Gastrit Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

0
1382
gastrit
gastrit

Gastrit belirtileri ve tedavi yöntemlerine geçmeden önce gastritin en önemli nedenlerinden bir tanesi mide içine yerleşmiş olan bakteridir.Tıbbi adı ile Helikobakter pilori küçük yaşlarda bulaşan ve yıllarca kalıcı olan bir bakteridir. Genellikle yıkanmayan kirli ellerden, kirli yiyeceklerden ve dışkı yoluyla geçer. Rahatsızlığı olan kişilerin nasıl bir tedavi yöntemleri uygulamaları gerekir.

En önemli belirtisi karnın üst kısmında ağrı, bulantı ve şişlik yapmasıdır.

Gastrit Nedir?

Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukozanın farklı sebeplerden dolayı iltihaplanmasıdır. Bazı kişilerde kısa süreli gastrit olabilir buna akut gastrit denir. Bazı kişilerde ise kalıcı ve yıllarca sürer buna da kronik gastrit denir.

Gastrit tedavi edilmezse ilerleyip ülsere kadar gidebilir, Gastrit genel olarak bakteriyel enfeksiyonlar sonucu geçer. Tedavi şekli genellikle antibiyotik tedavisi ile gerçekleşir. Toplumumuzda en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesi gastrit hastalığıdır.

Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden sizde de aynısı varda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  • Karnın üst kısmında ağrı olması
  • Az miktarda yenilen yemek ile doyma hissi ve şişkinlik olması
  • Gaz, şişkinlik ve geğirme olması
  • İştahta azalma
  • Bulantı ve kusma
  • Halsizlik (gastrite bağlı kansızlık)
  • Ağız yoluyla kan gelmesi
  • Gaita renginin siyah olması

Mide iç kaplaması kendini korumak için çeşitli kimyasallar üreterek dışarıdan gelen yiyeceklerin ve kendi ürettiği asidin etkisinden koruyor.

İçtiğiniz bir çok ağrı kesici ilaçlar bu koruyucu kimyasalların üretimini azaltıyor, mide duvarına gelen kan akımını azaltmasından dolayı mide iç duvarının savunma mekanizmasını bozuyor.

Bu nedenle uzun süreli ve yüksek dozda alınan ağrı kesici ilaçlar ve mide korunmadan alınan ağrı kesiciler midede gastrit, ülser ve kanama riskini artırıyor.

Gastrit Tedavisi

Gastrit bakterilerin mideye girmesi sonucu oluşan bir hastalık olduğu için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Doktorun isteyeceği dışkı testi, endaskopi yada mide biyopsisi ile teşhis edilir. Tedavi genellikle ilaçla ve diyet programı ile tedavi edilebilir. Hastaya uygun midesine zarar vermeyen yiyecek ve içecekler tavsiye edilir. Gastrit hastaları alkol ve sigara kullanıyorsa derhal bırakmaları gerekir.

gastrit

Gastrite İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya : papatya çayı için en güzel bitki çaylarından bir tanesidir. Papatyanın iltihap kurutucu ağrı kesici özelliği vardır, özellikle midedeki gazı aza indirip azaltmada yardımcıdır. Papatyanın rahatlatıcı ve hasar görmüş mide mukozasını iyileştirdiği için papatya hastaları için tavsiye edilir.

Papatya çayı nasıl hazırlanır? 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 4-5 adet papatya çiçeği atılıp üzeri kapalı şekilde 10-15 dakika demlenir suyu süzülüp içilir. Günde 2 defa içebilirsiniz.

Meyan Kökü: Meyan kökünün hücrelerdeki tahrişe bağlı ağrıları azaltıcı etkisi gözlenmiştir, midedeki ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarına faydalıdır.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Hazırlanır? 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı meyan kökü katarak ocakta 20 dakika kaynatın, 10 dakika demlendirip soğuduktan sonra suyunu süzerek için öğle ve akşam yemeklerinden önce yada sonra aç yada tok karna içebilirsiniz.

Zencefil: Ağrı ve iltihabı azaltır, Zencefil mide ve bağırsak şikayetlerinde özellikle gastrite iyi gelen ve çok güçlü bir ağrı kesicidir.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?: Çayı toz zencefil ile hazıryacaksanız 1 su bardağı kaynamış suya yarım çay kaşığı toz zencefil katıp 5 dakika demlendirip içebilirsiniz. Zencefil çayını taze zencefil ile yapacaksanız dış kabuğunu çıkartın parçalara bölüp suda kaynatarakta çayınızı hazırlayabilirsiniz.

 İyi Gelen Yiyecekler

Gastriti olanlar yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketmelidir. tedavi süresince ve tekrarlanmaması için ıspanak, lahana, brüksel lahanası, brokoli, bezelye ve yeşil fasulye gibi sebzeleri hayatınızdan eksik etmeyin.

Az yağlı yiyecekleri tercih edin, fazla yağlı yiyecekler mide asidini artırıp midedeki iltihaplanmayı ülsere çevirip kanamaya sebep olabilir.

Yağlı etleri tercih etmenin onun yerine yağsız kırmızı et, tavuk, balık, soya, tam yağlı süt yerine yarım yağlı süt ve tam yağlı yoğurt yerine yarım yağlı yoğurtları tercih edin.

Helikobakter pilori ile savaşan gastritin yayılmasını ve ülsere dönüşmesini engelleyen diğer yiyecekler yaban mersini, elma, yeşil çay, kızılcık, kiraz, kabak ve biber.

Süt

Süt mide ağrısını azaltabilir fakat gastriti iyileştirmez, fakat süt mide asidini bağlayarak asidin gastrit ile zayıflamış mide duvarına etki etmesini engeller, onun için süt gastrit hastalarında mide ağrısını azaltabilir.

Süt seçiminde de özellikle pastörize sütler tercih edilmeli çiğ ve iyi pişmemiş süt içmek birçok enfeksiyonun ve helikobakter pilori nin bulaşmasına neden olur.

Sigara Ve Alkol

Gastrit kimyasalların etkisi ile oluşabiliyor, alkol ve sigara kullanımı gastrit hastalığında artış gösterebilir. Alkol kullanan kişilerde helikobakter pilori enfeksiyonunun sık görüldüğüne dair çalışmaların mevcut olduğu söyleniyor. Bunun nedeni ise sigara ve alkol alan kişilerin düzensiz, sağlıksız ve hijyenik beslenmelelerinden kaynaklanıyor.

Trans Yağ İçeren Yiyecekler: Sindirimi zor hazır gıdalar trans yağ içeren yiyecekler gastrit için önerilmez, çerez, patates kızartması, yağlı hamur işler, cips gibi

Mide asidini düzenleyecek bitki çayları tercih edilip özellikle kakaolu yiyecek ve içecekler, çay, kahve gibi içecekler azaltılmalı.

Asitli meyveler tercih edilmemeli portakal, mandalina ve domates gibi bunlar sitrik asit içerdiği için iltihaplı mideye zarar verir.

Baharatlar doğrudan gastrit yapmaz fakat acı biberin ve baharatların aşırı tüketilmesi geçici ve kısa süreli iltihaplanmaya sebep olabilir. bu bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer, fakat kronik hastalarında baharatlar mide şikayetlerinde artışa neden olabilir.

Hiç bir hastalık hafife alınmamalı ve evde kendi kendinize tedavi yöntemleri uygulamamalısınız.Mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuzun size önerdiği ilaçları ve diyetleri uygulayınız.

Kaydet

YORUM YOK

CEVAP VER