Hıdırellez Nedir?

0
600
Hıdırellez Nedir?
Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez nedir? Niye Hıdırellez denilmiştir? Hıdırellez Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselamın bir araya geldiği günlere Hıdırellez denir. 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece Hıdırellezdir.

Hz. Musa zamanında yaşayan bir veli, bir alim yada bizim inancımıza göre Hızır Aleyhisselamdır. Dokunduğu yerde yeşillik, bolluk, bereket getirdiği için baharın müjdecisidir. Allah sadece ona  zamanda yolculuk yetisi vermiştir. Diğer bir ismide Zülkarneyndir. Hıdırellez günlerinde enerjiler çok yoğun olur. O günlerde yapılması gereken şeyler vardır. Bütün dilerlerin Hızır tarafından Allah’ın izniyle yerine getirileceğine inanılır. Çeşitli dilekler, ritüeller yapılır. Sadece bizim Türklere has bir gelenek değildir. Dünyanın bir çok yerinde kutlanmaktadır.

Hıdırellez günlerinde özellikle gül ve gülağacının dibine olmasını istediğiniz dileklerin şekilleri çizilerek veya yapılarak Allah’ın izniyle dileklerde bulununur.

Hızır Aleyhisselam

Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselamın karşılaşmasınına vesile olan Allah’ın hikmeti olay şöyle başlamıştır.

Hz. Musa’ın tevhid mücadelesinde İsrailoğullarının ardı arkası kesilmeyen isyan hareketleri, Hz. Musa‘yı iyice sıkıntıya uğratmış ve bir gün birlikte olduğu arkadaşına, iki denizin birleştiği yere ulaşmaya, yıllarca yürümeye kararlı olduğunu ve seyahat etmek istediğini söyler.

Bu aslında nefsi bir gezinti değildi. Önemli bir nedeni ve bir hikmeti vardı. Yolculuğa çıkarken yanlarına sadece yiyecek olarak bir balık almışlardı. İki denizin birleşiği yere gelirler. Fakat orada balıklarını unuturlar. Balık denize bir şekilde kayıverir. Aslında arkadaşı balığın denize kayışını görmüş fakat ne hikmetse haber verememiştir. Bunda bir hikmet olduğunu düşünerek sevinmiş geldikleri yoldan izlerini takip ederek geriye dönmüşlerdir. Kayalık bir yere geldiklerinde  kendisine hikmet verilen ve ilim öğretilmiş olan, Allah’ın sevgili kullarından bir kul olan “Hızır” ile karşılaşırlar.

Hz. Musa aradığını bulmuştu artık. Hızır Aleyhisselama peşi peşine bir sürü sorular sorarak kendisine öğretilen ilmi öğrenmek için peşinden gitmek istediğini ve kendisinede bu bilgileri öğretmesini ister. Hızır da Hz. Musa’ya sen benim yaptıklarıma dayanamazsın der.

Hz. Musa’da sabredeceğini ve şikayette bulunmayacağına söz verir.

Hızır Aleyhisselam’da Hz. Musa’ya ben sana bilgi verinceye kadar kendisine soru sormamasını söyler. Böylece Hızır ile Hz. Musa arasındaki anlaşma tamamlanır.

Hz. Musa hikmetler deryasında Hızır Aleyhisselam ile birlikte kısa yolculuğu sayesinde birçok olaylarla karşılaşmış ve bu olayların gerçek yönlerini görerek bir çok tecrübe ile öğrenmiş, yenilenmiş ve güçlenmiş olarak milletine geri dönmüştür.

Sallallahu aleyhi ve sellem

YORUM YOK

CEVAP VER