İçli Köfte

0
216
İçli Köfte
İçli Köfte

Hatay’ nın yöresel yemeklerinin başında içli köfte gelir. Sizlerinde bu eşsiz lezzeti tatmanız evlerinizde yapmanız için İçli köfte  anlattım.

İlk önce şunu belirteyim içli köfte yapımında malzeme çok önemli. Ağız tadıyla içli köfte yemek istiyorsanız malzemeyi çok iyi seçmeniz gerekir.

İçli Köfte Tarifi

Köftenin dış malzemeleri

İnce köftelik bulgur

Un

Kimyon

Biber salçası

tuz

yoğurmak için su

Köftenin iç malzemeleri

Kıyma

Soğan

Karabiber

Biber Slçası

tuz

sıvı yağ

Limon

İçli Köfte

Ben göz kararı yaptığım için miktar belirtmedim. Sizlerede bu şekilde anlatacağım. İçli köftenin farklı farklı tarifleri mevcut sitelerde ben bu şekil yapıyorum gayette lezzetli oluyor. Elimizin altında kolay temin edebileceğimiz malzemelerden oluşuyor. köftenin yapımı zor gibi görünsede eliniz alıştıktan sonra gayet kolay. Şimdi artık el ile yapan az kişi var, elimizle oyduğumuz köfteleri şimdi makineler yapıyor işimiz daha da  kolaylaştı. Bunu herkes artık kolaylıkla yapabiliyor. Silah icat oldu mertlik bozuldu sözünü ben içli köfte için de aynısını söylüyorum. El ile yapılan lezzet daha bir başka oluyor.

Şimdi gelelim İçli köftenin yapılışına,

Yapılışı

İnce köftelik bulguru geniş bir leğene dökün. Üzerine çok az bulguru hafif ıslatacak şekilde su dökün yumuşaması için yoğururken yorulmazsınız. Daha sonra kimyon, biber salçası ve birazda tuz ekleyerek karıştırın biraz yoğurduktan sonra unu ekleyin hamur yoğurur gibi yoğurun iyice birbirine harmanlansın bulgur ile un yumuşak macun kıvamına gelmesi lazım elinize bir miktar hamuru alın parmağınızla içini az bir şey oymaya çalışın eğer dağılmadan açılıyorsa yoğurma işlemi tamamdır. Burada unun miktarını çok iyi ayarlamak lazım.

Hamurumuzu hazır ettiktekten sonra köftemizin içini hazırlayalım. Ben burada önce köftenin dışının hazırlanışını anlattım siz hazırlarken içinden başlayın çünkü dışını hazırlarken içinin soğuması lazım.

Kıymamızı tencereye koyuyoruz. Kıymamız kavrulduktan sonra içine İnce ince yemeklik olarak doğradığımız soğanlarımızı ekleyip birazda soğanla kavuruyoruz. İçine karabiber, biber salçası ve tuzumuzu ekleyip ocaktan indirip soğumasını bekliyoruz.

El ile yapmak ilk yapanlar için zordur. Makinesini temin ederseniz çok daha kolay açabilirsiniz.

El ile yapmak için elimize ceviz büyüklüğünde aldığımız hamurumuzu işaret parmağımızla içinini dolma oyar gibi elimizle oyuyoruz. Biraz sabır ister ama yapa yapa insan alışıyor. Ben Ankara’lıyım İçli köftenin İ sini bilmezken şimdi gayet güzel köfteter yapabiliyorum. İçini oyduğumuz köftelerin içine kıymamızdan koyup ağzını kapatıyoruz.

Köftenin yapılış şeklini görenler bunu çok daha kolay yapacaktır. Hiç görmeyenler ise içli köfte ile ilgili video izlemelerini tavsiye ederim.

Köftelerimiz bitti sıra kızartmaya geldi. Köftelerimizi önceden kızdırdığımız yağın içine teker teker bırakıyoruz arkalı önlü yakmadan nar gibi kızartıyoruz. Kızartma işlemi bittikten sonra servis tabaklarına alıyoruz üzerine limon sıkarak afiyetle yiyiyoruz.

Afiyet bal şeker olsun….

YORUM YOK

CEVAP VER