Hatay Neden Türkiye’ye Verildi?

0
1009
Hatay Neden Türkiyeye Verildi?
Hatay Neden Türkiyeye Verildi?

Hatay neden Türkiye’ye verildi? Verilmesindeki sebepler nelerdir? Mantıklı olarak düşündüğünüz zaman bunu anlamak zor değil aslında.

Batı Trakya, Ege adaları, Kıbrıs neden Yunanistan’a verildiyse, Musul-Kerkük neden Irak’a, Kırcaali, Razgrad, Şummu  neden Bulgaristan’a verildiyse, Ermeni sorunu neden çıkarıldıysa, Hatay’da o amaçla Türkiye’ye verildi.

Hatay Türkiye’ye Neden Verildi?

Dört bir yandan tesadüf olmayan özellikle planlı olarak oluşturulmuş sorunlarla dolu. Çünkü, Türkiye daha önce bütün bölge ve ülkeleri içine alan Osmanlı’nın merkezi durumundaydı. Böyle bir merkezin tekrar çevresinde bir çekim etkisi oluşturmaması için bütün çevresiyle savaşa bile götürecek oranda sorunlu olması gerekiyordu. Bir imparatorluğu bölmek ve tarihe gömmek sadece onu kağıt üzerinde tarihe görmekle olmaz.

O imparatorluğu, çatısı altında yaşamış insanların zihnindede bölmek gerekir. Ancak zihinlerde bölündükten sonra Osmanlı tam anlamıyla tarihe gömülebilirdi. Zihinlerde bölünmenin en etkili yolu da düşmanlıktır. Düşmanlık aileleri bile bölmeye gücü yeter. Silahtan ve paradan daha etkili bir güçtür.

Türkiye ‘nin hemen hemen bütün komşularıyla düşman edilmiş bir komşu olmasının arkasında yatan neden budur. Osmanlı’ nın tam olarak yok edilmesi savaşlarla kazanılan zaferlerle mümkün olmadığı için savaşlardan sonra onu bölmeye devam edecek düşmanlıklara ihtiyaç vardı.

İşte Türkiye’nin Kıbrıs, Ege,Batı Trakya, Musul-Kerkük, Hatay, Ermeni, Bulgar Türkleri sorunlarıyla sürekli boğuşmuş olmasının arkasında yatan neden budur. İşgalciler 2. Dünya tezgahına doğru giderken son bir kontrol yaptılar ve bir eksik farkettiler. Biz buralardan çekildikten sonra Türkiye’nin Suriye ile düşman olması için herhangi bir malzeme yok ortalıkta. Bütün komşuları ile var ama Suriye ile yok!

Hemen al acele Suriye’ye verilmiş Hatay önce bağımsız bir devlet haline getirildi. Sonra Türkiye’ye katılması sağlandı. Peki neden Hatay,  başka bir bölge Türiye’ye verilemezmiydi? Verilebilirdi elbette ama Suriye için sürekli bir düşmanlık malzemesi olmaya aday tek yer Hatay’dır.

Hatay haritadan da anlaşılacağı gibi Suriye  için çok önemli bir yerdir. Böylece her komşu ile planlı olarak sorunlu hale getirilmiş Türkiye nin Suriye ile de sorunlu olması sağlanmış oldu.

Suriye’nin eski deniz sınırı ile yeni deniz sınırı Hatay’ ı Suriye için önemli hale getiren en önemli etkendir….

 

YORUM YOK

CEVAP VER