Evlenmenin Zararları Nelerdir?

0
839
Evlenmenin zararları nelerdir?
Evlenmenin zararları nelerdir?

Her şeyin faydası olduğu gibi mutlaka zararları da vardır. Evlenmek faydalıdır mutlaka yoksa o kadar insan niye evlensin ki. Peki evlenmenin zararları nelerdir? Evlenmek hayatımızı nasıl etkiler bunu çoğumuz düşünmeyiz ve evlenmek için evleniriz. Ben eminim ki, hiçbir kimse evlenirken evliliğin zararlarını düşünerek evlenmez.

Ama daha sonra düşünecek çok zamanımız olur, fakat iş işten geçmiş olur.

Evlenmenin zararları nelerdir?

Bu yazıyı göz korkutmak için yazmıyorum  tabi ki, ama  şöyle bir mantıklı düşündüğümüz zaman bakın evlenmenin ne gibi zararları varmış bakalım.

Evlenmenin zararları nelerdir? Deyince  benim ilk aklıma gelen evlendikten sonra aile geçimsizliği yüzünden emniyet kapıları bekleyen, mahkeme ve hapishanelerde sürünen bir çok aile geliyor aklıma. Maalesef  bu tür olaylar azınsınmayacak kadar her geçen gün de artmaktadır.

Şeytana Uymak

Evlenmenin zararlarına bir tane daha örnek verecek olursak mesela, Bekar bir genç düşünün Kuranın emrettiği  yolda yürüyen, hem ahiret hem dünyası için ölçülü yaşayan bu genç evlenip çoluk çocuğa karışınca, dünya işleri artacak. Rızık peşine düşerek ahiret işlerinin çokları yapamaz hale gelecek.

Zamanımızda olduğu gibi eğer kazancı yetmemeye başladığı zaman ister istemez helal haram seçmemeye, onun bunun hakkına tecavüz ederek Allahın yasaklarından sakınmamaya başlayacak. Bu herkes için geçerli değildir tabiki. Fakat etrafımızda gördüğümüz kadarıyla olmuyor desek yalan olur.

Aile Geçimsizliği

Öyle kimseleri de görüyor ve duyuyoruz ki, aile geçimsizliği yüzünden ailesinin tamamen ipini sıyıyarak boşadığı ve daha sonra nafaka korkusundan şeytana uyarak  boşadığı eşini nefsine uyarak tekrar birleşme yoluna gidip  Allahın, meleklerin ve tüm müminlerin lanetini üzerlerine almaktadırlar.

Bir çok gençlerimizde görüyoruz ki, bekar iken ana ve babasına saygı ve hürmet gösterirken evlendikten sonra aile geçimsizliği yüzünden onlardan ayrılmakta hatta bazıları isyan ederek küfrederek, onları dövmekte, onları inciterek, gücendirerek beddualarını almaktadırlar.

Bazı kimselerinde aile çocukları yüzünden komşusu, kardeşi akraba ve dostları ile düşman olarak, onlardan sevgi ve saygı bağlarını kopararak ayrı yaşamaktadırlar. İşte bu saydığımız şeylerin hepside evlenmenin zararlarıdır. İslam ahlakını bilmeyen kadın ve erkeğin cehaletinden meydana gelmektedir.

Bu sebeblerden dolayıdırki bazı kimseler kendi nefsinin belası ile uğraşırken birde aile ile uğraşması doğru değildir.

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER