Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0
552
Güneş Kremi Alırken neye Dikkat Etmek Gerekir?
Güneş Kremi Alırken neye Dikkat Etmek Gerekir?

Güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmak ve güneşin altında cildimizi istakoz gibi kızartmamak için Güneş kremleri kullanmalıyız. Peki Güneş kremi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gelişi güzel aldığımız güneş kremleri bizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için yeterlimi?

Güneş kremleri Ne Derece Güvenli?

Güneş kremi kullanıyoruz fakat kullandığımız güneş kremleri ne derece güvenli? Güneş kremi kullanırken derimizin altında önemli dokuların olduğunu unutmamak gerekir. Kaş yapıyım derken göz çıkarmamalıyız.

Güneşin zararlı ışınları insanların endişelerini her geçen gün artırmaktadır. Vücudumuz için gerekli olan D vitami almak için güneşlenmek zorundayız. Fakat güneşin zararlı ışınları göründüğü kadar masum değil. Çünkü vücutta oluşan lekelere, hormonal sorunlara ve hatta kansere sebebiyet vermektedir. Dikkat etmeksek eğer kullandığımız güneş kremleride aynı zararlara yol açabilir.

 Güneş Kremi Kullanmak Gerekli mi?

Kesinlikle evet,  insanlar güneş kremi kullanmalı fakat cildimize sürmek için doğru güneş kremini seçmeliyiz. Doğru krem kullandığımız zaman cildimizi koruruz. Cildimiz tarafından emilen kimyasallar var. Mesela benzophenonel güneş kremleri içinde sıkça bulunan bir maddedir. Aslında bu madde kanserojen ve hayvanlarda kansere yol açması ile bilinir.

Yediğimiz ve yüzümüze sürdüğümüz maddeler her zaman güvenli olmalıdır. Bazı Güneş kremlerinin hormonal fonksiyonları engellendiği biliniyor.

Güneş kremi beyaz ise bu doğru seçimdir. Ersağ güneş kremi kesinlikle öneririm. Kimyasal güneş kremi sürüldükten sonra anında kaybolur. Çünkü kimyasal güneş kremi cilt tarafından emilir ve orada aktif hale gelir.

Fiziksel güneş kremi ise deri tarafından emilmez ve kan dolaşımına karışmaz.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güneş kremi alırken içinde mutlaka çinko oksit yada titanyum dioksit veya ikiside bulunmalıdır. Bu maddeler hassas ciltler için de uygundur.

 Ne Sıklıkla Sürmeliyiz?

Fiziksel güneş kremleri tekrar sürülmek zorunda değildir. Tabi havlu ile silinmedikleri sürece. Buna karşılık kimyasal güneş kremleri her bir- iki  saatte tekrar sürülmelidir.  mutlaka güneş kreminiz beyaz renkte ve yoğun olmalıdır.

Yüksek Faktörlü Güneş Kremleri 

Güneşten gelen zararlı ışınlarından korunmak için yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmaya özen gösteririz. Güneşten koruma faktörü ne kadar yüksekse bizim için o kadar iyidir sanırız.

Hayır bu yanlış 4 faktörl güneş kremi ile 50 faktör güneş kremi arasında hiç Bir fark yoktur. Üretim maliyetide aynıdır. Öyle ise neden daha fazla ödeyelim. Çünkü biz tüketiciler yüksek faktörlü güneş kremlerinin daha iyi olduğunu düşünerek yüksek ücret ödemeye hazırız.

Bu bir kandırmacadır. Dikkat edelim satın alırken….

Hepinize bol güneşli günler dilerim..🌞

YORUM YOK

CEVAP VER