Eklem İltihabına (Artrit) İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

0
912
eklem iltihabı
eklem iltihabı

Eklem iltihabı  en yaygın romatizmal bir hastalıktır ve en çok kadınlarda olmak üzere nüfusun yüzde 0,5 inde görülmektedir. Hastalığın sebebi henüz tam olarak açıklanamamıştır; ancak genetik faktörler ile bünyenin kendi dokularına karşı çalışması süreçleri ile bağlantılar mevcuttur. Bu hastalığa Tıbbi tedaviler haricinde iyi gelen bitkilerde mevcuttur. Eklem iltihabına iyi gelen bitkiler nelerdir? tek tek inceleyelim.

Eklem iltihabına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Isırgan Otu: 

Isırgan otunun dikenli yapraklarını Ağrıyan eklemlerin üzerine sokturmak, ağrılar için iyi bir yöntemdir. Ayrıca bitkinin yapraklarını buharda sebze gibi pişirerek de kullanabilirsiniz.

Biberiye:

Eski çağlarda ‘hafıza otu’ olarak bilinen biberiye, hücre yaşlanmasını önleyen antioksidanlardan bol miktarda içerir. Zaten bu şekilde anılmasının en önemli nedeni içerdiği antioksidanlardır.

Amerikalı bir bitki üreticisi, balığa çıktığı bir gün balıkların üzerini biberiye ile kaplayarak kokmaktan nasıl koruduğunu anlatmıştı. Balıkları o şekilde dondurmadan bırakırsanız bile, biberiye sayesinde günlerce bozulmadan kalabilirler.

Söğüt:

Söğüt kabuğu bitkisel aspirindir. içerdiği salisin adlı kimyasalı, Bayer firması aspirin adı verilen ve artrit hastalarının her gün kullandıkları, ağrı kesici küçük asit tabletlerine dönüştürmüştür. Fakat söğüt kabuğunu tek başına içmek mideyi rahatsız edebilir. Bu nedenle vereceğimiz tarif, midenizde oluşacak yan etkiyi en aza indirir.

Üç ölçü kadar kurutulmuş söğüt kabuğu, iki ölçü kurutulmuş meyan kökü ve bir ölçü de doğranmış sarımsak karıştırdıktan sonra karışımın üzerine kaynar su dökülür ve 15 dakika demlenmeye bırakılır.

İçerken tadından hoşlanmazsanız, lezzetlendirmek için çayınıza limon, bal, zencefil veya zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Zencefil:

Hintli araştırmacıların yaptıkları araştırmalarda, günde 3 ile 7 gram arası zencefil alan 18 osteoartrit ve 28 romatoid artrit hastasının yüzde 75’inden fazlası, ağrı ve sertliklerin de hafif de olsa bir azalma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Zerdeçalın içerdiği curcumin maddesi, zencefil de bulunan bazı bileşiklerle aynıdır. Her iki bitkinin de çayını içebileceğiniz gibi, bunlarla hazırlayacağınız çeşitli sebze yemekleriyle de keyfini çıkarabilirsiniz.

Kırmızıbiber:

Acı kırmızıbiber dilimizi yaktığı gibi, vücudun herhangi bir yerindeki ağrıyı da keser. Kırmızıbiberdeki ağrı giderici kimyasal madde olan kapsaikin, doğanın kendi uyuşturucu olan endorfinin salgılanmasını tetikler. Kırmızıbiber aynı zamanda salisilatlar olarak bilinen aspirin benzeri bileşikleri içerir. Kırmızıbiber suda kaynatarak çay yapabilirsiniz fakat çeşitli baharatlarla hazırladığınız yemeğinize karıştırmak çok daha büyük bir keyif verecektir. Çabuk etki etmesini istiyorsanız, domates suyumuzun içine bir parça acı biber sosu karıştırmayı deneyin.

Araştırmacılar, artritli eklemlere günde 4 kez kapsaikinli bir kremin doğrudan uygulanması halinde, ağrıların önemli oranlarda azaldığını keşfettiler.

Eklem Romatizması (Artrit) Diyeti Çorbası

Aşağıdaki malzemeleri karıştırarak güzel bir artrit çorbası hazırlayabilirsiniz. Temel malzemeleri karıştırın ve bunları hoşunuza giden baharatlarla lezzetlendirin. Aşağıdaki malzemelerin miktarları ve baharatlarıyla oynayabilirsiniz.

Malzemeler;

3-3,5 litre su, 50 gram doğranmış hindiba, 2 çorba kaşığı dövülmüş sarımsak, 250 gram ısırgan yaprağı, 50 gram küp doğranmış patlıcan, 100 gram küp doğranmış havuç, 100 gram doğranmış kuşkonmaz, 100 gram karahindiba yaprağı, 100 gram incecik doğranmış karahindiba kökü, 50 gram doğranmış ıspanak, çemen otu, 250 gram boyuna kesilmi çalı fasulyesi, yarım kilo lahana,2 çorba kaşığı zerdeçal, 250 gram doğranmış kereviz, 2 çorba kaşığı meyan kökü, 2 çorba kaşığı eşek otu tohumu, kırmızı toz biber, toz karabiber, beyaz hardal, keten tohumu, saparna,  ve limon suyu

Yapılışı;

Suyu büyük bir tencereye koyarak içine lahana ,fasulye, kereviz,ısırgan, havuç, kuşkonmaz, karahindiba yaprağı ve kökü, ıspanak, patlıcan, hindiba, sarımsak, zerdeçal, meyan kökü ve eşek otu tohumunu atıp karıştırdıktan sonra üzerine kırmızı ve karabiber, hardal, keten tohumu, saparna, çemen otu ve limon suyu ekleyin. Yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağı kısığa alıp, tencerenin kapağını kapatın ve 20-30 dakika ya da sebzeler yumuşayıncaya kadar hafif ateşte pişirin. Dört kişilik çorbanız hazır.

Eklem Romatizması (Artrit) Çayı Yapılışı

Fesleğen, kara ısırgan, melisa, güvey otu, kekik, nane, biberiye, ada çayı, yeşil nane ve kekiğin üzerine birer tutam zencefil ve zerdeçal ekleyin. Hoşunuza giden malzemelerden iki ölçü, daha az cazip gelenlerden  ise bir ölçü karıştırabilirsiniz. Bu karışıma kaynar su ekleyin ve içmeden önce 15-20 dakika kadar demlenmeye bırakın.

YORUM YOK

CEVAP VER