Doğum Günün Kutlu Olsun Yol Günlükleri

0
774
Doğum Günün Kutlu Olsun
Doğum Günün Kutlu Olsun

Doğum günün kutlu olsun yol günlükleri…Bir çocuk düşünün 51 cm uzunluğunda, 3,5 kğ ağırlığında buğday tenli, kumral saçlı narin yapıda bir erkek çocuk, varlığını içinde hissettiğim ama yüzünü hiç görmediğim bir canlıyı  bundan tam 24 yıl önce verdiler kucağıma, tarifsiz duygular içinde önce yüzünü daha sonra her yerini inceledim. Bu Allah’ın bana bir hediyesiydi. Hediyenin iyisi kötüsü, küçüğü büyüğü olmazdı her şeyiyle kabulümdü. Çünkü benim canımdan bir parçaydı. Koruma ve sahiplenme iç güdüsüyle sabaha kadar gözümü kırpmadan artık benim olan ve Allah’ın emaneti yavrumu çalarlar korkusuyla gözümü kırpmadan, yönümü dahi çevirmeden sabaha kadar izledim.

Yavrumun üzerine titremem bununla sınırlı kalmadı. Kendimden başkasına çocuğumu asla güvenip ne babasına, ne babaannesine, ne anneannesine, ne teyzelerine, ne halasına emanet edemiyordum. Şüphesiz benden daha iyi bakarlardı ama elimde değildi. Çok pipirikli olduğumu, çocuğu pısırık içine kapalı biri olarak yetiştireceğimi söylerlerdi. Valla hiç umrumda değildi söylenenleri duymuyordum bile, hani derler ya imam bildiğini okur misali bende aynı öyleydim.

Bebeklik dönemi bitti artık palazlanmaya başladığı sıralarda benim aynı pipirikliliğim devam ediyordu. Kendi yaşıtları bakkala gideken ben onu ne olur ne olmaz diye göndermez, utanma belası  göndersem bile arkasından gizlice takip ederdim. Zaten kendiside kolay kolay gidiyim demez yanımdan ayrılmazdı. Beni bu yüzden çok suçladılar ama hiç aldırış etmedim çünkü elimde olan birşey değildi. Beş dakika ortadan kaybolsa ortalığı telaşa verirdim.

Etrafımdakiler bana  okula başladığı zaman ne yapacaksın derlerdi. Ne yapacaktım ki, huylu huyundan vazgeçermi birlikte gidip birlikte gelecektik. Okula başladı tam 5 yıl hergün hiç aksatmadan birlikte gittim birlikte geldim. Allah’tan okul eve yakındı tenefüs zili çalmadan koşa koşa okula gider karnını doyurur eve gelir tekrar okul çıkışı almaya giderdim.

Tam beş yıl böyle geçti. Artık büyümüş ortaokula geçmişti. Derslerinde başarılı bir çocuktu. Bulunduğumuz yer o zamanlar çok gelişmiş bir yer değildi. Ve bazı durumlardan dolayı istediğimiz gibi bir eğitim alamadı. O zamanlar yatılı okulların sınavına girmesini, kazanırsa bulunduğumuz yerden daha iyi bir eğitim alacağını, en azından bir sınav deneyimi yaşayacağını kendisine söyledğimizde hiç unutmuyorum bize boşa sınava girmem, kazansam bile ben buradan başka yerde, sizden ayrı  yaşamam diye ağlamıştı. Şimdi bunu hatırladıkça çok gülüyorum.

İşte böyle, ben oğlum emre’yi  bakkala dahi göndermezken nereden bilebilirdim dünyayı gezeceğini, gittiği her yerinden bana bay bay yapacağını…

Yol Günlükleri
Yol Günlükleri

Doğduğunda bebeklerin göbek bağı  belli bir süre sonra düşer. Düşen bu göbek bağı adet diye  anne, baba ya okula ya camiye yada bunun gibi yapıların bahçelerine gömerlerdi. Bende adet yerini bulsun diye göbeğini okula gömmek istedim ama göbeğini bulamadım o zaman bana göbeği kaybolunca bu yerinde durmaz sürekli gezer demişlerdi. Bende gülmüştüm ne bileyim son gülenin iyi güleceğini…

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN YOL GÜNLÜKLERİ…

SENİ DÜNYADAKİ KARALARDAN, DENİZLERDEN

UZAYDAKİ YILDIZLARDAN DAHA ÇOK SEVEN ANNEN…..

YORUM YOK

CEVAP VER