Diş Eti Kanaması Neden Olur? Ve Bitkisel Çözümü

0
1147
diş eti kanaması neden olur bitkisel cözümü
diş eti kanaması neden olur ?bitkisel cözümü

Diş etlerimiz deki sorunlardan bir tanesi de diş eti kanamalarıdır. Peki bu diş eti kanaması neden olur? Ve bitkisel çözümü  ile ilgili yazı yazarak faydalı olmaya çalıştım.

Öncelikle şunu bilmek lazım hiç bir organımız durduk yere kanamaz. Şayet diş etleri kanıyor ise, mutlaka bir problem var demektir.Bu sorunun başında  dişlerin düzgün temizlenmemesi gelir. Dişler düzgün temizlenmediği zaman üzerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluşturur.

Bakteri plağının üzerinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ilk safhalarda çekim kaçınılmaz olur. Diğer bir önemli nedenlerden biride vitamin ve mineral eksikliğidir. En fazla C vitamini eksikliğine bağlı olarak görülmektedir. Dişlerimizi çok sert fırçalamak ve yanlış seçilen temizleme ürünleri de etkendir.

Diş Eti Kanaması Neden Olur? Ve Bitkisel Çözümü

Ceviz

1 bardak suya, 10 gram taze veya kuru ceviz yaprağı ve cevizin dış kabuğundan konur. 5-10 dakika kaynatılıp, bu suyla ağız çalkalanır.

Atkuyruğu otu

 10 dakika kaynatılır. Bu suyla gargara yapılır.

Hatmi kökü

çiçeği ve yaprağı kaynatılır. Elde edilen suyla gargara yapılır.

Kafur

10 gram 100 gram suda çözülüp, gargara olarak kullanılır.

Papatya

Diş eti hastalıklarının tedavisi için papatya çayı ile gargara yapılır. 250 ml. kaynar suya 2-3 çay kaşığı papatya atın ve 10 dakika bekledikten sonra süzerek yemeklerden sonra ağzınızın içini çalkalayın.

Meyan kökü

Meyan kökü, magnezyum ve yapılan araştırmalarda diş eti iltihaplarının ve plak oluşumunun kontrol altına alınmasında yararlı olduğu ortaya çıkarılan giycyrrhizin adlı bileşiği içerir. Meyan kökü günde 2-3 fincan gibi makul miktarlarda kullanılırsa zararsızdır.

Nane

Gerçek nane diş eti çürümelerine neden olan bakterilerle savaşır. 250 ml. kaynar suya 2 çay kaşığı kuru nane karıştırarak hazırlayacağınız çayı içebilir ya da ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Taze nane yapraklarını çiğnemeyi ihmal etmeyin.

Su teresi

Diş eti iltihaplarınızı tedavi etmek için su tersini çiğneyebilirsiniz.

Adaçayı

Diş ve diş etlerini ada çayı yaprakları ile ovmak çok etkilidir. 250 ml. kaynar suya 2-3 çay kaşığı ada çayı yaprağı karıştırılarak yapılacak anti-gingivitis çayını

makul miktarlarda kullanmak faydalı olur. Yüksek dozda alınan çay spazmlara neden olur.

İyi bakılan dişler, iyi bakılan diş etleri, iyi fırçalanan bakımlı bir ağızda hiç bir zaman kanama ortaya çıkmaz. Diş etinde kanama belirli yerlerde sorun var demektir. İhmal etmemek gerekir. Eğer ihmal edilirse sorunun boyutları büyür ve çene kemiğine kadar zarar vererek kemik kayıplarına neden olur. Dişlerde sallanma, oynama ve buna bağlı olarak da büyük diş kayıplarına neden olur.

Eğer diş eti kanaması gibi bir sorunumuz var ise aşağıda yazdığım bitkisel çözümler size yardımcı olacağına inanıyorum.

Diş Eti İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti iltihabının ilk  belirtileri diş eti kanamalarıdır. Diş etlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Diş eti iltihaplarının neden olduğu diş kayıpları,çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. Diş etleri insan vücudunun en önemli aynalarından bir tanesidir. Kanama diş etine bağlı olduğu gibi bazı sistemik hastalıklara da bağlı olabilir. Peki öyle ise,

Sağlıklı bir diş eti nasıl olmalıdır?Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak, pütürlü bir görünümü vardır.

 

Diş Eti Kanaması Abdest Bozar mı?

Diş eti kanaması eğer tükürükten fazla ise ve yayılıyor ise abdesti bozar.

 

YORUM YOK

CEVAP VER