Gusül Nedir? Nasıl Alınır?

0
777
Gusül Nedir? Nasıl Alınır?
Gusül Nedir? Nasıl Alınır?

 

Öncelikle gusül nedir? Onu açıklayalım. Gusül  vücudun tamamının yıkanması demektir. Gusül abdestini almak için üç tane farzı yerine getirmek gerekir. Gusül abdesti nasıl alınır? tek tek açık bir şekilde açıklayalım.

 Gusül Nedir? Nasıl Alınır?

Birincisi, ağıza bolca su alıp, boğaza kadar çalkalamak. İkincisi, genize kadar su çekip burunu temizlemek. Üçüncüsü ise bütün vücudu kuru yer kalmıyacak şekilde yıkamak.

Bileklerle beraber elleri üç defa yıkamak, cinsel organı yıkamak, bedende pislik varsa onları temizlemek, namaz için alınan abdest gibi abdest almak, elleri yıkarken besmele çekmek, guslederken suyu normal bir miktarda kullanmak, guslederken kıbleye karşı yönelmemek, guslederken kimsenin görmeyeceği yerde yıkanmak, guslederken hiç bir şey konuşmamak müstehaptır. Farzları, sünnetleri ve adabına uygun gusletmek isteyen kişi öncelikle ellerini bileklerine kadar yıkar. Sonra cinsel uzvunda pislik varsa onları yıkar, olmasada yıkaması gerekir. Bundan sonra sağ avucuna su alarak onu ağzına alır ve boğazına kadar ağzının içini su ile çalkalar. Bunu işlem üç defa yapılır. Sonra sağ eliyle burnuna su çekip üç defa yıkanır. Sol eliyle burnunda pislik varsa sümkürülür. Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alınır. Abdest aldıktan sonra önce sağ omuzuna, sonra sağ omuzuna, sonra başına üçer defa su dökerek bütün vücut yıkanır. İğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde beden yıkanması gerekir.

Gusülün Faydaları Nelerdir?

Gusül vücuttaki elektriksel dengeyi sağlar. Kan dolaşımı ve tansiyonu dengeler. Derideki gözeneklerin rahat hava almasını sağlar. Cinsi münasebetten sonra vücudun yıkanıp temizlenmesi gerekir. Çünkü cinsi münasebette teneffüs ve nabız artmakta, göz bebekleri büyümekte, damarlar genişleyip daralmaktadır. İşte gusül vücudun dengesini bulmasını sağlar.

Gusülü Gerektiren Haller Nelerdir?

Gusül , meni yerinden şehvetle ayrılıp organdan çıktığı zaman farz olur. Menin yeri erkeğin bel kemiği, kadının göğüs kemikleridir. Erkeğin menisi beyaz veya krem sarısı rengindedir. Kadının menisi ince ve sarıdır.

Rüyasında kadının meni geldiğini gördüğünde yıkanması gerekir. Kadının menisi olur mu? Evet olur. Kadının menisi olmasaydı çocuğu kendine nasıl benzeyebilirdi. Eğer meni gelmemişse gusül gerektirmez.

Adet gören bir kadın, adet kanı kesildikten sonra gusül abdesti alması gerekir.

Doğum yapan kadın loğusalık dönemi .bittiğinde gusül abdesti alması farzdır.

Kadının cinsel organına erkek cinsel organından başka parmak ve benzeri şeyler sokulursa gusül gerekmez. Ancak kadın bundan şehvet duymuşsa yıkanması gerekir. Kadının tedavisi için doktorun parmak veya başka bir alet sokması guslü gerektirmez. Tedavi için kullanılan fitilde aynıdır.

Gusül sırasında kadının küpesi ve dar olan  yüzüğü oynatması vacibtir.

Gusül esnasında suyu gözlerin içine ulaştırmak farz değildir.

Durgun su  veya akarsuda Gusledilir. Akarsuda hareket etmesine gerek yoktur. Durgun su içinde bedeni üç defa hareket ettirmek gerek.

Gusüle mani olan Şeyler

Tırnak arasında veya üstünde bulunan oje, hamur gibi su ile teması kesen herşey gusle manidir. Kir gusle mani değildir. Toprak ve çamur gusle mani değildir.

Kına ve boya abdeste mani değildir. Fakat saçlar üzerinde tabaka oluşturan saç boyalarına dikkat etmek lazım. Şu geçirmesi gerekir.

İslam dini insana faydalı olanı mubah zararlı olanı haram ya da mekruh saymıştır. O halde çürüyen dişleri doldurmak veya kapatmak, dökülen dişlerin yerine suni diş taktırmak yararlı ve mubahtır. Yara üzerine veya sargı üzerine mesh yapıldığı gibi, dişi kaplatma, doldurma gusle ve abdeste mani değildir.

YORUM YOK

CEVAP VER