Ana sayfa YAŞAM Ezhel Kimdir?

Ezhel Kimdir?

0
Ezhel Kimdir?
Ezhel Kimdir?

Bizim bildiğimiz Ankara’nın bağları havası, Aspavası meşhurdur. Ama bu adam sayesinde Ankara’nın rapi de İzmir ve İstanbul’a eklenmiş oldu. Hem de gelir geçer bir türden değil bu bol müzikli reggae dolu Ömer Sercan İpekçioğlu bu işe ilk girdiğinde ne Ais Ezhel ne de sadece Ezhel di. Sadece CJ’idi olan Ezhel kimdir?

Ezhel Kimdir?

Ezhel 1990 Ankara doğumlu cebeci bebesiydi. Çocukluğu demirli bahçe çamlıkta gece kondu mahallesinde geçti. Annesi memurdu anneannesi ve teyzesiyle birlikte iyi bir eğitim alması için seferber oldular. Koleje burslu girdi ama kafası oyunda, müzikte ve rap de idi.

Bursunu kaybetti ve devlet okuluna devam etti. Ama başaramadı lise 1 de okulunu terk etti. Okulu bıraktıktan sonra kendini müziğe verdi. Nefret silahsız kuvvet ve yeraltı operasyonu albümü onun ilham kaynağı oldu. İstediği kişi olma yolunda adımlar attı hatta senfoni bile yazdı.

Ezhel Alo Alo

Ezhel 2008’de Keşan ile birlikte bol ayıplı küfürlü bir seri çıkardılar. 2011 yılında kamufle, red, anıl piyancı, keişan, grogi, indio, nomad ile birlikte sekiz parçası ile daha geniş kitlelere ulaştı. Ais Ezhel bu dönemlerde unraited olarak videolarda şarkılar söyledi sonra punkdap dj sappa ve ağabey ile güçlerini birleştirdi ve voodoo müzik prodüksiyon stüdyosunu kurdu. Elemanda çene bol hiphop life tarafından desteklenen freestyle king two yarışmasında 16 kişi arasında birinci oldu. Yine hiphop life’ın desteklediği organize oluruz 2. albümünde yaprak düşerse parçası ile yer aldı.

Zaman geçtikçe artık müzik tarzı oturmuş yaptığı müziğin kültürünü daha iyi anlamış ve farkını ortaya koymuştu. Rap in babasının reggae olduğunu hatta hip hop kültürünün kurucusu DJ coolherg de reggae nin ana vatanı olan Jameika dan geldiğini söylüyor ve işte burada kendi farkını ortaya koyuyor. Arkada düz ve monoton bir ritim üzerine sıra sıra laf söyleyip rap yapacağına daha müzikal kompozisyona sahip besteler yapması ve laflarını araya sokuşturması T-RAP yapması la bebe la Ankara bebesi dedik ya 2012-2013 döneminde gençler birliği sporun müziğine imzasını attı.  Kırmızı-kara dedi ve Ankara’yı bir kere daha bağrına bastı.

2017 yılına geldiğimizde ise isminin başında ki Ais’i atarak küçüklükten beri süre gelen yaratıcı ve marjinal ruhunu müziğine yansıttı. Ve bir cesaret hip-hop, t-rap reggae tarzını harmanlayarak deneysel bir albümle karşımıza çıktı MÜPTEZHEL özellikle şehrimin tadı, geceler ve yapımı 1 saat süren Alo parçası ile gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Sadece rapci değil, müziğin çoğu evresinde de yer veriyor kendine örneğin kökler filizleniyor’da gitar çalıp solistlik yapıyor. Festivallere katılıyor. Önceleri ise bar sahnelerinde Afra Tafra adında müzik grubu ile çıkıyordu. Sadece rap ve reggae dinlemiyor Türk halk müziği, Latin Amerika, uzak doğu Asya müzikleri de dinliyor, olayın kültürel bir boyut olduğunun farkında. Neşet Ertaş en çok dinlediği sanatçı. Neticede bir rapcinın ve ozanın kendini ifade biçimi olarak paralel bir yol izlediğini biliyor. Sadece sesi değil gitar, planet ve başka faklı enstrümanlar çalabilmesi müziğin her yönüne olan hakimiyetini gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu buraya yaz
Buraya adınızı yazınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.