olması ve dışkılamada fazla artış olmasıdır, Normalde dışkıladığınızdan daha sık aralıklarla olması bağırsak ve karın ağrısıyla kendini gösterir.

İshali oluşturan en büyük nedenlerden birisi ağız yoluyla giren mikroplardır, çeşitli ilaç ve antibiyotikler, çeşitli bağırsak ve mide rahatsızlıkları ve stres te ishalin oluşmasında bir etkendir.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

 • Dışkılamanın sulu olması
 • Normal dışkılamadan daha sık aralıklarla tuvalete çıkma
 • Susuzluk
 • Ateş yükselmesi
 • Halsizlik
 • Karında ağrı ve gurultu duyma
 • Kusma ve mide bulantısı
ishalin belirtileri nelerdir
ishalin belirtileri nelerdir

İshal Nasıl Oluşur?

Özellikle kirli sulardan ve bu sularla yıkanan bulaşıklardan, yiyecek ve içeceklerden çok kolay şekilde vücuda mikrop girerek ishal yapabilir. İshalden korunmanın en önemli yolları sık sık ellleri yıkamak, yiyecekleri temiz su ile bol su ile yıkamaktır.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İshalde eğer yüksek ateş, dışkılamada kanama, kusma yoksa evde ishal diyeti yapabilirsiniz. İshalde yapılacak en önemli şey vücudun kaybettiği suyu tekrar vücuda kazandırmak bunun için mutlaka bol bol su ve sıvı gıdalar tüketmelisiniz. Kullandığınız tuvaletin mutlaka temiz olması şarttır.

İshale İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Pirinç ve Pirinç Suyu: İshalde dışkının sulu kıvamdan çıkıp normal dışkı haline dönmesi için pirinç yada pirinç suyunu tüketebilirsiniz.

Pirinç az lifli bir gıda olduğu için ishale çok büyük faydası vardır, Esmer pirinçleri kesinlikle ishalde tüketmemelisiniz, çünkü lif oranı yüksektir. İshalde her zaman lif oranı düşük besinler tercih etmelisiniz. Pirinci yağsız şekilde lapa gibi pişirip tüketin. Ben pirinç lapası yiyemiyorum diyorsanız 1 çay bardağı beyaz pirinci 2 su bardağı su ile bir kabın içine ıslatın 1 saat bu şekilde bekletin pirincin nişastası çıkacaktır, çıkan bu beyaz nişastalı suyu yudumlayarak için.

Muz:Muz tek başına ishale etki etmez fakat ishalle birlikte kaybettiğiniz potasyumu vücuda geri kazandırır, muzda bol miktarda potasyum bulunur. Sinidirimi kolay bir meyvedir ve ishal için en çok tercih edilen yiyecekler arasındadır.

Elma: ishali kesmekte elmanın da rolü büyüktür, fakat elmanın kabuğu soyularak tüketilmesi gerekir elmanın kabuğu ishale faydalı değildir, sindirim sistemini hassaslaştırır.

Nar:Vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasında etkilidir, mideyi kuvvaetlendirir. Narın meyvesi de kabuğu da ishale faydalıdır, kabuğunu kaynatıp balla tatlandırarak soğuk olarak içebilirsiniz. Nar ekşisi de yiyebilirsiniz ekşi ve mayhoş bir tadı vardır fakat oda ishalde etkilidir.

Yoğurt: Yoğurt bağırsak sağlığı için tüketilen en önemli besindir. Yoğurdun içinde bulunan yararlı besinler bağırsaklarda bulunan ve ishale sebep olan bakterileri ve mikropların yaşamasına izin vermez. yoğurdu bol bol tüketin, özellikle ev yapımı yoğurt tercih edilmelidir.

Patates: haşlanmış patates püresi ishali kesmekte yardımcı besinler arasındadır, suda haşlanan patatesleri ishaliniz geçene kadar tüketebilirsiniz.

Sarımsak: Kokusundan dolayı çok tercih edilmez ama bağırsaktaki mikropları öldürmekte etkilidir ve ishali kesmekte fayda sağlayacaktır.

Bal: Bakteriden dolayı olan ishallerde bal etkilir, ılık suyun içine karıştracağınız balı her öğünde yudum yudum içebilirsiniz.

Papatya çayı: Papatya bağırsaklardaki iltihabı önler, bakterileri öldürüp ishalde etkili bir bitkidir. Papatya çayı içmeniz ishale iyi gelecektir.

Zencefil Çayı: İshal olduğu durumlarda ishalin önüne geçer ve ilerlemesine engel olur. Vücudun kaybettiği sıvıyı vucuda geri kazandırır. Halsizliği geçirir

Havuç, kiraz, böğürtlen, Türk kahvesi, Kola, Gazoz, demli çay da ishali kesmekte yardımcıdır.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

 • Kilo kaybı
 • Ağızda aşırı kuruluk
 • Yüksek ateş
 • Dışkıda kan olması
 • Sık sık kusma
 • Karın ağrısı
 • Gözlerde çukurlaşma olursa
 • İştahsızlık

İshalde bu gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız mutlaka evde tedaviden önce doktora gitmenizde fayda vardır.

YORUM YOK

CEVAP VER